Wyprawy wędkarskie
Jezioro Randsfjorden, Norwegia południowa
Norwegia
Norwegia Południowa - Jezioro Randsfjorden
Norwegia Południowa - Jezioro Randsfjorden
Norwegia Południowa - Jezioro Sperillen
Kolejną ciekawą ofertą wędkarstwa śródlądowego w Norwegii jest leżące nieopodal Oslo jezioro Randsfjorden, które stanowi czwarty co do wielkości słodkowodny zbiornik Norwegii. Jezioro ma 70 km długości, leży otoczone zielonymi polami, wzgórzami i lasami prowincji Hadeland i Land. Najważniejsze miasteczka położone nad jeziorem Randsfjorden to Jevnaker, Dokka, Brandbu, Gran i Jaren. Z jeziora wypływa duża rzeka Randselva, nad którą położony jest główny ośrodek miejski w okolicy: Hoenefoss.
Jezioro jak fiord
Jezioro jest potężnym zbiornikiem o mocno wydłużonym kształcie, którego toń zagłębia się na dobrych kilkadziesiąt metrów poniżej lustra wody. Płytsze są jedynie strefy przybrzeżne i małe zatoczki okolone trzcinowiskami, a także strefa przy północnym krańcu jeziora. W czasie dni wietrznych ze względu na rozmiary jeziora może powstać na nim spora fala, uniemożliwiająca dotarcie we wszystkie najciekawsze wędkarsko miejsca. Wówczas można przez kilka godzin spróbować wędkowania z brzegu. Proszę uwierzyć, że to wspaniała zabawa, a ryby biorą niekiedy nie gorzej niż z łódki. Gospodarz naszego ośrodka pomyślał o potencjalnych problemach pogodowych i zaoferował wędkarzom bardzo dobry sprzęt pływający, a dodatkowo postawił jedną łódkę w zupełnie innym miejscu - z dala od domku, na północy jeziora, gdzie zawsze można podjechać samochodem. Daje to szansę na lepszą penetrację rozległych wód jeziora, pomaga też radzić sobie w wypadku złych warunków pogodowych i wysokiej fali na głównym plosie.
Szansa na okazowe trofeum
Największą wędkarską atrakcją jeziora są szczupaki, których znajdziemy olbrzymie bogactwo. Brak gospodarczych odłowów sieciowych i rozwiniętego wędkarstwa sprawia, że pogłowie tych ryb jest większe, niż w większości znakomitych skądinąd akwenów szwedzkich. Doprawdy trudno na jeziorze spotkać innych wędkarzy. Czasem tylko ujrzymy miejscowych próbujących złowić na trolling pstrąga, który jest drugą interesującą wędkarsko rybą zasiedlającą toń Randsfjorden. Od czasu do czasu zdarzają się okazy salmonidów dochodzące do 7-8 kilo masy! Jednak złowienie dużego jeziorowego pstrąga to zadanie dla nie lada fachowców, dysponujących dodatkowo specjalistycznym sprzętem trollingowym (downriggery). Szczupaki wiosną są stosunkowo łatwe do zlokalizowania na przybrzeżnych płyciznach i w małych zatoczkach. Wówczas można tam złowić nawet kilkanaście lub więcej ryb na osobę jednego dnia. Nierzadko padają sztuki przekraczające pięć kilo masy, co jakiś czas zapniemy też na hak upragnioną "metrówkę". Ryby są niewiarygodnie silne i waleczne, zacięte lubią szybować w powietrze wysoko ponad powierzchnię wody. Późną wiosną, latem i jesienią większe sztuki schodzą na nieco głębszą wodę, są też do złowienia w toni metodą trollingową. Nieocenione usługi odda nam wówczas echosonda. Na płyciznach i w strefie przybrzeżnej nie ma już wtedy takich okazów, jak w okresie tarłowym, niemniej przez cały sezon możemy liczyć na sztuki do 3 kg masy.
Wędkarsko i kulinarnie
Okrasą szczupakowych łowów są piękne okonie, dochodzące niekiedy nawet do 50 cm długości. Znajdziemy je na podwodnych rafach, a także w toni jeziora - wszędzie tam, gdzie echosonda wskaże stada drobnicy. Okonie biorą doskonale na przynęty gumowe, jednak jak zwykle po kilku braniach pasiaste ryby płoszą się i należy wówczas poeksperymentować z kolorem gumki. Kilkugodzinna okoniowa sesja może wytrawnym spinningistom przy dobrych warunkach pogodowych dostarczyć 10-20 pięknych garbusów na osobę, z których kilka będzie doskonałym trofeum na wędkarską kolację (norweskie okonie są wielkim rarytasem, o niebo przewyższają kulinarnie szczupaki!). A świeża smażona ryba to przecież tak ważny element udanej wyprawy. Poza rybami drapieżnymi w jeziorze można złowić piękne leszcze, płocie i węgorze. Dla miłośników spokojnej zasiadki rozpracowanie i zanęcenie łowiska to kwestia 1-2 dni. Potem można przystąpić do łowienia pięknych okazów i delektowania się urlopowym szczęściem na łonie norweskiej przyrody.
Norwegia Południowa - Jezioro Randsfjorden Przystań nad jeziorem
Norwegia Południowa - Jezioro Randsfjorden Okoń - tym razem nieduży
Norwegia Południowa - Jezioro Randsfjorden Biała noc nad jeziorem
Norwegia Południowa - Jezioro Randsfjorden Trzcinowy szczupaczek
Norwegia Południowa - Jezioro Randsfjorden Płyniemy na ryby!
Norwegia Południowa - Jezioro Randsfjorden Jedna z okoniowych zatok

Dostępność łowiska
Zarówno z brzegu (przydatne wodery) czy portowych pomostów, jak i z łodzi z silnikiem spalinowym, która daje szansę dotarcia do najlepszych stanowisk ryb.

Rekomendowane metody połowu

Na szczupaka rekomendujemy spinning przy użyciu dość lekkich przynęt (płycizny) lub cięższych (kanty z ostrymi spadkami dna). Latem i jesienią dobre efekty powinien przynieść trolling, nawet z użyciem downriggera, gdyż przynętę trzeba niekiedy opuścić na dość znaczną głębokość. Na płyciznach warto też spróbować połowu szczupaka na sztuczną muchę, jak również poppery i dżerki. Brania są bardzo efektowne - często widać, jak ryba startuje z trzcin po czym następuje ostre uderzenie w przynętę. Okonie najlepiej biorą na spinning (gumy, obrotówki) lub spławik (np. czerwony robak). Przy połowie pstrągów, które w zasadzie bardziej zasługują na miano troci jeziorowych, metodą przynoszącą najwięcej brań jest zdecydownie głęboki trolling (wąskie wahadłówki, średnich rozmiarów woblery). Białą rybę najlepiej łowić metodą spławikową lub na drgającą szczytówkę. Z kolei węgorza możemy łowić rozmaitymi metodami, ale najlepsza wydaje się być martwa rybka lub filet podane na zestawie gruntowym.

Limity i ograniczenia

Zakaz zabierania ryb w celach przetwarzania i wywożenia z Norwegii. W przypadku szczupaka generalnie obowiązuje zasada no kill, ale po uzgodnieniu z gospodarzem można zabrać czasem jedną czy dwie ryby na kolację (uzgodnić należy zawsze przed wypłynięciem, a zabrane ryby zgłosić). Nie wolno zabierać szczupaków większych niż 80 cm. Jeśli chodzi o okonie - wolno zabrać 5 sztuk dziennie na osobę (są to regulacje biura i gospodarza ośrodka). Wymiar ochronny pstrąga - 35 cm. Okres ochronny pstrąga - od 1 września do 30 kwietnia. Na przynęty spinningowe (np. błystki) z jednej łodzi wolno maksymalnie łowić na 4 wędki (na raz mogą pracować tylko 4 przynęty). Używanie gafów i siatek jest dozwolone jedynie w przypadku podbierania ryby zaciętej na wędkę. Szczegółowe informacje na życzenie lub u gospodarza.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Oferujemy naszym klientom możliwość zakwaterowania w pięknie położonym domu wakacyjnym o wysokim standardzie, z dwiema łazienkami, WC, w pełni wyposażoną kuchnią, jadalnią, obszernym salonem (TV sat), trzema sypialniami (łącznie możliwość noclegu dla 4-5, a na zapytanie również większej liczby osób) i komórko-suszarnią. Powierzchnia mieszkalna 108 m kwadratowych. Przed domem duży piękny ogród i trawnik. Meble ogrodowe. Odległość od jeziora - kilkadziesiąt metrów (dom stoi na szczycie skarpy, na dole jest woda). Własna przystań niedaleko domu (dojście pieszo, możliwość zjazdu samochodem do łodzi). Najbliższy sklep spożywczy znajduje się ok 15 kilometrów od domku.
Do dyspozycji wędkarzy wygodna czteroosobowa łódź z silnikiem spalinowym 50 KM oraz echosondą (pływa w ślizgu, dzięki czemu można pokonać nią znaczne odległości). Druga 13-stopowa łódź dla 2 osób jest wyposażona w silnik spalinowy o mocy 9,9 KM. Kompleksowa informacja wędkarska o łowisku oraz mapy wędkarskie dostępne w naszym biurze. Podstawowych informacji o łowisku udziela także gospodarz ośrodka. Na łowisku nie obowiązują licencje wędkarskie.

Atrakcje w okolicy

 • spacery i wycieczki piesze po górach,
 • kąpiel w jeziorze (latem),
 • całodzienna wycieczka w góry na łowiska pstrągowe
 • wycieczka do Oslo.
 • Jezioro Randsfjorden Jezioro Randsfjorden
  Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden
  Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden
  Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden Wędkarstwo w Norwegia - Jezioro Randsfjorden
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
  Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych