O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowisko morskie położone w Kostaryce, w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim, oddalone ok. 10-11 h lotu z Europy (np. z Frankfurtu), 120 km od lotniska w San Jose.
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: tarpon, jack crevalle, barakuda, wahoo, tuńczyk bonito, quapotte, snook, machaca (najlepszy sezon połowów to okres marzec-czerwiec oraz wrzesień-październik)
Dostępność łowiska
Wędkowanie z komfortowych łodzi z przewodnikami. Każda z łodzi przeznaczona jest na 2 wędkarzy i prowadzona przez doświadczonego kapitana (kapitanowie mówią po angielsku w stopniu komunikatywnym).
Rekomendowane metody połowu
Połowy tarponów odbywają się na otwartym morzu (ale blisko od brzegu, wysoka fala poza ujściem rzeki praktycznie nie występuje) lub na lagunach i w ujściach rzek. Na morzu najlepszą przynętą jest świeża sardynka zamontowana na odpowiednio mocnym, bardzo prostej konstrukcji zestawie. Sprzęt przygotowuje dla Państwa przewodnik łodzi. Można też spinningować przy użyciu własnego sprzętu. Jako przynęt używa się woblerów, popperów i gumowych jigów. Można również łowić na sztuczną muchę, która jest skuteczna szczególnie w okresie wrzesień-listopad. Inne gatunki ryb, jak choćby snook, machaca czy jack crevalle, można skutecznie poławiać na spinning, trolling i sztuczną muchę z użyciem woblerów, gumowych twisterów i ripperów, powierzchniowych popperów oraz streamerów. Szczegółowe informacje na zapytanie w biurze Eventur Fishing.
Limity i ograniczenia
Szczegółowych informacji udzielamy na zapytanie. Na życzenie niektóre gatunki złowionych ryb mogą być przyrządzone dla wędkarzy na kolację.
Zakwaterowanie
Baza Rio Parismina - czytaj obok.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
jedno z najlepszych łowisk tarpona na świecie
niezwykle niski odsetek wyjazdów mniej udanych pod względem wędkarskim (praktycznie każda grupa łowi wielkie ryby zgodnie z oczekiwaniami, pomimo, że zwykle w każdym miejscu świata zdarzają się słabsze okresy ze względu na pogodę czy inne uwarunkowania biologiczne)
łowienie w morzu niedaleko wybrzeża bez konieczności pokonywania wielu mil w poszukiwaniu ryby
połączenie łowisk morskich z rzecznymi
przy gorszej pogodzie możliwość wędkowania na rzece w dżungli
mnogość gatunków (ryby słodkowodne i morskie)
codziennie możliwość obserwowania dzikich zwierząt w naturalnym środowisku (dżungla)
fantastyczne położenie bazy z dala od cywilizacji (lot awionetką z San Jose)
wysoki komfort, a nawet można powiedzieć luksus stworzony dla wędkarzy w bazie (m.in. bezpłatne drinki na bazie markowych alkoholi – bar do dyspozycji, sklep wędkarski, restauracja, mały basen)
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
Kostaryka daje wspaniałe możliwości aktywnego wypoczynku, poznawania cudów natury, wulkanów, świata egzotycznych roślin czy zwierząt żyjących w swym naturalnym środowisku. Tam też mamy też szansę na zetknięcie się z architekturą kolonialną środkowoamerykańskich miast, skosztowanie lokalnych przysmaków – w tym dojrzałych owoców tropikalnych, a nade wszystko na kontakt z gościnnymi i sympatycznymi mieszkańcami tego fascynującego kraju, zaliczanego do największych turystycznych atrakcji Półkuli Zachodniej.
TO WARTO WIEDZIEĆ
Kostaryka (Parismina)
Język
hiszpański
Waluta
colon kostarykański
Prąd w sieci
110 V, 60 Hz (płaskie, takie jak w USA)
Szczepienia
niewymagane (zalecane szczepienie przeciw żółtej febrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B), więcej informacji na stronie: www.szczepieniadlapodrozujacych.pl
Temperatury
lato: od 23 do 30 ºC; zima: od 22 do 32 ºC; najlepszy okres: styczeń-luty (pora sucha w całym kraju); najgorszy okres: październik-listopad (mokro i wietrznie)
Najlepszy czas na podróż
najlepszy sezon połowów to okres marzec-czerwiec oraz wrześień-październik
Czas
- 8 godz. (od czasu obowiązującego w Polsce)
Wizy
niewymagane do 90 dni, minimalna ważność paszportu przy wyjeździe to 6 miesięcy
Ruch drogowy
prawostronny
REPORTAŻ W PRASIE
Srebrny król Atlantyku
(fragment artykułu z magazynu „Wędkarski Świat”)
Duża sztuka - słyszę wypowiedzianą jakby od niechcenia uwagę Malvina zajadającego jakieś pestki. Staram się być maksymalnie skupiony, aby nie zmarnować kolejnej większej szansy. Ryba jest jednak tak silna, że panowanie nad nią wydaje się zadaniem niewykonalnym. W mgnieniu oka zjeżdża z powrotem do dna i zatrzymuje się. Zaczynam pompowanie. Jest piekielnie ciężko - czegoś takiego nie doświadczyłem jeszcze w życiu, nawet holując wielkiego jesiotra na Fraser.
Artykuły "Srebrny król Atlantyku", autorstwa Piotra Motyki, ukazał się w magazynie „Wędkarski Świat” w numerze 01/2010. Egzemplarz archiwalny do nabycia w redakcji.
  Ameryka Środkowa i Południowa Kostaryka Flaga Kostaryka
Północne wybrzeże Kostaryki, a więc przybrzeżne wody Morza Karaibskiego oraz laguny i przyujściowe odcinki rzek, to królestwo tarpona - ryby zwanej po hiszpańsku sabalo, która w stosunku do swej masy ciała należy do najsilniejszych na świecie.
Zmusić do uległości szaloną rybę
Tarpon kształtem przypomina gigantycznego śledzia lub ukleję, lecz bynajmniej nie jest z tymi rybami spokrewniony. Różnią go zasadniczo dwie cechy: dorasta do olbrzymich rozmiarów (największe łowione na wędkę sztuki dochodzą do 100 kg masy) i prowadzi drapieżny tryb życia, żywiąc się jako dorosły osobnik głównie rybami. Gruba i bardzo twarda srebrna łuska, która pokrywa ciało ryby, tworzy jakby pancerz, chroniąc tarpona niczym zbroja średniowiecznego rycerza. Walka tarpona z wędkarzem to coś wyjątkowego.
W trakcie walki tarpon wielokrotnie wyskakuje do góry.
Zacięty tarpon daje się wielokrotnie podholowywać do powierzchni wody, a następnie po zaczerpnięciu powietrza (tak, to nie pomyłka - tarpon jest jednym z nielicznych gatunków ryb, które potrafią pobierać tlen z atmosfery) i dokonaniu często efektownego wyskoku nurkuje z powrotem w toń wody, odbierając przy akompaniamencie gwizdu kołowrotka kilkadziesiąt metrów z mozołem nawiniętej przez wędkarza linki. I tak w kółko, aż do całkowitego niemal wyczerpania wędkarza. Dlatego ważne jest, aby stosować bardzo mocny sprzęt, przy pomocy którego jest szansa na zmuszenie do uległości niezmordowanej srebrnej ryby.
Piękny okaz tarpona w granicach 50 kg. Walka trwała 40 minut. Wędkarz wyczerpany, ale szczęśliwy!
Optymalne miejsce na tarpony
Na świecie jest kilka zakątków, które rekomendowane są jako doskonałe łowiska tarponów, jednak karaibskie wybrzeże Kostaryki wydaje się być miejscem optymalnym: rozmiar ryb jest tam akurat (złowienie dużego tarpona, czyli ryby o masie powyżej 40 kg, jest na porządku dziennym), rzadko zdarzają się okresy, gdy ryba całkowicie znika z łowisk lub nie bierze, a ponadto kraj jest stosunkowo bezpieczny. Ważnym czynnikiem popularności tych rejonów Kostaryki jest też to, że poza tarponami można łowić tu wiele innych niezwykle atrakcyjnych gatunków, jak żaglica, koryfena, bonefish, permit, jack, barakuda czy tuńczyk, a także gatunki rzeczne, do których należą snook, machaca czy quapotte.
Jest! A więc zaczyna się. Teraz nastapi prawdziwy sprawdzian sił i umiejętności wędkarza.
Baza Rio Parismina
Zapraszamy Państwa na niepowtarzalne wędkarskie emocje do kameralnej, leżącej na karaibskim wybrzeżu bazy wędkarskiej o nazwie Rio Parismina Lodge (All Inclusive). Zlokalizowana jest ona nieopodal słynnego Parku Narodowego Tortuguero (słynącego z olbrzymich żółwi morskich).
Baza wędkarska Rio Parismina Lodge.
Zgodnie z powszechnie powtarzaną przez wędkarzy opinią jest ona jedną z najlepszych baz wędkarskich na karaibskim wybrzeżu Kostaryki. Goście kwaterują w dwuosobowych pokojach z łazienkami, umiejscowionych w długim parterowym pawilonie. Wokół znajduje się tropikalny, dobrze utrzymany ogród z niewielkim basenem wtulonym pomiędzy zielone palmy.
Pokój dla wędkarzy
Tropikalny ogród w bazie
Mały basen dla regeneracji sił
Restauracja jest w osobnym pawilonie - tam też dobrze zaopatrzony bar z markowymi alkoholami oraz wszelkimi dodatkami do drinków, jak lód, świeża mięta, coca cola czy soki, w którym obowiązuje samoobsługa (bar jest bezpłatny, czynny 24 h na dobę). Oddane do dyspozycji wędkarzy łodzie morskie są sporymi (6 m) i wygodnymi jednostkami, wyposażonymi w potężne silniki spalinowe oraz obowiązkowy w tych rejonach świata daszek chroniący przed słońcem.
W bazie Parismina wędkujemy pod opieką doświadczonych miejscowych przewodników.
Łodzie prowadzą doświadczeni lokalni przewodnicy, potrafiący bezbłędnie odnajdywać stada tarponów. Przygotowują oni wędki z przynętami, instruują wędkarza w trakcie walki i pomagają podebrać wyholowaną rybę. Na łowisku serwowane są też napoje chłodzące. Łowienie podzielone jest na 2 tury w ciągu dnia: 07.00-12.00, lunch w ośrodku, a następnie 14.30-17.30.
Galeria zdjęć - Parismina i okolice
Opinia klienta
Baza wędkarska nad rzeką Parismina należy do tych miejsc, których nigdy nie zapomnę. Nie tylko ze względu na olbrzymie tarpony, jakie łowiliśmy niemal każdego dnia (nie łowiliśmy ich tylko wtedy, gdy wybieraliśmy świadomie inne gatunki), ale również bezpośredni kontakt z dziką, dziewiczą przyrodą. Olbrzymie stada małp, krokodyle, papugi, iguany i wiele innych zwierząt spotykaliśmy niemal na każdym kroku. Można było to wszystko podziwiać bezpiecznie, z łódki. Parismina to bez wątpienia miejsce, gdzie kontakt z egzotyką i prawdziwą tropikalnąą dżunglą, która nie została jeszcze zmieniona przez cywilizację, jest najbliższy w porównaniu do wszystkich znanych mi zakątków świata, w których wędkowałem.
Zbyszek z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
Oferta wędkowania - Parismina
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.


Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce