Wyprawy wędkarskie
Rzeki i koski
Finlandia
Finlandia
  
Łososiowate i inne
Poza jeziorami wielką atrakcją Finlandii są wody płynące, bogate w ryby łososiowate, a także lipienie, sandacze, okonie, szczupaki i jazie. Klasycznych rzek, podobnych do tych, które mamy w Polsce, jest tutaj niewiele. Zlokalizowane są na terenach przybrzeżnych. W głębi lądu dominują bardzo krótkie cieki, które Finowie nazywają "koski".
Koski czyli bystrze
Słowo to nie posiada idealnego polskiego odpowiednika, my używamy terminu "bystrze". Określa ono co najmniej kilkusetmetrowy odcinek wody przepływającej bardzo wartkim nurtem z jeziora do jeziora, charakteryzujący się kamienisto-żwirowatym dnem i zalegającymi w nurcie potężnymi głazami. Z reguły te niezwykle rybodajne cieki, mające charakter wody górskiej, łączą dwa akweny, pomiędzy którymi występuje znaczna różnica poziomów. W doskonale natlenionej wodzie żyją duże naturalne stada cudownie ubarwionych pstrągów. Żyjące w bystrzach ryby mają do dyspozycji dwa środowiska: rzeczne i jeziorowe, co powoduje, że w określonych porach roku dobierają sobie najbardziej sprzyjające miejsca pobytu i żeru. Na większości fińskich bystrzy można łowić zarówno na spinning, jak i na sztuczną muchę, ale są też miejsca zarezerwowane wyłącznie dla wędkarskiej arystokracji (czytaj: muszkarzy).
Od kwietnia do września
Sezon na śródlądowych wodach tej części kraju zaczyna się już w kwietniu (ciągi troci i łososi w rzekach). Od maja doskonale połowimy również na bystrzach. Sezon na bystrzach i rzekach kończy się zazwyczaj we wrześniu. Na północy kraju jest znacznie krótszy i ogranicza się praktycznie do miesięcy letnich.
Rejon Karstula
Rejon Jyväskylä
Rejon Saarijärvi
Rejon Taivalkoski
Rzeki i koski - Finlandia Szypoty Muittarinkoski
Rzeki i koski - Finlandia Fiński pstrąg potokowy
Rzeki i koski - Finlandia Odcinek Heijostenkoski
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych