Rzeki w Szwecji Flaga Szwecja
Wędkarska Szwecja to nie tylko szkiery i jeziora, ale również rzeki. Ich mnogość i urozmaicony charakter sprawiają, że każdy wędkarz znajdzie tu coś odpowiedniego dla swych upodobań.
Na pstrągi, szczupaki i łososie
Na południu kraju zlokalizowane są liczne krótkie rzeki o charakterze górskim bądź nizinnym, wpadające bezpośrednio do morza, w określonych porach roku pełne wchodzących z morza troci i łososi. W najsłynniejszej z nich Mörrum wędkuje czasem sam król Szwecji. Ale również inne, mniej znane rzeki potrafią obdarzyć wspaniałymi okazami ryb. Polecamy szczególnie potok Alsteran będący bodaj najlepszym łowiskiem pstrąga potokowego w całej Szwecji oraz nizinną rzekę Svartan są pełną ryb spokojnego żeru, a także okoni i szczupaków. Nieco dalej na północ rzeki są dłuższe i bardziej rozległe. Przepływają często przez jeziora i tworzą wspaniałe rozlewiska będące doskonałymi łowiskami wielu gatunków ryb. Klasycznym przykładem takiej rzeki jest Dalälven. Można łowić w niej łososie, trocie wędrowne, a na przepływowych jeziorach i rozlewiskach także olbrzymie szczupaki, okonie i sandacze.
Od kwietnia do października
Nad szwedzkie rzeki można jeździć już od kwietnia (łowiska łososia i troci, a także pstrąga potokowego i szczupaka na południu kraju), przez maj i czerwiec (znakomity sezon na Dalälven i Svartan), miesiące letnie (rzeki środkowej Szwecji i Laponii), po wczesną jesień (czas pstrąga potokowego i szczupaka). W październiku w zależności od warunków pogodowych również możemy świetnie połowić szczupaki, okonie czy ryby spokojnego żeru.

Podróże po Polsce