O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowisko morskie położone w Kostaryce, nad Oceanem Spokojnym, w Ameryce Środkowej, oddalone o ok. 10-11 h lotu z Europy (np. z Frankfurtu), 70 km od lotniska w San Jose.
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: żaglica, marlin niebieski oraz czarny, dorado, tuńczyk żółtopłetwy, rooster fish (najlepszy sezon połowów to okres marzec-czerwiec oraz wrzesień-październik)
Dostępność łowiska
Wędkowanie ze specjalnych łodzi pełnomorskich z doświadczonymi przewodnikami.
Rekomendowane metody połowu
W przypadku wędkowania "big game" na otwartym oceanie sprzęt i przynęty zapewniają kapitanowie łodzi. Najczęściej są to przynęty sztuczne lub mięso z ryb. Połowy odbywają się w dryfie lub metodą trollingową. Po braniu należy wyjąć wędkę z uchwytu, zaciąć rybę i rozpocząć hol. W przypadku dużych okazów wędkarz przywiązywany jest specjalnym pasem do fotela. Załoga pomaga przy podbieraniu ryby. Na płyciznach rekomendujemy spinning, trolling lub sztuczną muchę. Sprzęt, choć znacznie lżejszy niż na "big game", powinien i tak być bardzo mocny i trwały, gdyż w każdej chwili przynętę może zaatakować ryba kilkunastokilogramowa, a nawet znacznie większa. Więcej informacji dotyczących wymaganego ekwipunku dostępnych jest w naszym biurze.
Limity i ograniczenia
Szczegółowych informacji udzielamy na zapytanie. Na życzenie złowione ryby mogą być przyrządzone dla wędkarzy na kolację.
Zakwaterowanie
W Quepos oferujemy zakwaterowanie w dobrej klasy hotelach z klimatyzacją.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
doskonałe łowisko zasobne w żaglice, koryfeny, marliny oraz ryby z gatunku rooster fish
bardzo dobre i bezpieczne łodzie, świetni przewodnicy
atmosfera małego nadmorskiego miasteczka – lokalny koloryt, dobra kuchnia, liczne restauracje, bary i kluby nocne
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
Kostaryka daje wspaniałe możliwości aktywnego wypoczynku, poznawania cudów natury, wuklanów, świata egzotycznych roślin czy zwierząt żyjących w swym naturalnym środowisku. Tam też mamy też szansę na zetknięcie się z architekturą kolonialną środkowoamerykańskich miast, skosztowanie lokalnych przysmaków – w tym dojrzałych owoców tropikalnych, a nade wszystko na kontakt z gościnnymi i sympatycznymi mieszkańcami tego fascynującego kraju, zaliczanego do największych turystycznych atrakcji świata.
TO WARTO WIEDZIEĆ
Kostaryka (Quepos)
Język
hiszpański
Waluta
colon kostarykański
Prąd w sieci
110 V, 60 Hz (płaskie, takie jak w USA)
Szczepienia
niewymagane (zalecane szczepienie przeciw żółtej febrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B), więcej informacji na stronie: www.szczepieniadlapodrozujacych.pl
Temperatury
lato: od 23 do 30 ºC; zima: od 22 do 32 ºC; najlepszy okres: styczeń-luty (pora sucha w całym kraju); najgorszy okres: październik-listopad (mokro i wietrznie)
Najlepszy czas na podróż
najlepszy sezon połowów to okres marzec-czerwiec oraz wrześień-październik
Czas
- 8 godz. (od czasu obowiązującego w Polsce)
Wizy
niewymagane do 90 dni, minimalna ważność paszportu przy wyjeździe to 6 miesięcy
Ruch drogowy
prawostronny
OPINIA KLIENTA
Wędkowałem w Quepos tylko dwa dni w trakcie dłuższej wyprawy do Kostaryki. Zachwyciła mnie ta okolica – częściowo klifowe, wysokie wybrzeże, częściowo płaskie z piaszczystymi plażami. Miasteczko jak z filmów, pełne gorących Latynosów, ale i turystów – głównie z USA. Wieczorne życie skupiało się w licznych barach, gdzie można było pokosztować fantastycznych drinków na bazie rumu, tequili i innych lokalnych alkoholi, a także świeżutkich owoców i ziół. W restauracjach serwowano przede wszystkim dania z ryb i owoców morza, co bardzo mi odpowiadało. Wędkowanie miało dwa oblicza. Pierwszego dnia wędkowaliśmy na trolling, a więc bardziej biernie. Do nas należał jedynie hol zaciętych ryb. Jednak był to wspaniały wypoczynek w słońcu, na falach dość spokojnego (zgodnie z nazwą) Pacyfiku. Udało nam się spotkać na morzu i delfiny, i piękny okaz morskiego żółwia. Najpiękniejsza zdobyczą wędkarską była okazała żaglica, mieliśmy też na haku wielki okaz koryfeny, ale wypięła się w dynamicznym wyskoku. Szkoda… Drugiego dnia wędkowanie było bardziej aktywne, bo łowiliśmy w pobliżu skalistych raf roostery – piękne ryby z efektownym pióropuszem na grzbiecie. Udało się nam trafić kilka ładnych sztuk. Szczególnie godny pochwały jest serwis miejscowych przewodników. Nami opiekowali się dwaj: jednego dnia Amerykanin, drugiego Anglik, a obaj mieli do pomocy chłopców pochodzących z tej okolicy. Podziwiałem ich niezwykłą wiedzę o rybach i profesjonalizm. Polecam Quepos i kostarykańskie wybrzeże Pacyfiku! W każdym razie ja wspominam mój pobyt bardzo pozytywnie.
Zbyszek z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
  Ameryka Środkowa i Południowa Kostaryka Flaga Kostaryka
Big game jest metodą polegającą na poszukiwaniu ryb na wodach mórz i oceanów przez wyspecjalizowane jednostki - duże, wygodne i bezpieczne łodzie, przystosowane do uprawiania wędkarstwa i dowodzone przez doświadczonych kapitanów.
Big Game na Pacyfiku
Metoda ta zyskuje sobie coraz więcej amatorów, gdyż tylko w ten sposób złowić można wiele legendarnych wręcz gatunków ryb, jak choćby żaglica, tuńczyk, koryfena czy błękitny marlin, których hol jest esencją morskiej przygody i których fotografia może zdobić przez wiele lat domowy salon czy służbowe biurko. Złowienie takich ryb, należących do najbardziej prestiżowych trofeów na całym ziemskim globie, daje poczucie wędkarskiego spełnienia. I choć samo poszukiwanie i wabienie ryb nie należy w zasadzie do wędkarza, ale jest domeną załogi łodzi, to już walka z rybą, trwająca niekiedy kilkadziesiąt minut, jest wystarczającym powodem do pełnej wędkarskiej satysfakcji. "Big game" ma jeszcze jedną ważną zaletę - w trakcie poszukiwania ryb można beztrosko wypoczywać, opalając się na pokładzie łodzi i popijając dobrze schłodzone drinki, które serwowane są na życzenie przez załogę. Dzięki temu ten rodzaj wędkarstwa świetnie nadaje się do uprawiania w towarzystwie naszych pań, które niekoniecznie są zainteresowane samymi rybami i ich łowieniem.
Panie, które nie wędkują, też mogą świetnie wypocząć na łodzi do "big game".
Dobra łódź i pewny kapitan
Przy połowach "big game" najważniejsze kwestie to bezpieczeństwo wędkarzy i skuteczność kapitana w polowaniu na okazy. Dlatego nie warto wybierać pierwszej lepszej łodzi, jaka jest nam oferowana w porcie. Dobrze zdać się na doświadczonego doradcę, który pomoże dotrzeć do najlepszych z najlepszych - kapitanów o uznanej reputacji, ludzi odpowiedzialnych i znających zasady dobrego serwisu we współczesnej turystyce wędkarskiej. Biuro Eventur Fishing, dzięki wyprawie studyjnej w 2009 roku, posiada dziś niezbędne rozeznanie w tej materii oraz sprawdzonych partnerów, którzy zapewnili nam niespotykane gdzie indziej wędkarskie emocje.
Łowienie pośród skał jest bardzo skuteczne, ale wymaga wysokiego kunsztu kapitana.
Nasz krótki test
W trakcie dwóch dni wędkowania w okolicach miasteczka Quepos udało nam się złowić żaglicę, która była naszym głównym celem, a także bardzo dużo pięknych ryb z gatunku rooster fish. Mieliśmy również na wędce okazową koryfenę, ale niestety nie udało nam się jej wyholować. Dodatkowymi atrakcjami była obserwacja stad delfinów i wielkich morskich żółwi. Pobyt nad Pacyfikiem i łowienie ryb na "big game" mogą być interesującym celem samym w sobie lub uzupełnieniem wyprawy na tarpony na nieodległe Morze Karaibskie.
Żaglica należy do najpiękniejszych ryb i jest bardzo prestiżowym trofeum.
Łowienie „roosterów” było niezwykłym doświadczeniem. Kapitan manewrował przez cały czas łodzią pośród skał, na dość wysokiej momentami fali. Ale tylko tam była szansa na znalezienie ryb. Kunszt przewodnika pozwolił nam na dobranie się do ładnych okazów. Rola osób prowadzących łódź oraz niezawodność sprzętu (głównie silnika) mają więc kluczowe znaczenie nie tylko dla wędkarskich wyników, ale i dla bezpieczeństwa. Tutaj wybierać trzeba najlepszych i nie oszczędzać, bo oszczędność może okazać się pozorna…
Rooster fish - ryba ta imponuje swym wyglądem oraz siłą i walecznością. Żyje tylko w Pacyfiku.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
W Quepos oferujemy zakwaterowanie w dobrej klasy hotelach z klimatyzacją oraz usługi sprawdzonych przewodników wędkarskich dysponujących wysokiej klasy łodziami (maksymalnie 4-5 wędkarzy + 2 osoby załogi). W trakcie wędkarskiej sesji, która trwa zazwyczaj ok. 8 do 10 godzin, serwowany są lunch i bezalkoholowe drinki.
Eventur zapewnia usługi doświadczonych przewodników, z którymi łowimy skutecznie i bezpiecznie.
Wieczorem można udać się na pyszną kolację do jednej z kilku restauracji w Quepos (wspaniałe ryby i owoce morza). Zapewniamy również transfer z San Jose lub znad Morza Karaibskiego (np. z Rio Parismina) - możliwy jest dojazd samochodem lub stosunkowo niedrogi przelot awionetką.
Sprzęt musi być solidny
Pomocnik kapitana z wabikiem
Przynęty naturalne i sztuczne
Galeria zdjęć - Ouepos i okolice
Oferta wędkowania - Quepos
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.


Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce