W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w północnej części Norwegii nad Morzem Norweskim, oddalone:
✓ ok. 1064 km od Olso,
✓ ok. 170 km od Bodø,
✓ ok. 1173 km od portu w Nynäshamn.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, rdzawiec, halibut i inne ryby morskie - np. zębacz, brosma, plamiak, karmazyn, śledź, makrela, łosoś (sezon trwa praktycznie cały rok, jednak najprzyjemniej łowi się w okresie od maja do września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
wysoki standard ośrodka, dobre łodzie
mnogość gatunków, duża szansa na okazy
niewielka odległość od przystani do dobrych łowisk
możliwość wędkowania zarówno na otwartym morzu, jak i wewnątrz fiordu (co szczególnie ważne przy gorszej pogodzie)
piękna okolica - możliwość wycieczek i spacerów (np. w rejon lodowca), robienia zdjęć
Galerie zdjęć
WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Rejon koła polarnego, północna Norwegia Flaga Norwegia
Na wysokości północnego koła podbiegunowego (zwanego również "polarnym") znajduje się otwarty w 2006 roku komfortowy ośrodek wędkarski, przeznaczony nawet dla najbardziej wymagających Klientów.
Duże ryby nawet wewnątrz fiordu
Doskonała infrastruktura turystyczna, przepiękna okolica (z okien widać drugi co do wielkości lodowiec norweski Svartisen) oraz wyśmienite łowiska czynią z tego miejsca niezwykle interesującą propozycję dla wędkarzy. Liczba łowionych w rejonie koła polarnego ryb (oczywiście w najlepszych miesiącach roku) może u każdego spowodować ból ramion. Rekordowe dorsze oraz rdzawce można łowić wewnątrz fiordu, przy każdych niemal warunkach pogodowych, a do dobrych miejsc płynie się z przystani niespełna 10 minut.
Na morzu - jeszcze lepiej
Okolice te odwiedziliśmy w czerwcu 2006 roku. Mimo iż ryby brały dość chimerycznie i były mocno rozproszone, udało nam się przechytrzyć wiele małych i średnich ryb oraz kilka wspaniałych okazów: między innymi ponad 7-kilogramowego rdzawca (ryb w granicach 5-6 kg padło kilkadziesiąt) i blisko 40-kilogramowego halibuta. Na otwarte morze szybką łodzią płynie się około 25 minut. Właśnie tam radzimy szukać dużego czarniaka, który przypływa w te rejony w połowie czerwca. Łowienie na otwartym morzu zawsze zwiększa szansę na spotkanie z życiowym okazem. Należy jednak wtedy szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie. Przede wszystkim wypływać tylko przy niewielkiej fali, a podczas wędkowania co jakiś czas obserwować, co się dzieje na horyzoncie. Na otwartym morzu aura może zmienić się w przeciągu kilkudziesięciu minut, a wysokie fale oraz silny wiatr mogą skutecznie uniemożliwić nam powrót do zacisznego fiordu. Łowienie na pewno będzie znacznie bezpieczniejsze, gdy szybko będziemy reagowali na zmiany pogody, a każdy z wędkujących będzie miał na sobie pływający kombinezon. Olbrzymim atutem wędkowania w Polarsirkelen jest wielka różnorodność wspaniałych, wędkarsko gatunków ryb, świetna baza noclegowa oraz fantastyczne widoki jakie czekają na przyjeżdżających tam wędkarzy.
Dostępność łowiska
W niektórych miejscach można łowić ryby z brzegu. Jednak najlepsze efekty daje wędkowanie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em, odpowiednio wyposażonej i przystosowanej do pływania po morzu.
Rekomendowane metody połowu
Najskuteczniejszą metodą na przechytrzenie rekordowego okazu dorsza, czarniaka lub halibuta jest przynęta naturalna - martwa rybka, odpowiednio uzbrojony ponadkilogramowy czarniak lub dorsz. Na taką przynętę często biorą ryby kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciokilogramowe. Jednak najpopularniejszą metodą połowu na norweskich wodach jest klasyczny pilker. Przy jego użyciu częściej będziemy łowić ryby średnich rozmiarów, jednak szansa na prawdziwy okaz jest również bardzo duża. Bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego sprzętu. Podczas łowienia w każdej chwili na naszym zestawie może "zameldować" się dwu-, a nawet trzycyfrowy okaz (halibuty dorastają nawet do 300 kg masy!), więc każdy element naszego sprzętu musi być bardzo mocny. Już samo operowanie półkilogramowym pilkerem na głębokości nierzadko przekraczającej 100 m powoduję olbrzymie przeciążenia całego zestawu. Na głębokich łowiskach nie ma niestety miejsca na wędkarską finezję, ale za to jakie okazy możemy tam łowić... Jeśli chodzi o mniejsze ryby (do 10 kg), żerujące z reguły na nieco płytszej wodzie, możemy również próbować je łowić na klasyczny spinning z użyciem odpowiednio obciążonych gumowych dżigów. Spinning szczególnie polecamy na rdzawce, które doskonale biorą z opadu.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów (przy podróży samolotem należy sprawdzić możliwość przewozu u danego przewoźnika, gdyż limity bagażu są niekiedy bardzo surowe, szczególnie w tanich liniach). Ponadto można do woli spożywać złowione ryby na miejscu. Niemniej apelujemy do Państwa o umiar i zdrowy rozsądek. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Piękny dorsz to ryba nr 1 Norwegii. Przy kole polarnym można z powodzeniem łowić takie sztuki.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
W ośrodku znajdują się cztery 6-osobowe domki o bardzo wysokim standardzie. Wszystkie wybudowane w 2006 roku. Położone są nad samym brzegiem morza, z bezpośrednim dostępem do łodzi wędkarskich. W każdym znajdziemy 3 oddzielne sypialnie, salon z TV sat., w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę z WC.
Dodatkowo obszerna weranda z meblami ogrodowymi oraz osobne pomieszczenie z bieżącą wodą do sprawiania i mrożenia ryb. Od sezonu 2008 dostępne także dwa 4-osobowe apartmenty ulokowane obok domków. Pełne wyposażenie, wysoki standard. Na terenie ośrodka znajdziemy także pralki, suszarki do ubrań oraz oddzielne pomieszczenie na sprzęt wędkarski.
Do dyspozycji wędkarzy znakomicie przygotowane łodzie wędkarskie Kvaerno oraz Uttern. Każda wyposażona w 4-suwowy silnik spalinowy Suzuki 40-50 KM, echosondę, GPS oraz ploter. Od sezonu 2008 dostępna także jest łódź kabinowa 5,2 m z silnikiem 90 KM i pełną elektroniką (echosonda, GPS, ploter). Na życzenie organizujemy dalekomorskie rejsy kutrem ze skiperem.
Widok ośrodka
Łódź wędkarska
Echosonda i mapy łowisk
Atrakcje w okolicy:
wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki, lodowiec Svartisen,
pamiątki z okresu II wojny światowej,
Muzeum Koła Polarnego, możliwość otrzymania certyfikatu,
sklepy z wyrobami regionalnymi.
Oferta wędkowania - Rejon koła polarnego (pakiety) Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce