about us about us niedziela, 07 marca 2021
Wyprawy wędkarskie


Oferowane łowiska

Bretessnes Lofoten Koppangen Olderdalen Steigen Sjohus Vestfjorden Wyspa Senja Rejon Foldvik Polarsirkelen Wyspa Andorya Rejon Lyngenfjord Wyspa Seiland Aldersund Brygger Archipelag Vikna Bakkan Wahl Bessaker Skarnsundet Fjordsenter Hitra Fiskeferie

Drapieżniki występujące w morzu:
 • dorsz (ang. cod)
 • czarniak (ang. coalfish)
 • rdzawiec (ang. pollack)
 • plamiak (ang. haddock)
 • śledź (5 gat.) (ang. herring)
 • molwa (ang. ling)
 • zębacz (ang. wolffish)
 • brosma (ang. tusk)
 • halibut (ang. halibut)
 • rekin koleń (ang. picked     dogfish)
 • karmazyn (ang. redfish)
 • sola (ang. plaice)
 • flądra (ang. flatfish)
 • żabnica (ang. anglerfish)
 • łosoś (ang. salmon)
 • troć (ang. sea trout)
 • makrela (ang. mackerel)
 • węgorz (ang. eel)

  ATLAS RYB NORWESKICH


 • Galeria - Norwegia
  Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii
  Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii
  Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii
  Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii
  Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii
  Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii
  Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii
  Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii
  Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii
  Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii Wędkarstwo w Norwegii


  NORWEGIA - OFERTY
  Norwegia - informacje
  Wędkarstwo w Norwegii
  Atlas ryb norweskich
  Pogoda, czyli kiedy jechać?
  Co zabrać na wyjazd?  Norwegia - informacje ogólne


  Wędkarstwo w Norwegii

  Drodzy Państwo, wody morskie Norwegii to według nas najzasobniejsze obszary wędkarskie Europy, a może i Świata. Doskonałe skądinąd łowiska szwedzkie, irlandzkie czy rosyjskie to tylko skromne preludium do Norwegii. Żaden inny kraj skandynawski nie jest w stanie zaoferować wędkarzom tylu atrakcji. Pragniemy o tym przekonać jak największą liczbę naszych wędkarzy. Gorąco namawiamy, aby w sezonie 2006 wybrali się Państwo powędkować właśnie tam. Nie zdziwimy się wcale, gdy po powrocie okaże się, iż szwedzkie szczupaki i okonie straciły nieco na atrakcyjności...

  To prawda, iż na najlepsze norweskie łowiska (na północy) jest daleko. Często trzeba przejechać samochodem 1000 - 1500 km w jedną stronę. Ale warto. Zaręczamy, iż warto jechać dwa razy tyle. Po drodze nacieszymy oczy nieprawdopodobnymi krajobrazami, które występują tylko w Norwegii i nigdzie indziej na Świecie. A gdy już zajedziemy zmęczeni na miejsce, rozpakujemy się w komfortowym "rorbu" nad samym brzegiem fiordu i spojrzymy w toń niebieskiego, pulsującego oceanu, z którego wystają wysokie na 2000 m ośnieżone góry, zrozumiemy po co ta cała wyprawa. Prawdziwe wędkarstwo to coś znacznie więcej niż pogoń za kolejnymi rekordami...

  Photo - Terje Rakke, 2004Ojczyzna wikingów to kraj przepiękny, obdarowany przez przyrodę jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem - malowniczymi fiordami, czyli stromymi i wąskimi zatokami, wżynającymi się na dziesiątki, a nawet setki kilometrów w ląd. Te niezwykłe twory geologiczne poza Norwegią występują jedynie w Nowej Zelandii. Dzięki fiordom oraz tysiącom wysp łączna długość linii brzegowej tego kraju przekracza ponad dwukrotnie długość równika, tworząc w ten sposób niespotykane nigdzie indziej na świecie warunki do uprawiania wędkarstwa. Pomimo stale rosnącej liczby przyjezdnych wędkarzy pojęcie zbyt dużej presji na norweskich łowiskach praktycznie nie istnieje. Niewyobrażalne bogactwo wód oraz niewielkie zaludnienie (4,5 mln) sprawiają, iż każdy - nawet absolutnie początkujący wędkarz, nałowi się w Norwegii do przysłowiowego "bólu rąk". Tutaj nikt nie mówi, że ryby biorą kapryśnie lub że łowisko jest "przełowione". W dobrych okresach roku (w Norwegii dobry sezon wędkarski praktycznie nigdy się nie kończy, co najwyżej "przenosi się" w inną część kraju) bez trudu można tu złowić 100 - 150 kg ryb dziennie! W wyjątkowo dobrych miejscach, koncentrujących ponadprzeciętną liczbę ryb, rezultat ten szybko ulega podwojeniu...

  Nadchodzi czas wielkiej turystycznej popularności Norwegii, a wędkarze stanowić będą w najbliższych latach coraz większy odsetek przybywających turystów. Mamy nadzieję, że również polscy. Warto bowiem korzystać z relatywnie niewielkiego oddalenia tego prawdziwego, wędkarskiego raju.

  Typy łowisk oferowanych przez Eventur Fishing

  Wedkarstwo w NorwegiiFiordy (jest ich tutaj kilka tysięcy) to na pewno największa wędkarska atrakcja Norwegii. Łowienie w tych stale pulsujących rytmem przypływów i odpływów specyficznych zatokach to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Każdy, kto choć raz łowił na tych wodach, nabiera zupełnie nowego wyobrażenia o wędkarstwie. Podczas dobrego żerowania ryb dzienny połów jednego wędkarza może grubo przekroczyć 100, a nawet 200 kg! Z każdego niemal fiordu można wypłynąć na otwarte morze. Tutaj przy użyciu mocnego sprzętu łowimy największe dorsze, czarniaki, rdzawce, molwy, różne gatunki rekinów czy dochodzące do kilkuset kilogramów wagi halibuty. Na łososie, trocie i wielkie pstrągi potokowe wybieramy się w środkowo-północną cześć kraju, nad jedną z setek uchodzących do fiordów rzek (np. Namsen, Tana, Alta). Norwegia to także wielkie bogactwo jezior, z których setki jeszcze nigdy nie gościły nad swoimi brzegami żadnego wędkarza. Z naprawdę olbrzymich szczupaków, okoni oraz sandaczy słyną w szczególności zbiorniki położone we wschodnich prowincjach - nieopodal granicy ze Szwecją. Oferowane łowiska są tak dobrane, aby w przypadku złej pogody na morzu mogli Państwo swobodnie znaleźć w niedalekiej okolicy spokojne jezioro czy pstrągową rzekę.

  Sezon wędkarski

  Wędkarstwo w NorwegiiWędkarski sprzęt nie ma w Norwegii szans na odpoczynek w szafie. Sezon bowiem nigdy się tutaj nie kończy. Łowi się na okrągło. Jedyną przeszkodą może być pogoda, która w tym kraju jest w bardzo małym stopniu przewidywalna - szczególnie podczas lata na zachodzie kraju. Ogólnie jednak warunki pogodowe w Norwegii są z reguły dużo lepsze niż w pozostałej części Skandynawii, ze zdecydowanie wyższymi temperaturami i dużo większym stopniem nasłonecznienia. Łowiska fiordowe oraz otwarte morze są doskonałe wiosną (kwiecień - maj) oraz podczas pełni lata (szczególnie północne fiordy). Później ryby także świetnie żerują (nawet w samym środku mroźnej zimy), ale niestety aura rzadko pozwala na przyjemne wędkowanie. Na wody śródlądowe z zamiarem połowów pstrąga najlepiej wybrać się w maju i wrześniu, a na łososie polecamy okres czerwiec - sierpień.

  Niezbędny sprzęt wędkarski i metodu połowu

  W morskich łowiskach Norwegii łowi się głównie na pilkery i kawałki rybiego mięsa lub innej naturalnej przynęty kładzionej na dnie. Mało kto wie, iż niekiedy znacznie bardziej efektywna jest klasyczna metoda spinningowa. Podczas naszych własnych wypraw posługujemy się najczęściej właśnie spinningiem, a nasze rezultaty nie odstają w niczym od wędkarzy używających topornych, pilkerowych zestawów. Co więcej, często znacznie je przewyższają. Natomiast przyjemność płynąca z holu 15-kilogramowego czarniaka kijem spinningowym jest nieporównywalnie większa z holem tej samej ryby na typowo morskim sprzęcie.

  Kompleksowej informacji na temat niezbędnego w Norwegii sprzętu wędkarskiego oraz wszelkich metod połowu udzielamy przed wyjazdem wszystkim klientom Eventur Fishing.

  Norweskie przepisy dotyczące wędkarstwa

  Norweskie łowiska morskie są najzasobniejszymi w Europie. Nie obowiązują na nich praktycznie (poza nielicznymi obszarami) żadne limity ilościowe. Apelujemy jednak do Państwa o umiar w zabieraniu złowionych ryb - bierzmy tylko tyle, ile potrzebne jest nam na bieżące spożycie. Nie napełniajmy zamrażarek ani słoików rybnymi filetami, które choć smaczne,. to nie wyznaczają przecież sensu naszego hobby. Jeśli już bardzo pragniemy przywieźć coś do kraju - ograniczmy się naprawdę do kilku kilogramów (3 - 5) filetów na osobę.

  Wszelkich informacji dotyczących połowów na wodach śródlądowych (w szczególności dotyczących łososia, troci, palii jeziorowej oraz pstrąga) udzielimy Państwu zawsze na szczegółowe zapytanie. Wiele łowisk tych gatunków charakteryzuje się odrębnymi przepisami.

  Wędkarzu!

  Udając się na ryby do Norwegii przestrzegaj zawsze następujących zasad:

 • Zabieraj ze sobą tylko tyle ryb ile jesteś w stanie zjeść.
 • Zawsze przestrzegaj wymiarów i okresów ochronnych (kary za ich nieprzestrzeganie są niezwykle wysokie, a strażnicy nie znają pobłażliwości).
 • Ryby, które chcesz wypuścić uwalniaj bardzo ostrożnie - tak, aby wróciły do wody w jak najlepszej kondycji. Jeżeli łowisz głęboko (poniżej 30 m), a rybę zamierzasz wypuścić, holuj bardzo powoli. Nie podpływaj do sieci rybackich, nie wyciągaj z wody żadnych pływających "samołówek". Są one w Skandynawii legalnymi, uznawanymi w społeczeństwie metodami połowów.
 • Szanuj piękno przyrody tego nieskażonego kraju oraz wszystkich jego mieszkańców.

  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon