about us about us piątek, 26 lutego 2021
Wyprawy wędkarskie


Ten ważył ok. 80 kg...

GALERIA - RZEKA PAD


Atrakcje w pobliżu:
 • Miasta Wenecja oraz Ravenna


  Ryba życia - 102 kg, 237 cm


  Rzeka Pad

  Wędkarstwo we Włoszech
  Włochy

    przeczytaj reportaż z wyprawy

  Na rozległej Nizinie Padańskiej, charakteryzującej się bardzo żyzną glebą, rozlewa swe wody olbrzymia rzeka - Pad. W jej nurtach żyje jedno z największych naturalnych stad suma w Europie. Właśnie dla miłośników połowów tej niezwykle silnej ryby nad Padem powstało w ostatnich latach wiele specjalistycznych ośrodków, nastawionych wyłącznie na turystów-wędkarzy. Przybywają oni z najdalszych zakątków Europy, aby zmierzyć się z wymarzonym "trzycyfrowym" królem tej rzeki. Zapraszamy nad Pad również polskich wędkarzy: zarówno znakomitych specjalistów w połowie sumów - rutyniarzy wyszkolonych na wiślanych i odrzańskich łowiskach, jak i żądnych wrażeń wędkarzy-amatorów, którzy z sumem nie zetknęli się dotąd nigdy. Tutaj każdy ma wielka szansę na spotkanie z wąsatą rybą życia. Ponadto nad Padem mile widziani będą wędkarze, pragnący zapolować na dorodne sandacze i olbrzymie karpie, które dorastają tu do iście imponujących rozmiarów. Proponujemy Państwu dojazd własny wygodnymi autostradami przez Czechy i Austrię, a także transport lotniczy tanimi liniami przez Wenecję.

  Tereny wędkarskie

  Połowy gigantycznych sumów w delcie Padu to specyficzny rodzaj wędkarstwa. Potężny sprzęt oraz sama świadomość, iż naszym łupem w każdym momencie może paść ryba cięższa, niż my sami, sprawia, iż w trakcie sumowych łowów czujemy przez cały czas wyjątkowy dreszczyk emocji. A przecież właśnie o to w naszym hobby chodzi… Łowisko jest usytuowane w środkowych Włoszech, 80 km na południe od Wenecji. Rzeka jest tutaj bardzo rozległa, można nawet powiedzieć, dostojna. Nurt jest powolny, a co kilkanaście kilometrów można natknąć się na ślady starych regulacji. Na przeważającej długości rzeka sprawia jednak wrażenie naturalnej i dzikiej. Pad jest łowiskiem dość głębokim: kilkusetmetrowe odcinki równego dna o średniej głębokości 4 metrów przeplatają się z raptownymi uskokami dochodzącymi do 8-10 m. W pobliżu kamiennych umocnień brzegowych można się natknąć na doły nawet 20-metrowe. Tuż za ośrodkiem wędkarskim Serravalle, w którym proponujemy Państwu zakwaterowanie, od głównego nurtu rzeki odbija Po di Goro (mały Pad) - uchodząca do morza, szeroka na 50-70 m odnoga Padu. Mały Pad jest dosłownie naszpikowany potencjalnymi sumowymi miejscówkami - strome, głębokie burty, powalone do wody drzewa, głębokie kamienne opaski - to wymarzone miejsca na spotkanie z olbrzymim sumem. To właśnie w Po di Goro pracownik naszego biura - Maciek Rogowiecki w sierpniu 2004 stał się szczęśliwym łowcą suma długości 237 cm i wadze przekraczającej 100 kg! Z naszych informacji wynika, iż jest to największy, złowiony w Europie przy użyciu przynęty spinningowej okaz tego gatunku. W wodzie pływają jednak znacznie większe "potwory" (sumy w Padzie dorastają do 3 m długości przy masie około 140 kg) i w każdej chwili rekord ten może być pobity.

  Gatunki ryb i metody połowu

  Średnia masa łowionych sumów oscyluje w granicach 20-40 kg, jednak tylko kwestią czasu jest spotkanie z rybą znacznie większą. Przynętą, która króluje wśród odwiedzających Pad łowców, jest żywy, 30-centymetrowy węgorz zawieszony pod 200-gramowym spławikiem. Oprócz żywcówki stosuje się także gruntówkę denną. Przynętą w tym przypadku jest pęk małż lub nieświeżych kalmarów. Przynęta nie wygląda zbyt estetycznie a jej zapach jest naprawdę trudny do zniesienia. Mimo to jest to wabik bardzo skuteczny. Mało popularna, choć bardzo efektywna, jest metoda trollingowa przy użyciu głęboko nurkujących woblerów (np. Rapala DT, Manns 20 +). Także niedoceniany tu spinning uzbrojony w ciężką gumę (w ciągu dnia) lub w płytko chodzący, baryłkowaty wobler (w ciągu nocy) może przynieść niespodziewane efekty. Poza sumem w Padzie żyją także inne ryby. Dużą popularnością cieszą się połowy olbrzymich i bardzo licznych karpi (do 30 kg), sandaczy oraz cefali, łowionych tutaj tylko na kilkumetrowej szerokości podrywki. Ryby te przypominają nieco klenie i jest tutaj nieprawdopodobna wprost ilość (w dobrym miejscu za jednym podciągnięciem podrywki miejscowi wędkarze łowią kilkanaście kilogramów) i choć Włosi o tym nie wiedzą, znakomicie dają się one łowić także na niewielkie obrotówki. Najlepsze żerowanie sumów to okres od kwietnia do końca maja oraz wrzesień - październik, choć także w pełni lata można liczyć na sukcesy. Wszystko zależy od temperatury wody i jej aktualnego poziomu.

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>
  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Pad - assumed 'Pad' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_pad.php on line 16
  1899,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  sum

  Gatunki ryb
  sum, sandacz, cefal, karp

  Rekordy (na wędkę)
  sum ok.120 kg, 244 cm
  sandacz ok.16 kg
  karp ok.30 kg

  Sezon
  sum III-XI
  karp IV-X
  sandacz IV-X

  Preferowane metody
  sum - żywiec, trolling, spinning, grunt
  sarp - grunt
  sandacz - spinning, trolling, żywiec

  Dostępność łowiska
  Zarówno z brzegu jak i łodzi (dostęp do najlepszych łowisk).

  Limity i ograniczenia
  Uwaga! Dziennie z łowiska można zabrać jednego suma na domek nie przekraczającego 1 m długości. Wszystkie większe osobniki, muszą w sposób bardzo ostrożny zostać z powrotem wypuszczone do wody.

  *Populacja danego gatunku w łowisku

  **** bardzo duża
  *** duża
  ** średnia
  * niewielka

  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon