about us about us niedziela, 07 marca 2021
Wyprawy wędkarskie
Informacje dla turystów:

stolica: Oslo

język urzędowy: norweski. w niektórych okręgach północnych również lapoński

waluta: korona norweska, 1 NOK = 100 ore

ustrój: monarchia konstytucyjna

powierzchnia: 386 958 km2

liczba ludności: 4 525 000 (2004 r.)

zaludnienie na km2: 11,7

czas obowiązujący:
taki sam jak w Polsce (GMT +01.00)

adres Polskiej ambasady:
Olav Kyrres Plass 1
0244 Oslo
tel: /+47/ 24 110 850/851/852
fax: /+47/ 22 44 48 39
e-mail: ambpol@online.no

numer kierunkowy: +47

ważne telefony:
telefon alarmowy (pogotowie, straż pożarna, policja) - 112

dopuszczalne prędkości:
- teren zabudowany 50 km/h
- teren niezabudowany 80 km/h
- autostrada 90 km/h

ważniejsze porty lotnicze: Oslo, Bergen, Trondheim, Namsos, Bodo. Narvik, Tromso

pasażerskie porty morskie: Oslo, Drammen, Tonsberg, Stavanger, Trondheim, BodoGaleria - Norwegia
Norwegia Norwegia Norwegia
Norwegia Norwegia Norwegia
Norwegia Norwegia Norwegia
Norwegia Norwegia Norwegia
Norwegia Norwegia Norwegia
Norwegia Norwegia Photo - Alfred Lüpke
Photo - Anne Kjos-Wenjum Armas Photo - Frithjof Fure 2001 Photo - Frithjof Fure, 2001
Photo - Gunnar Wangen Photo - Terje Rakke, 2002 Photo - Terje Rakke, 2004
Photo - Terje Rakke, 2004 Photo - Terje Rakke, 2002 Photo - Terje Rakke, 2004
Photo - Odd Inge Worsoe, 2001 Photo - Terje Rakke, 2002 Photo - Per Eide, 2001

NORWEGIA - OFERTY
Norwegia - informacje
Wędkarstwo w Norwegii
Atlas ryb norweskich
Pogoda, czyli kiedy jechać?
Co zabrać na wyjazd?Norwegia - bliska ideału?

Photo - Per Eide, 2001Norwegia to ojczyzna okrutnych wikingów, ogromnych połaci niezamieszkanej ziemi, najpiękniejszej w Europie przyrody, stockfisha (suszony dorsz), zorzy polarnej i białych, niekończących się nocy. Kraj fiordów - niezwykłych, bajkowych tworów natury, które występują ponadto tylko na Islandii i w Nowej Zelandii. Mogący poszczycić się wspaniałymi skoczkami narciarskimi kraj sportów zimowych (o Norwegach mówi się, że urodzili się z nartami na nogach), propagujący wśród obywateli aktywny i zdrowy tryb życia. Postrzegany jako jeden z najbezpieczniejszych na świecie, o dużym komforcie życia. Za sprawą bogatych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (na Morzu Północnym) oraz niezwykle zasobnych łowisk morskich jest to jeden z najbogatszych krajów świata (roczne PKB ponad 30.000 USD na osobę). Państwo niezwykle opiekuńcze w stosunku do obywateli, od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu krajów pod względem wartości wskaźnika poziomu życia.
Z Norwegii pochodzi wiele znanych osobistości świata sportu (skoczkowie, piłkarze), kultury i sztuki (np. malarz Edvard Munch czy sławny pisarz Henrik Ibsen), a także sławni na cały świat odważni podróżnicy i odkrywcy najsłabiej poznanych obszarów kuli ziemskiej (np. Thor Heyerdahl czy Roald Amundsen).
W Norwegii odbywają się corocznie filmowe festiwale i międzynarodowe imprezy o wielkiej randze historyczno-społecznej (choćby wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla).
A sami Norwegowie? Jacy są? Niezwykle gościnni, ciepli i serdeczni. Przyjmujący turystów z szeroko otwartymi ramionami, ciekawi ich obyczajów i światopoglądu. Z jednej strony niezwykle dumni ze swej burzliwej historii i kulturowych tradycji, z drugiej zaś śmiało wchodzący w nowoczesność i kosmopolityzm XXI wieku.

Prawdopodobnie najpiękniejszy kraj Europy

Photo - Frithjof Fure 2001Polscy turyści powracający z Norwegii są zwykle zaszokowani pięknem, które dosłownie po brzegi wypełnia ten kraj. Norweska przyroda rzeczywiście wywiera na przyjezdnych piorunujące wrażenie, a niezapomniane, jedyne w swoim rodzaju krajobrazy zostają w pamięci na całe życie.
Większość powierzchni zajmują w Norwegii Góry Skandynawskie, ciągnące się z południowego-zachodu na północny-wschód. Najwyższy szczyt Galdhopiggen ma wysokość 2469 m., a wiele pasm górskich przekracza wysokość 1500 m. Najwyższe partie wzniesień pokrywają lodowce, w otoczeniu których powstają coraz to liczniejsze ośrodki narciarskie. Polodowcowa rzeźba terenu, oraz idąca za tym wielka ilość jezior dopełniają całości norweskiego krajobrazu. Niezwykle licznie występują rzeki, poprzecinane często progami i wodospadami. Z reguły niosą one krystalicznie czystą wodę, o turkusowo-zielonym zabarwieniu. Lasy iglaste obfite w dziką zwierzynę i wszelkie runo leśne pokrywają 25 % powierzchni kraju. Na północy stada reniferów liczą dziesiątki tysięcy sztuk, orły morskie jedzą rybakom z ręki, a łosie spotyka się przy niemal każdym wyjściu z domu. Podczas rodzinnej, niedzielne przejażdżki łodzią możemy natknąć się na jakże egzotyczne dla nas orki (z reguły u ujścia fiordów), wieloryby czy towarzyskie foki, leniwie wylegające się na skalistych wysepkach norweskiego wybrzeża.
Jest jednak jeszcze jedna, niezwykle istotna rzecz, która odróżnia Norwegię od nieodległej Szwecji czy Finlandii. To oczywiście fiordy - cudowne, niepowtarzalne wąwozy skalne wypełnione morską wodą, wcinające się nieraz na dziesiątki kilometrów w głąb stałego lądu. Najprościej wyobrazić je sobie jako strzeliste góry wyrastające pośrodku morza. Ich zboczami spływają liczne wodospady, tworząc górskie jeziora pełne pstrągów czy palii jeziorowych. Fiordy są wizytówką Norwegii i niewątpliwie jej największą atrakcją turystyczną. Jak magnes przyciągają nurków, wędkarzy, żeglarzy oraz fotografów z całego świata. Na zachodnim wybrzeżu Norwegii znajdziemy fiordy niewielkie i płytkie, o turkusowej wodzie, przezroczystej na kilkanaście metrów. Bez trudu odnajdziemy też takie o pionowych, skalistych ścianach, które wdzierają się w stały ląd na ponad 200 km (np. Sognefjorden). Ich podnóża porośnięte są drzewami owocowymi i soczystą, zieloną trawą, natomiast wiecznie ośnieżone szczyty znajdują się wysoko ponad chmurami. Tylko tutaj, w środku lata możemy zjechać na nartach nieopodal piaszczystej plaży i wykąpać się w ciepłym Oceanie!
Norwegia słynie także z niespotykanych zjawisk przyrodniczych - Photo - Gunnar Wangenbiałych nocy i zorzy polarnych. Dzień polarny (białe noce) występują w północnej części kraju, od połowy maja do połowy lipca. W tym okresie słońce w ogóle nie znika z nieboskłonu, sprawiając, iż swoim ulubionym zajęciom (np. wędkowaniu) możemy oddawać się 24 godziny na dobę! Natomiast zjawisko zorzy polarnej (różnokolorowe światła tańczące na niebie, ok. 100 - 300 km nad Ziemią) szczęśliwcy mogą zaobserwować w okresie jesienno - zimowym (październik - luty).
Drodzy Państwo, proszę nam wierzyć - niewiele jest miejsc na świecie, które mogą zaoferować takie atrakcje jak nieodległa, choć dla Polaków wciąż egzotyczna Norwegia.

Kultura, zabytki, atrakcje turystyczne

Wędkarstwo w NorwegiiNorwegia to nie tylko fiordy, wodospady i lodowce. Także wszyscy Ci, którzy cenią sobie zwiedzanie oraz kontakt z szeroko pojętą kulturą nie będą mieli powodów do narzekań. Życie kulturalne toczy się przede wszystkim w dużych miastach. Ośrodki takie jak Oslo, Trondheim, Stavanger, Bodo czy Narvik zapewniają pod tym względem wiele możliwości. Setki galerii, muzeów, wernisaży. Pokazy mody najbardziej awangardowych projektantów, koncerty gwiazd, premiery filmowe i teatralne. Okazałe centra handlowe sprawiają, iż po zakupy przybywa tu coraz większa rzesza turystów. Niestety raczej tych zamożnych, gdyż Norwegia należy do najdroższych krajów europejskich. Dużą atrakcją są także regionalne święta i festiwale (z reguły w miasteczkach nadmorskich, powiązane z Dniami Morza, Świętem Łososia lub Dorsza), które zaznajamiają turystów z lokalnymi tradycjami, wciągając ich przy tym do wesołej, hucznej zabawy. Zabytki i atrakcje turystyczne rozsiane są nierównomiernie po całym kraju, chociaż południowo - środkowa cześć Norwegii bardziej w nie obfituje. Kilka z nich jest szczególnie cennych i wpisanych zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (np. Bryggen w Bergen, miasteczko Roros, malowidła skalne w Alcie). W wielu miejscach natkniemy się na szczególnie atrakcyjne pozostałości epoki wikingów - ruiny zamków, skanseny, zabytkowe wykopaliska archeologiczne. Bez trudu znajdziemy także firmy specjalizujące się w nurkowych wyprawach na wraki mężnych wojowników.

Szczegółowych informacji na temat największych atrakcji turystycznych udzielimy Państwu na zapytanie lub otrzymają je Państwo w każdym biurze informacji turystycznej na terenie Norwegii.

Dojazd

Brak bezpośredniego połączenia promowego z Polską. Można płynąć wpierw do Szwecji (do Ystad, Karlskrony lub Nynashamn), a następnie dalszą część trasy pokonać samochodem. Sieć dróg w Norwegii jest dobrze rozwinięta i wiele z nich biegnie najatrakcyjniejszymi pod względem przyrodniczym trasami (nad brzegami fiordów). Szosy są dobrej jakości, ale często kręte, wąskie i o bardzo ciasnych zakrętach (szczególnie na północy kraju). Często na naszej drodze spotkamy długie tunele oraz mosty nad fiordami. Musimy być także przygotowani na krótkotrwałe, płatne przeprawy promowe w okolicach nadmorskich. Bardzo surowe kary za łamanie przepisów drogowych, a policjanci nie znają pobłażliwości. Należy także wziąść pod uwagę, iż na drogi często wybiegają stadnie dzikie zwierzęta - w szczególności łosie oraz renifery.
Możliwe bezpośrednie połączenia promowe z Niemiec (np. Kolonia - Oslo) i Danii (np. Kopenhaga - Oslo lub Hirtshals - Stavanger, Hirtshals - Kristiansund).
Połączenia lotnicze z Warszawy do Oslo, a stamtąd do niemal każdego większego miasta w Norwegii.
Szczegółowe informacje dojazdowe, rozkłady rejsów promowych i lotniczych dostępne w biurze Eventur Fishing.


Ceny w Norwegii

Należą do najwyższych w Europie. Walutą jest korona norweska (NOK). Najdroższe są stacje benzynowe oraz niewielkie sklepy spożywcze zlokalizowane przy drogach i na parkingach. Najtańsze duże supermarkety. Ceny produktów żywnościowych, alkoholu oraz papierosów są przynajmniej 3 - 4 krotnie wyższe niż w Polsce. To samo dotyczy produktów wędkarskich.

Obiad w dobrej restauracji w dużym mieście do wydatek minimum 250 - 300 NOK/osoba. Posiłek w restauracji typu Fast Food nie mniej niż 70 - 100 NOK/osoba.

Norwegia, podobnie jak inne kraje skandynawskie jest krajem o ograniczonym dostępie do alkoholu. Napoje pow. 3.5 % można dostać jedynie w specjalnych sklepach, zazwyczaj usytuowanych tylko w większych miejscowościach i dużych miastach


Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon