W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko szkierowe w środkowo-wschodniej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 220 km od portu w Nynäshamn,
✓ ok. 628 km od portu w Karlskronie,
✓ ok. 803 km od portu w Ystad,
✓ ok. 108 km od lotniska w Sztokholmie,
✓ ok. 242 km od Skavsta,
✓ ok. 750 km od Malmö.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od maja do października), sandacz (od czerwca do października), leszcz (od czerwca do września), śledź (maj, czerwiec).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
Tomek Krysiak – szef tego ośrodka – jest jednym z najlepszych w Szwecji przewodników wędkarskich i wytrawnym łowcą szczupaków
archipelag Roslagen jest od dawna znany jako jedno z najlepszych w Szwecji miejsc do połowu szczupaków
obok okazów jest bardzo dużo ryb średnich i małych, dzięki czemu przez cały czas „coś się dzieje”
poza szczupakiem możemy tu połowić grube okonie, a także sandacze
ośrodek jest pięknie zlokalizowany w małej i cichej zatoce, a do najbliższych łowisk szczupaka płynie się zaledwie kilka minut
Galerie zdjęć
CO OPRÓCZ WĘDKOWANIA?
Uppsala
W opcji Uppsala - dawna stolica Szwecji
Archipelag Roslagen, środkowa Szwecja Flaga Szwecja
TOMEK KRYSIAK - JEDEN Z NAJLEPSZYCH PRZEWODNIKÓW W SZWECJI ZAPRASZA NA TAAAKIE SZCZUPAKI!
Rejon Roslagen jest częścią naturalnego pasa miniaturowych wysepek, zatok i trzcinowisk, które oddzielają Zatokę Botnicką od reszty Bałtyku. Pas ów ciągnie się od fińskiego miasta Turku poprzez słynne Alandy aż do wybrzeży Szwecji. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej zasobnych w szczupaki i okonie rejonów Szwecji, a znajduje się zaledwie 220 km od terminalu promowego w Nynäshamn. Bardzo nas cieszy, że możemy zaproponować Państwu wyprawę na te wspaniałe wody. A na dodatek informujemy, że od niedawna ośrodkiem wędkarskim w szkierach Roslagen zarządza Tomek Krysiak - jeden z czołowych przewodników wędkarskich i łowców szczupaków w Szwecji. To dla Państwa gwarancja dobrej opieki i szansa na fantastyczne wyniki!
Zatoki "wybrukowane" rybami
Szkiery Roslagen charakteryzują się wielką liczbą wysp, wysepek i kamienistych wypłyceń oraz zatoczek, a wszędzie wokół rośnie las z bogactwem grzybów (rydze!), borówek i jagód. Brzegi porośnięte są gęstą trzciną, także wody te bardzo przypominają nasze pojezierza. Ryb jest tu niewyobrażalna ilość, a szczególnie odnosi się to do szczupaka. Wystarczy powiedzieć, że to właśnie tutaj polska firma "Salmo" kręciła kilka filmów o swoich szczupakowych woblerach. Na planie padło wiele metrowych okazów, a największa ryba miała ponad 14 kg! Niektóre zatoki były wówczas wprost "wybrukowane" metrowcami. Takie bogactwo ryb jest spowodowane niewielką jeszcze presją wędkarską na tych terenach, gdyż zazwyczaj (poza letnim sezonem urlopowym kiedy przyjeżdżają letnicy ze Sztokholmu) jest tu bardzo spokojnie i odludnie.
"Sportowych" szczupaków (1-2 kg) można w Roslagen połowić do przysłowiowego "bólu rak".
Wyczekać na moment brań
Szczupaków szukamy głównie w okolicach pasa trzcin, na kamienistych rafach i wypłyceniach, przy wyspach, na górkach podwodnych oraz w małych zatoczkach pełnych roślinności dennej (głównie wiosną i późną jesienią). Wspaniałych miejscówek jest tak wiele, że można godzinami przemierzać urokliwe zatoczki archipelagu w poszukiwaniu nowych wędkarskich przygód i coraz to większych okazów. Niekiedy szczupaki biorą równomiernie dobrze przez cały dzień (szczególnie wiosną i pod koniec lata bądź wczesną jesienią), innym razem potrafią fantastycznie żerować przez trzy kwadranse, aby następnie nie dawać znaku życia przez kilka godzin. Ale to, że znowu zaczną brać jest pewne jak „amen w pacierzu” – należy jedynie konsekwentnie obławiać obiecujące miejsca i sukces jest praktycznie gwarantowany. Typowy dzień na Roslagen to co najmniej kilkanaście złowionych szczupaków (na 2 wędkarzy na łodzi), a w niektórych, bardziej sprzyjających porach roku można złowić dziennie nawet kilkadziesiąt ryb. Średnio będą to najczęściej esoxy w granicach 1-5 kg, ale w tej wodzie jest solidna populacja znacznie większych drapieżników – nasz miejscowy przewodnik (patrz informacje poniżej) regularnie łowi z klientami okazy ponad 100-centymetrowe.
Gdy znajdziemy już stada okoni - ich regularne łowienie jest dziecinnie proste.
Wybierając się na Roslagen nie można zapomnieć o okoniach. Jest ich tu zatrzęsienie, a najlepszy okres ich połowu przypada na lato i wczesną jesień (sierpień–wrzesień). Złowienie o tej porze co najmniej kilkunastu pięknych garbusów (można spodziewać się regularnie ryb 25–40 cm) nie wymaga specjalnych przygotowań i długich poszukiwań. W archipelagu występuje też gdzieniegdzie sandacz, choć uprzedzamy uczciwie, iż ryby te nie są łatwe do namierzenia na tak dużej wodzie. Skłonni jednak do poszukiwań szczęśliwcy mogą pochwalić się za to naprawdę ładnymi sztukami – nawet po 5-6 kg!
Dostępność łowiska
Choć w niektórych miejscach można spróbować połowu z brzegu (generalnie dostęp utrudnia pas trzcin, kamieni i prywatnych posesji), to jednak bezwzględnie najlepsze wyniki osiągniemy używając łodzi z mocnym silnikiem spalinowym.
Rekomendowane metody połowu
Na drapieżniki zalecamy spinning z użyciem różnorodnych przynęt, metodę dżerkową (głównie wiosną), a także trolling (za dodatkową opłatą) i sztuczną muchę. Na ryby spokojnego żeru - spławik lub metodę gruntową, na śledzie - tzw. "choinkę", którą można nabyć w szwedzkich sklepach wędkarskich.
Limity i ograniczenia
Obowiązuje bezwzględny limit 1 szczupaka dziennie na domek w rozmiarze 45-75 cm. Inne szczupaki należy obowiązkowo wypuścić z powrotem do wody. Z łowiska można zabierać inne gatunki ryb, według zapotrzebowania do bieżącego spożycia (np. okonie czy białą rybę). W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Trolling dozwolony za dodatkową opłatą (specjalna licencja).
Ośrodek ze znakiem jakości!
Z przyjemnością informujemy, iż naszymi gośćmi w Roslagen opiekuje się Tomasz Krysiak – doświadczony, profesjonalny przewodnik, który zna tę wodę jak nikt i który będzie zarządzał ośrodkiem. Tomek to Wędkarz–Legenda, prawdziwy człowiek „dusza”, który zajmie się na miejscu całą logistyką Państwa pobytu. Łowi z klientami w Roslagen od lat i traktuje swoją pracę bardzo poważnie. Chętnie doradzi Państwu gdzie łowić o danej porze roku i jaką technikę zastosować. Obecność takiej osoby na miejscu to prawdziwa, wymierna i nieoceniona korzyść, ponieważ Państwa szanse na udane połowy niepomiernie rosną w porównaniu do sytuacji, gdy trzeba samodzielnie „odkrywać” wodę. Chętni mogą także wynająć Tomka na wspólne, całodzienne wędkowanie. Tomasz dysponuje dużą, szybką łodzią (maks. 3 klientów + przewodnik), zapewnia także cały niezbędny sprzęt wędkarski, kombinezony pływające (na chłodniejsze okresy roku) oraz lunch. Koszt całodziennego, profesjonalnego „guidingu” to 4500,- SEK (za maks. 3 osoby) i bardzo polecamy Państwu tę usługę. Ręczymy za jej jakość. Sugerujemy aby ewentualną usługę przewodnictwa rezerwować z dużym wyprzedzeniem, gdyż Tomasz ma wielu stałych klientów.
Ośrodek w archipelagu Roslagen jest malowniczo położony nad jedną ze szkierowych zatok.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Nasi klienci mają możliwość kwaterowania w kameralnym i komfortowym ośrodku wędkarskim ulokowanym tuż nad samą wodą. Jest tu cicho i spokojnie, a okolicę porasta ładny, sosnowy (i obfity w grzyby) las. Tomasz Krysiak mieszka na stałe na miejscu i jest do Państwa dyspozycji. Ośrodek położony jest niespełna 30 km od małego miasteczka Östhammar. Do wyboru są dwa wolnostojące domki oraz apartament.
Domek 6-osobowy, 80 m kw. powierzchni: wygodny, obszerny domek na maksymalnie 6 osób, 3 sypialnie (jedna z łóżkiem piętrowym), w pełni wyposażona kuchnia (ze zmywarką), łazienka. Duży, jasny salon z TV, weranda. Domek stoi kilkadziesiąt metrów od brzegu wody.
Domek 4-osobowy, 45 m kw. powierzchni: równie komfortowy, mniejszy domek na 4 osoby. 2 oddzielne sypialnie (jedna z łóżkiem piętrowym), w pełni wyposażona kuchnia, łazienka, salon, weranda. Domek stoi kilkadziesiąt metrów od brzegu wody.
Oba domki posiadają ogrzewanie, mają widok na wodę i parking dla samochodu.
Apartament – bardzo ciekawa forma zakwaterowanie dla 4 osób (maks. 5-6 osób). Apartament zajmuje piętro w niewielkim budynku, który jest także garażem na łódź (tzw „boathouse”). Osoby w nim mieszkające przebywają więc tak blisko wody jak to tylko możliwe, co stanowi nie lada atrakcję. W apartamencie znajdziemy oddzielną sypialnię z łóżkiem piętrowym, salon z aneksem kuchennym (pełne wyposażenie) oraz dwoma łóżkami oraz osobne pomieszczenie z dużą sofą. W apartamencie jest toaleta ekologiczna. Prysznic znajduje się w budynku sauny – kilka metrów obok.
Budynek sauny
Wnętrze domku (salon)
Widok domku z zewnątrz
Łodzie wędkarskie to duże, plastikowe jednostki wyposażone w 2-suwowe silniki o mocy 25–35 KM. Na łodzi mogą dość wygodnie wędkować 3-osoby. Taka moc silników pozwala na komfortowe przemieszczanie się po rozległym archipelagu. Łodzie wyposażone są w nowoczesne echosondy i GPS (Lowrence). Dla tych z Państwa, którzy nie lubią daleko pływać, w ośrodku znajdują się też mniejsze, plastikowe łodzie (maks. 2-osoby na łodzi) z silnikami 4-10 KM. Na miejscu dostępne są mapy batymetryczne, a nasze biuro zapewnia pełną informację wędkarską o łowisku. Świetny przewodnik wędkarski jest dostępny na miejscu.
Łódź wędkarska
Atrakcje w okolicy
✓ zwiedzanie dawnej stolicy Szwecji - Uppsali oddalonej o ok. 70 km.
Oferta wędkowania Archipelag Roslagen (pakiety) Eventur Fishing
Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6 osób w domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące/apartament
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha
Przewodnik:na zapytanie w biurze, konieczna wcześniejsza rezerwacja
Cena:1 448,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 8 692,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 2 plastikowe łodzie wędkarskie 4,5 – 5 m z silnikami spalinowymi 30 KM, echosondami, GPS
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce