O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne w południowo-zachodniej Islandii, oddalone ok. 120 km od Reykjaviku i portu lotniczego w Keflaviku, ok. 2240 km od portu promowego w Hanstholm (Dania).
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów łososia atlantyckiego (od lipca do września) i troci wędrownej (cały rok). W innych rzekach Islandii można poławiać również łososia, a także troć wędrowną, palię arktyczną oraz pstrąga potokowego.
Kiedy jechać?
Najlepszy sezon połowu łososi to lato (lipiec, sierpień).
Dostępność łowiska
W łososiowych rzekach Islandii wędkujemy z brzegu lub brodząc w wodzie (niezbędne są wodery lub spodniobuty). Nad rzeki typu "full service" docieramy samochodem terenowym wraz z przewodnikiem. Na rzekach kategorii "self service" wędkujemy sami. Dotarcie nad wodę wymaga często (ale nie zawsze) użycia samochodu terenowego z napędem na 4 koła. Samochody do wynajęcia na miejscu.
Rekomendowane metody połowu
Spinning z użyciem błystek wahadłowych, woblerów, a także much tubowych (system z pałeczką tyrolską). Sztuczna mucha (ciężki zestaw łososiowy z dwuręczną muchówką).
Limity i ograniczenia
Na wielu odcinkach może wędkować tylko dwóch wędkarzy jednocześnie. Z łowiska wolno zabrać wszystkie złowione łososie, z wyjątkiem dużych samic (powyżej 5 kg), które przewożone są przez gospodarzy w górę rzeki dla ułatwienia tarła. Łososie są przetrzymywane w chłodni przez gospodarzy. Na życzenie mogą być uwędzone lub przyrządzone w inny sposób oraz próżniowo zapakowane do transportu. Mogą też być przygotowane do transportu w stanie surowym (zamrożone).
Zakwaterowanie
Oferujemy zakwaterowanie w luksusowym hotelu lub ośrodku nad samą rzeką. Więcej informacji obok.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
doskonałe rzeki łososiowe, w sezonie zawsze pełne ryb
rzadka we współczesnym wędkarstwie prywatność i samotność (limitowane licencje na poszczególne poole)
wygoda łowienia szczególnie na sztuczną muchę (brak drzew)
fantastyczne krajobrazy
bardzo dobra kuchnia
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
Wyprawiając się do Islandii na ryby warto zaplanować sobie 2-3 dni na zwiedzanie wyspy, aby poznać jej największe atrakcje, jak: gejzery, wulkany, lodowce, klifowe skały, czarne plaże, oszałamiające wodospady, „księżycowe” kratery, wrzynające się w górskie pasma fiordy, zielone górskie doliny czy siarkowe termy. Najlepszą opcją jest wynajęcie specjalnego „pancernego” samochodu terenowego, który umożliwi również zwiedzanie interioru i pokonywanie rzek. Islandia to niezaprzeczalnie jeden z najpiękniejszych krajów świata!
TO WARTO WIEDZIEĆ
Islandia (Reykjavik)
Język
islandzki
Waluta
korona islandzka
Prąd w sieci
230 V, 50 Hz (wtyczki jak w Polsce)
Szczepienia
niewymagane (zalecane szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, przeciw tężcowi i błonicy), więcej informacji na stronie: www.szczepieniadlapodrozujacych.pl
Temperatury
lato: od 9 ºC do 14 ºC, zima: od -3 ºC do 2 ºC
Najlepszy czas na podróż
lato
Czas
- 1 godz. (od czasu obowiązującego w Polsce)
Wizy
niewymagane
Ruch drogowy
prawostronny
  Europa IslandiaFlaga Islandia
Herbową rybą Islandii jest atlantycki łosoś, wchodzący masowo do tutejszych kryształowo czystych rzek, począwszy od drugiej połowy czerwca. Nie wszystkie rzeki są równie zasobne w łososie, ale kilkanaście z nich należy do absolutnej światowej czołówki, a pozostałe również mogą dostarczyć wędkarzom mocnych wrażeń.
Licencje limitowane
Łososiowe rzeki Islandii są prywatne - poszczególne ich odcinki należą do farmerów posiadających nadrzeczne grunty. Zadaniem organizatora turystyki wędkarskiej jest tu więc uzyskanie zgody na wędkowanie od farmera, a właściwie kilku farmerów, przez których pola przepływają najlepsze rzeki. To dość trudne zadanie. Ponadto, wszyscy zainteresowani są ochroną zasobów naturalnych kraju oraz jego przepięknej przyrody. Podstawą islandzkiego wędkarstwa łososiowego jest więc bardzo restrykcyjne ograniczenie dostępu do wód. Na poszczególne rzeki sprzedaje się bardzo niewiele licencji dziennych, tak że na raz na kilkukilometrowych odcinkach wędkują zazwyczaj maksymalnie dwie osoby. Ale plusem tej sytuacji jest to, że wędkarze mają nad wodą zachowaną prywatność i spokój, nie muszą pędzić, aby dobrych miejsc nie zajęła im konkurencja, a na dodatek w wodzie jest mnóstwo ryb. To wszystko sprawia, że Islandia jest chyba najbardziej ekskluzywną ofertą wędkarstwa łososiowego na świecie.
Po islandzkim interiorze najlepiej poruszać się solidną terenówką.
Królowa islandzkich rzek
Dzięki nawiązaniu współpracy z renomowanym islandzkim partnerem proponujemy Państwu licencje nie tylko na największą liczbę rzek Islandii, ale również na te najlepsze. Należą do nich Ranga, Laxa, Vididalsa czy Midfjardara. Szczególnie ta pierwsza rzeka może uchodzić za prawdziwe łososiowe "Eldorado". Jest podzielona kilkanaście sektorów o zróżnicowanym charakterze - od spokojnych odcinków wijących się leniwie przez islandzkie łąki, po fragmenty typowo górskie z licznymi bystrzynami, przelewami i głazowiskami.
Wędkarz łowi łososie, a w tle wulkan Hekla. Krajobrazy na Islandii są pocztówkowe...
W okresie ciągu tarłowego zasobność w łososie Rangi jest tak duża, że nawet początkujący wędkarz ma wielką szansę na złowienie tej prestiżowej i pięknej ryby. Łososie łowi się tutaj różnymi metodami - muchową, która uchodzi za najwłaściwszy i najbardziej tradycyjny sposób, a także spinningową - zarówno z użyciem pałeczek tyrolskich oraz much tubowych, jak i woblerów czy błystek wahadłowych. Ranga jest rzeką z kategorii "full service", a więc wędkować można tutaj tylko w towarzystwie miejscowego przewodnika. Poza tym oferujemy wiele rzek w kategorii "self service", gdzie wędkować można sememu. Z innych łososiowatych w rzekach Islandii żyją liczne trocie wędrowne - wchodzą do rzek na tarło podobnie jak łososie - a także pstrągi potokowe i cudownie ubarwione arktyczne saiblingi. Te ostatnie preferują środowisko rzeczne i jeziorowe, ale można je spotkać także w rozległych lagunach z lekko słonawą wodą, zlokalizowanych przy ujściach islandzkich rzek do fiordów czy otwartego oceanu.
Podbieranie łososia chwytem za ogon.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferujemy Państwu zakwaterowanie w specjalistycznym ośrodku wędkarskim położonym nad samym brzegiem rzeki Ranga. Pokoje dwuosobowe z łazienką i WC. Wyżywienie w restauracji na terenie ośrodka. Dania są bardzo smaczne, często wręcz wykwintne. Nad wodę zawiozą Państwa swymi samochodami przewodnicy, którzy przez cały czas będą udzielali porad i świadczyli niezbędną pomoc.
Wędkarska baza nad Rangą
Luksusowy hotel
Z przewodnikiem przy łowisku
Możliwe wypożyczenie kompletnego sprzętu wędkarskiego. Na życzenie zapewniamy transfer z lotniska lub pomagamy w wynajmie specjalistycznego samochodu terenowego.
Galeria zdjęć - rzeka Ranga
Oferta wędkowania - rzeka Ranga
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.


Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce