W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Jezioro położone w południowej Norwegii, niedaleko granicy ze Szwecją i miasta Oslo. Oddalone:
✓ ok. 50 km od Olso,
✓ ok. 500 km od Nynäshamn,
✓ ok. 650 km od Karlskrony,
✓ ok. 600 km od Ystad.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od czerwca do października), sandacz (od czerwca do października), biała ryba (lato, jesień).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
wielkie szczupaki
nieduża odległość z Polski (w porównaniu do wielu innych miejsc w Norwegii)
wygodny dom, świetne łodzie
Galerie zdjęć
Jezioro Øyeren, południowa Norwegia Flaga Norwegia
To nasza kolejna oferta w południowej Norwegii, która na pewno cieszyć będzie się dużą popularnością wśród polskich wędkarzy. Bardzo rybne jezioro Øyeren leży niedaleko na wschód od Oslo (łatwy dojazd!), około 90 kilometrów od południowej granicy ze Szwecją.
Największa delta jeziorowa w Europie Północnej
Wpadająca od północnej strony do jeziora Øyeren rzeka Glomma czyni ten zbiornik tak wyjątkowym. Glomma tworzy olbrzymią, szeroką na kilka kilometrów deltę i stwarza świetnie warunki rozwoju dla wielu gatunków ryb. Øyeren to dziewiąty co do wielkości zbiornik w Norwegii. Powierzchnia jeziora to 85 kilometrów kwadratowych, długość linii brzegowej blisko 166 kilometrów, a maksymalna głębokość 71 metrów. Głęboka jest jednak tylko część południowa. Północ, czyli okolice delty, to olbrzymie połacie płytkiej (1-3 metry) wody, gęsto porośniętej wszelką roślinnością podwodną. Te obszary znakomicie nadają się do łowienia na klasyczny spinning, jerki czy sztuczną muchę. W płytkiej części znajdziemy też przegłębienia (na trasie koryta Glommy) do głębokości 6-10 metrów. Tutaj ryby koncentrują się w lecie i na jesieni. Øyeren to najbardziej zróżnicowane pod względem ilości gatunków ryb jezioro w całej Norwegii. Występuje ich aż 25, a wśród nich między innymi: szczupak, okoń, sandacz, troć, pstrąg, boleń, kleń, jaź, lipień, węgorz i oczywiście wiele gatunków tzw. "białe ryby".
Okolica jeziora jest piękna - pełno zielonych pagórków, las.
Olbrzymie szczupaki z Øyeren
Akwen polecamy przede wszystkim łowcom szczupaków. Ich populacja jest bardzo duża i stabilna. Presja wędkarska na ten gatunek jest wśród miejscowych znikoma, żeby nie powiedzieć zerowa. Ryby są silne, krępe i bardzo waleczne. Niespotykane są także rozmiary - szczupaki w granicach 85-110 cm łowione są często i nikogo nie dziwią. Z pewnych źródeł wiemy o co najmniej kilkunastu rybach w granicach 115-130 cm, złowionych w sezonie 2011. Dodatkowo w zbiorniku powszechnie występuje bardzo duży okoń (często 35 cm i więcej) oraz sandacz - w głębszej, południowej części zbiornika.
Duże przynęty atakują najczęściej duże ryby. Warto zatem spróbować.
Dostępność łowiska
Łowienie ryb na Øyeren jest możliwe przede wszystkim z łodzi wyposażonej w silnik spalinowy. Łowienie z brzegu jest w niektórych miejscach możliwe, ale nie daje ono możliwości dotarcia do najlepszych stanowisk ryb.
Rekomendowane metody połowu
W płytszych rejonach jeziora (1-10 metrów) stosuje się spinning lub sztuczną muchę. Bardzo skuteczny na Øyeren jest też trolling zarówno na płytkiej jak i na głębokiej wodzie. Na ryby spokojnego żeru zalecamy metodę spławikową lub gruntową.
Limity i ograniczenia
Dziennie z łowiska można zabrać 2 szczupaki na domek w rozmiarze 50-80 cm. Wszystkie szczupaki większe niż 80 cm należy w sposób bardzo ostrożny wypuścić z powrotem do wody. Z norweskich jezior zabieramy ryby tylko do bieżącego spożycia. Mrożenie filetów z ryb słodkowodnych i wywożenie ich za granicę (np. okoni) jest bardzo niemile widziane przez gospodarzy domku i lokalną społeczność.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Nad Øyeren oferujemy naszym klientom luksusowy w pełni wyposażony dom dla 4-6 osób. Dom jest tylko jeden - brak sąsiadów i innych wędkarzy w pobliżu. W domu znajdą Państwo 2 oddzielne sypialnie, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, łazienkę z prysznicem i WC, pomieszczenie do suszenia ubrań. Do dyspozycji gości są także meble ogrodowe oraz murowana altana z grillem. Dom znajduje się około 200 metrów od przystani łodziowej, do której można dojechać autem lub dojść pieszo. Na przystani znajduje się zamykane pomieszczenie na sprzęt wędkarski (nie trzeba nosić więc wszystkiego z łodzi do domku).
Jedna z łodzi
Dom dla wędkarzy
Sypialnia w domu
Bardzo mocnym punktem tej oferty są łodzie. Do Państwa dyspozycji oddajemy 2 mocne, aluminiowe łodzie Linder, z silnikami 25-40 KM, echosondami i elektrycznymi silnikami do dryfu. Łodzie wyposażone są w elektryczny zapłon i kierownicę. Umożliwiają dotarcie we wszystkie, nawet daleko położone fragmenty jeziora. Zapewniamy także mapy wędkarskie i usługi profesjonalnego przewodnika za dodatkową opłatą.
Oferta wędkowania - Jezioro Øyeren (pakiety) Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce