Wyprawy wędkarskie
Jezioro Rusken, południowa Szwecja
Szwecja
Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Rusken, położone urokliwie wśród smalandzkich lasów, uchodzi za jedno z najzasobniejszych w sandacza spośród wszystkich szwedzkich łowisk. Ulokowane jest w południowej Szwecji, a najbliższe większe miasteczko to Värnamo, oddalone od jeziora o około 35 km.
Sandacza dostatek
Rusken to dość spory akwen, o niezwykle zróżnicowanej linii brzegowej i ciekawej konfiguracji dna. Otoczony przez bujne sosnowo-brzozowe lasy i pola uprawne. Woda w zbiorniku jest bardzo czysta, o lekkim brunatnym zabarwieniu. Roślinność wynurzona występuje w zatokach i w pobliżu śródjeziornych wysp, których na akwenie nie brakuje. Presja wędkarska z powodu braku specjalistycznych ośrodków wypoczynkowych, jest znikoma. Królem górek podwodnych na Rusken jest sandacz. Drapieżników tych jest w jeziorze bardzo dużo - sprawny technicznie wędkarz na jednej dobrej miejscówce, jest w stanie bez trudu złowić kilkanaście ryb. Najczęściej będą to sztuki w przedziale 1-3 kg, choć tylko kwestią czasu i wędkarskiego szczęścia jest spotkanie ze znacznie większą rybą. Miejscowi wędkarze regularnie łowią sandacze ponad 7-kilogramowe, natomiast rekordowe okazy przekraczają 9 kg. Najlepszym okresem połowów mętnookich drapieżników jest czerwiec oraz okres letnio-jesienny, ze szczególnym wskazaniem na wrzesień. Najskuteczniejsze metody połowu to martwa rybka oraz oczywiście spinning przy użyciu wszelkich, gumowych wabików. Poza sandaczem w akwenie obficie występuje okazały szczupak (przeważnie łowi się ryby w granicach 2-5 kg) oraz okoń. Ryb tych szukamy w pobliżu trzcinowych zatok i kamienistych wysp na głównym plosie jeziora. Zwolennicy ryb spokojnego żeru też nie będą mieli powodów do narzekań - rozrywki dostarczą im przede wszystkim grube, złociste leszcze. Nęcenie znacznie zwiększa nasze szanse na udany połów.
Dla chętnych - pstrągi
Jako urozmaicenie od sandaczowych łowów, proponujemy Państwu wycieczkę nad leśne jezioro Kalvsjön, gdzie będzie można zmierzyć się z przebiegłymi pstrągami: potokowym oraz tęczakiem. Kalvsjön znajduje się tylko 5 km od jeziora Rusken. Na ten akwen trzeba wykupić osobną licencję wędkarską.
Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Sandacz z Rusken
Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Popołudniowy urobek
Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Łódź wędkarska

Dostępność łowiska
Zarówno z brzegu (przydatne wodery!), jak i łodzi, która umożliwia dostęp do najlepszych łowisk, szczególnie stanowisk sandacza.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - spinning, sztuczna mucha (szczupak, wzdręga), metoda trollingowa (największe zębacze i garbusy), a także żywiec i martwa rybka. Sandacze najlepiej biorą na spinning z użyciem przynęt gumowych prowadzonych techniką opadu. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity i ograniczenia

Wszystkie ryby, które nie są przeznaczone do spożycia w dniu połowu, trafiają z powrotem do wody. Wymiar ochronny sandacza - 45 cm. Szczegółowych informacji na temat okresów i pozostałych wymiarów ochronnych udziela gospodarz ośrodka lub biuro Eventur Fishing.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Oferujemy zakwaterowanie w gospo- darstwie agroturystycznym. Do dyspo- zycji Gości wolno stojący domek, poło- żony zaledwie 40 m od brzegu jeziora i przystani łodziowej. Domek ma 2 piętra, 8 miejsc do spania (4 oddzielne pokoje) oraz nowocześnie wyposażoną kuchnię (lodówka z zamrażarką, ku- chenka mikrofalowa) i łazienkę.  W  sa-
Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji
lonie telewizja satelitarna oraz kominek. Meble ogrodowe oraz grill. Poza tym widok na jezioro, piaszczysta plaża w sąsiedztwie domku. Gospodarze domku mieszkają w sąsiednim budynku. Pościel do wypożyczenia za dodatkową opłatą. Sprzątanie końcowe we własnym zakresie lub za dodatkową opłatą. Najbliższy, większy sklep spożywczy oraz stacja benzynowa - 13 km. Sklep wędkarski, szpital - 23 km.
Do dyspozycji wędkarzy łodzie wędkarskie o długości od 4,5 do 5,5 m, wyposażone w silniki spalinowe oraz elektryczne, a także echosondy. Na życzenie dostępna jest także specjalistyczna łódź trollingowa. Gospodarz ośrodka jest zawodowym rybakiem - jak nikt inny zna jezioro i zawsze służy Klientom kompleksową informacją wędkarską. Zapewniamy wszelkie niezbędne licencje wędkarskie oraz dokładne mapy łowiska. Kompleksowa informacja wędkarska o łowisku oraz mapy batymetryczne dostępne w Eventur Fishing. Możliwość wynajęcia anglojęzycznego, profesjonalnego przewodnika wędkarskiego.

Atrakcje w okolicy

 • szlaki przyrodnicze: piesze i rowerowe,
 • kajaki,
 • pole golfowe (20 km),
 • jazda konna,
 • huty szkła w Smalandii.
  Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji
  Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Rusken - Wędkarstwo w Szwecji
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych