W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko jeziorowe w środkowej Szwecji (okolice Falun i Borlänge), oddalone:
✓ ok. 230 km od lotniska w Sztokholmie    (Arlanda),
✓ ok. 330 km od portu w Nynäshamn,
✓ ok. 610 km od portu w Karlskronie.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od kwietnia do października), okonia (od maja do października) pstrąga i palii (od maja do września) oraz białej ryby (od maja do września).
Galerie zdjęć
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
bardzo dużo okazowych szczupaków – jedno z najlepszych jezior Szwecji, woda absolutnie wybitna
olbrzymi areał łowiska (tzw. woda „nie do przełowienia”)
gospodarz – wybitny fachowiec w połowach szczupaków
możliwość łowienia drapieżników rozmaitymi metodami (spinning, trolling, sztuczna mucha etc.)
bardzo przyzwoite warunki zakwaterowania
świetne łodzie
możliwość łowienia pstrągów w okolicy
Jezioro Runn, środkowa Szwecja Flaga Szwecja
Jezioro Runn położone jest w okolicy szwedzkiej stolicy sportów zimowych - Falun i oddalone zaledwie o 3 godziny jazdy samochodem od portu w Nynäshamn. Podróż z Polski nie jest zatem uciążliwa.
Idealne dla wędkarzy
Nad jeziorem powstał w 2009 r. nowy ośrodek, który przygotował znakomitą ofertę dla wędkarzy pragnących spędzić swój urlop w tej okolicy. A samo jezioro jest warte grzechu! Akwen jest spory, jak nasze Śniardwy czy Mamry. Nie powstaje na nim jednak zbyt wysoka fala, bo jest dość głębokie i otoczone wzgórzami. Ponadto zawsze można powędkować w jednej z bocznych zatok, tworzących jakby odrębne jeziora.
Numer jeden - esox lucius
Jeśli chodzi o szczupaki, Runn to jeden z najbardziej zasobnych w ten gatunek akwenów w Szwecji. Dość powiedzieć, że w trakcie naszej jednodniowej zaledwie przygody (wyprawa testowa w maju 2009 r.) udało nam się złowić we trzech niemal 30 sztuk o masie od 1 kg do 10 kg. Na jednej z podwodnych górek ryby brały "jak wściekłe" na szybko prowadzone gumy - finezyjny opad był całkowicie zbędny! Okrasą dnia był okaz o długości 110 cm, złowiony przez Jacka Kolendowicza z Wędkarskiego Świata na dżerka w jednej z bocznych zatok.
W okolicznych lasach znajdziemy kilka doskonałych, prywatnych łowisk pstrągowych.
Szczupaków tu nie ubywa
Na jeziorze Runn bardzo skuteczny jest trolling. Przewodnik zdradził nam, że przy dobrym żerowaniu ryb można złowić nawet 70 sztuk na łódkę w trakcie całodziennej sesji. To wprost nie do wiary! Ale nawet gdy dmuchając na zimne, podzielimy tę liczbę przez trzy, to i tak wyjdzie nam ponad 20 szczupaków na łódź, co jest nadal bardzo przyzwoitym i trudno osiągalnym w Polsce wynikiem. Na pewno w utrzymaniu tak dużego stada zębatych drapieżników pomaga zasada "catch and release", obowiązkowo praktykowana na jeziorze przez wszystkich przybywających do naszego ośrodka wędkarzy.
Palia na rekord Szwecji
Poza szczupakiem w Runn żyją wielkie stada grubych okoni, na które zapraszamy szczególnie latem i jesienią. A w okolicy gospodarze oferują również wędkowanie na muchę w pięknym leśnym potoku (z dzikim pstrągiem), a także kilka doskonałych jezior z pstrągami - w tym jedno z palią alpejską (arctic char), na którym złowiona została rekordowa ryba o masie ponad 9 kg (aktualny rekord Szwecji w tym cenionym gatunku).
Dostępność łowiska
Na najlepsze stanowiska ryb dotrzemy tylko łodzią wyposażoną w silnik spalinowy. Łowienie z brzegu jest trudne ze względu na trzciny oraz prywatne posesje.
Rekomendowane metody połowu
Na płytszych miejscach (zatoki, górki podwodne) - spinning lub sztuczna mucha. Na głębszych partiach jeziora - trolling i spinning. Na ryby spokojnego żeru - spławik lub gruntowa przystawka.
Limity i ograniczenia
W naszym ośrodku nad jeziorem Runn obowiązuje całkowity zakaz zabierania szczupaków. Niniejsze ograniczenia mają na celu zachowanie walorów tej niezwykle zasobnej wody na długie lata. Z łowiska można zabierać okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Ośrodek wędkarski nad jeziorem Runn przeznaczony jest dla najbardziej wymagających wędkarzy, którzy nie godzą się na żadne kompromisy dotyczące jakości. Przybywający wędkarze mają do dyspozycji wygodne domki (od 3- do 6-osobowych), położone w lesie, na wysokim brzegu jeziora. Wszystkie domki mają łazienki, aneksy kuchenne, saloniki z TV, oddzielne sypialnie (w zależności od domku są to sypialnie 2- lub 3-osobowe) i tarasy. W sumie na terenie ośrodka może jednorazowo przebywać około 30 wędkarzy. Właściciele starają się limitować tę liczbę i z reguły w tygodniu na ośrodku mieszka maksymalnie do 20 osób. Jak na tak duże jezioro jest to znikoma liczbę. Na terenie ośrodka znajduje się niewielka restauracja.
Jeden z domków
Wnętrze domku
Łodzie wędkarskie
Dla wędkarzy przygotowano bardzo dobre, wygodne i bezpieczne, aluminiowe łodzie wyposażone w silniki spalinowe o mocy 15-30 KM (oczywiście 4-suwy). Za dodatkową opłatą można zamówić silnik o mocy nawet 50 KM, a także echosondę i GPS do łodzi. Ośrodek prowadzony jest przez doskonałego przewodnika wędkarskiego (anglo- oraz niemieckojęzyczny), który za dodatkową opłatą wypływa z klientami na jezioro.
Oferta wędkowania w Runn (pakiety) Eventur Fishing
Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Czas trwania:pobyty na dowolną ilość dni, rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku, zwykle od czterech do kilkunastu osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie, ale istnieje możliwość zamówienia bardzo smacznego wyżywienia na miejscu (restauracja)
Łowiska:jezioro i rzeka
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu
Cena:1 716,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 10 300,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6–osobowy (bez pościeli i sprzątania końcowego)
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi 15 KM, echosondami i elektrycznymi silnikami
  • 6 licencji wędkarskich na jezioro Runn
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo na miejscu
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce