Wyprawy wędkarskie
Rejon Saarijärvi, centralna Finlandia
Szwecja
Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi
Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi
Rejon Saarijärvi - Wędkarstwo w Finlandii
Finlandia to kraj pod względem wędkarskim w dużej mierze nie odkryty, a jej centralna część daje wędkarzom szansę na połowy zaskakująco wielu gatunków. Wędkarze mogą w ciągu jednego dnia łowić zarówno zwinne pstrągi na wartkich bystrzach, jak i olbrzymie szczupaki w pięknych jeziorach.
Bezkresne lasy i dużo wody
Ten atrakcyjny turystycznie i wędkarsko rejon usytuowany jest w centralnej Finlandii, ok. 80 km na północny-zachód od Jyväskyli. Tereny wokół miasteczek Karstula i Saarijärvi porastają olbrzymie kompleksy leśne, w których latem można znaleźć wiele grzybów, jagód i czerwonych borówek. W lasach żyją także spore stada dzikiej zwierzyny (głównie łoś i sarna). Drugą główną atrakcją regionu są liczne jeziora i bystrza (koski), w których wędkarze znajdą obfitość ryb bardzo wielu gatunków - od typowo jeziorowych szczupaków i sandaczy po charakterystyczne dla wód górskich pstrągi i lipienie. Leśna głusza i krystalicznie czyste powietrze zapewniają turystom wspaniały, niczym nieskrępowany wypoczynek i potężny zastrzyk zdrowia! W tym rejonie oferujemy państwu wędkowanie na jeziorach Summanen i Karanka oraz w bystrzach Heijostenkoski, Karajoki, Muittarinkoski i Riekonkoski.
Jezioro Summanen - nasze superłowisko sandacza i szczupaka
Jest sporym akwenem ulokowanym w okolicy miasteczka Saarijärvi w środkowej Finlandii. Ma 8 kilometrów długości i 4 kilometry szerokości. Na jeziorze znajdują się dwie duże wyspy. Jest dość płytkie (najgłębsze dołki mają ok. 20 metrów, większość to blaty o głębokości 3-7 metrów), a dno jeziora ma charakter piaszczysto-żwirowy. Nie ma tu wielu głazów czy skał, ale zdarzają się kamieniste rafy. Strefę przybrzeżną w niektórych miejscach porasta trzcina. Główne ryby jeziora to szczupak i sandacz, które wprawny wędkarz może tu łowić w dużych ilościach. Potwierdziła to nasza wyprawa testowa w 2010 roku, w które uczestniczył m. in. znakomity spinningista Grzegorz Zarębski. Jego opinię na temat wody można przeczytać poniżej. W każdym razie grupa złowiła łącznie przez 3 dni kilkaset sandaczy i wiele szczupaków w granicach 2-3 kg. Nic dodać, nic ująć. Ponadto w jeziorze żyje dużo białej ryby, ładny okoń oraz pstrąg (dość trudny do złowienia).
Jezioro Krøderen - To prawdziwy szczupakowy eden
Jezioro Karanka
Karanka to duże jezioro o powierzchni 916 ha, otoczone świerkowym lasem. Brzegi porośnięte trzcinami, przy brzegu rozległe płycizny. Dno dość płaskie, mało urozmaicone. Przeciętna głębokość wynosi 6 m, a maksymalna dochodzi do 26 m. Polecamy je jako urozmaicenie połowów na bystrzach Heijostenkoski i Karajoki, które zresztą mają z nim połączenie. W wodach jeziora Karanka żyje spore stado sandaczy, a miejscowi reklamują je także jako łowisko grubego szczupaka, co potwierdzili udanymi wyprawami nasi klienci. Skuteczną metodą będzie spinning, trolling (szczupak) i martwa rybka (sandacz).
Bystrze Heijostenkoski
Heijostenkoski to bardziej rzeka niż próg wodny, jego długość wynosi bowiem ok. 2,5 km. Ma charakter wody górskiej, z licznymi usłanymi głazami progami, ale i szerokimi rozlewiskami z powolnym nurtem. Woda jest lekko brunatna, czysta, zimna i dobrze natleniona. Szerokość rzeki waha się w granicach od 9 do 57 m. Spadek na wspomnianym odcinku - 12,7 m. Przeciętny przepływ wody: 16,8 m sześc./s. W Heijostenkoski żyją przede wszystkim wspaniałe okazy pstrągów potokowych dochodzące do 4-5 kg. Złowienie 3-kilogramowej sztuki nie należy tutaj do rzadkości i nie robi na miejscowych większego wrażenia. Ryby dobrze reagują zarówno na sztuczne muchy, jak i spinning. Poza pstrągiem potokowym (zarówno dzikim, pochodzącym z naturalnego tarła, jak i zarybieniowym) w wodzie tej żyją lipienie, a także okonie, szczupaki, a miejscami nawet sandacze. Nie należy zniechęcać się brakiem sukcesów na przestrzeni kilku godzin, a nawet całego dnia. Już następnego ranka ryby mogą intensywnie zażerować i przeżyjemy wówczas wiele niezapomnianych chwil, a złowiony sześćdziesiątak o przepięknym, brunatnym ubarwieniu wynagrodzi nam z nawiązką poniesione wcześniej trudy. Okolica jest niezwykle urokliwa, można przez kilka godzin maszerować rosnącym nad rzeką lasem i oddychać rześkim, aromatycznym powietrzem.
Bystrze Karajoki
Karajoki jest znacznie mniejszą, ale nie mniej urokliwą rzeczką. Połowimy w niej nie tylko pstrągi potokowe (jednak przeciętnie nieco mniejszych rozmiarów niż w Heijostenkoski), ale również - na spokojniejszych odcinkach z dnem porośniętym długimi trawami - ślicznie ubarwione złociste jazie (nawet znacznych rozmiarów) oraz waleczne szczupaki i okonie. Dzikość i odludność okolicy jest dodatkowym walorem tej wody, będącej dobrą opcją na kilkugodzinny wypad z Heijostenkoski.
Bystrza Muittarrinkoski i Riekonkoski
To stosunkowo nowe oferty, przetestowane w 2009 roku. Na wyprawie studyjnej w ciągu jednego dnia udało nam się na nich złowić kilkanaście pięknych pstrągów potokowych o masie do 1,5 kg! Oba bystrza są bardzo malownicze, usłane różnej wielkości głazami, obfitujące w liczne szypoty, kaskady i cienie prądowe. Muittarrinkoski jest dość krótkie (ok. 200 m), ale w jego nurcie żyje zaskakująco dużo pięknych "potoków". Z kolei Riekonkoski jest znacznie dłuższe i poza fragmentami o bardzo wartkim nurcie ma również odcinki znacznie spokojniejszej wody. Przy połączeniu bystrza z jeziorem można znakomicie połowić szczupaki czatujące w rzadkich trzcinkach i liściach grążeli. Nad wodą znajdziemy miejsca do biwakowania, gdzie na ognisku zawsze można usmażyć świeżo złowioną rybę.
Saarijarvi - Wędkarstwo w Finlandii Jezioro Summanen
Saarijarvi - Wędkarstwo w Finlandii Fiński potokowiec
Saarijarvi - Wędkarstwo w Finlandii Posiłek nad wodą
Saarijarvi - Wędkarstwo w Finlandii Bystrze Karajoki
Saarijarvi - Wędkarstwo w Finlandii Bystrze Muittarinkoski
Saarijarvi - Wędkarstwo w Finlandii Bystrze Riekonkoski
Saarijarvi - Wędkarstwo w Finlandii Sandacz z Summanen
Saarijarvi - Wędkarstwo w Finlandii Wypuszczanie pstrąga

Dostępność łowiska
W rzekach i bystrzach łowi się z brzegu lub brodząc (przydatne wodery lub spodniobuty), w jeziorach - z łodzi wiosłowych bądź z silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Miejscami możliwe jest też łowienie z brzegu jeziora.

Rekomendowane metody połowu

Pstrągi i lipienie w rzekach - spinning i sztuczna mucha (dozwolone tylko sztuczne przynęty). Szczególnie polecamy woblery. Ryby jeziorowe - spinning, trolling, martwa rybka. Ryby spokojnego żeru - drgająca szczytówka, spławik.

Limity i ograniczenia

Z rzek zabiera się tylko pstrągi pochodzące z zarybień (z obciętą płetwą tłuszczową). Te z dzikiego stada należy wypuszczać. Limity ilościowe w odniesieniu do ryb łososiowatych określone są w licencjach na poszczególne łowiska. Jeśli chodzi o ryby w jeziorach - nie ma zazwyczaj limitów ilościowych, ale w całej Skandynawii obowiązuje zwyczajowa zasada zachowywania umiaru w zabieraniu ryb, czyli bierzemy tyle, ile nam potrzeba do spożycia w dniu połowu. Okresy ochronne pstrąga potokowego i łososia jeziorowego: 11 września - 15 listopada. Wymiary ochronne: pstrąg potokowy - 40 cm, łosoś jeziorowy - 40 cm, lipień - 30 cm, sandacz - 37 cm.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

W rejonie Saarijärvi mogą Państwo zamieszkać w wygodnych domkach fińskich położonych w lesie nad samym brzegiem jeziora Summanen lub w wolno stojącym domu letniskowym niedaleko bystrza Heijostenkoski. Obydwie opcje gwarantują komfortowy pobyt w przepięknej, otoczonej lasami okolicy.
Rejon Saarijärvi - Wędkarstwo w Finlandii Rejon Saarijärvi - Wędkarstwo w Finlandii Saarijarvi - Wędkarstwo w Finlandii Domki nad jeziorem Summanen
Dom 4-osobowy. Do dyspozycji gości salon z TV, w pełni wyposażona kuchnia, 2 toalety, łazienka z prysznicem, 4-osobowa sypialnia. Weranda z meblami ogrodowymi i grillem. Domek znajduje się dosłownie kilka metrów od brzegu jeziora.  
Dom 10-osobowy, 143 mkw. powierzchni. Bardzo wysoki standard, domek w stylu myśliwskim. Są w nim w pełni wyposażona kuchnia, jadalnia z kominkiem, duży salon, oddzielne sypialnie, 2 łazienki z prysznicem i WC, sauna. Domek znajduje się około 50 m od jeziora.
Na terenie ośrodka znajdują się: tradycyjna fińska sauna parowa (dostępna odpłatnie), sauna elektryczna (dostępna odpłatnie), miejsce na ognisko, grill tradycyjny oraz grill elektryczny.
Dom wiejski w okolicy jeziora Karanka
Dom wiejski na 6-10 osób, położony w leśnym otoczeniu, w bezpośredniej bliskości rzeki Heijostenkoski. Na dole: dwie sypialnie, pokój dzienny z aneksem kuchennym i kominkiem, łazienka, elektryczna sauna, WC. Na wyposażeniu kuchenka elektryczna, lodówka, zmywarka, naczynia, telewizor, radio/CD, tapczan rozkładany. Na górze: dwie sypialnie, pokoik do zabaw dla dzieci, pokój dzienny z aneksem kuchennym (jadalnia dla 4 osób, kuchenka, lodówka, kuchenka mikrofalowa, zaparzarka do kawy, naczynia), prysznic, WC, balkon. Pościel za dodatkową opłatą. Możliwość wędzenia lub zamrożenia złowionych ryb. Na zewnątrz grill. Na życzenie - dodatkowe miejsca do spania w odnowionym budynku dawnej stodoły (nawet do 12 miejsc). Idealne miejsce na rodzinny urlop w otoczeniu dzikiej natury z możliwością wędkowania na wspaniałym łowisku pstrągowym oraz na rybnym jeziorze Karanka. Inne możliwości spędzania czasu: zbieranie grzybów, borówek i jagód w okolicznych lasach, kajaki, łódki, rafting, wycieczki rowerowe i piesze, taniec, wizyta w parku narodowym. Na życzenie Klientów istnieje możliwość wykupienia śniadań lub dwóch posiłków dziennie. W oddalonej o 19 km Karstuli - poczta, bank, lekarz, supermarket.. Przybliżona odległość do łowisk: Heijostenkoski - ok. 200 m, Karajoki - ok. 1 km, jez. Karanka - ok. 1 km.
Na bystrza Heijostenkoski, Karajoki, Muittarinkoski i Riekonkoski dla chętnych oferujemy usługi przewodnika wędkarskiego. Na jeziorze Summanen łodzie 4,2-4,5 m długości (dość wąskie, to fińska specyfika) - maksymalnie 2 osoby na jednej łodzi. Silniki spalinowe 2-4 KM. Na jeziorze Karanka - łodzie wiosłowe do wędkowania (możliwość zamontowania własnego silnika elektrycznego). W niektórych okresach roku na jeziorze Karanka możemy wynająć łodzie z silnikami spalinowymi. Szczegóły na zapytanie. Zakup licencji na miejscu.
Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi
Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi
Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi Wędkarstwo w Finlandii - Rejon Saarijärvi
Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych