about us about us piątek, 26 lutego 2021
Wyprawy wędkarskie


Grążelowy wojownik


GALERIA - SAARIJÄRVI


Atrakcje w pobliżu:
 • Park w Saarijärvi (zwierzęta i liczne atrakcje dla dzieci)
 • Miasteczko "Kivikauden Kylä", które przeniesie nas w epokę kamienia
 • Wystawy i muzea regionalne
 • Park Narodowy "Pyhä Häki"


  Odhaczyć i do wody


  Rejon Saarijärvi

  wędkarstwo w finlandii
  Finlandia

    przeczytaj reportaż z wyprawy

  Okolica wielkiego jeziora Saarijärvi jest typowa dla środkowej Finlandii - rozległe tereny leśne, obfitujące w zwierzynę, grzyby i jagody, a wśród lasów liczne polodowcowe zbiorniki wodne, połączone krótkimi rzekami o charakterze górskim ("koski"). Wody odznaczają się najwyższą klasą czystości, co zachęca turystów do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych - od kajakarstwa po wędkowanie. Wokół jezior znajdziemy atrakcyjne tereny do spacerów i wycieczek rowerowych, a także malownicze łąki z pasącym się bydłem. To wszystko skłania do spędzenia w tej urokliwej, sielskiej okolicy co najmniej kilkudniowego urlopu, który zapewni nam odpoczynek od codziennych problemów i regenerację sił. Warto również zapoznać się z interesującą kulturą tego regionu, której przejawem są m.in. ludowe wyroby rękodzielnicze oraz oryginalna architektura drewnianych kościołów.

  Jezioro Horonjärvi

  Leśne, bardzo czyste jezioro o powierzchni 84 ha. Leży w okolicy Parku Narodowego "Pyhä Häkki" i wielkiego jeziora Saarijärvi. Średnia głębokość jeziora wynosi 4 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 17 m. Linia brzegowa jest urozmaicona licznymi zatokami, półwyspami i wyspami. Miejscami występują trzcinowiska i dużo roślinności zanurzonej. W lekko brunatnej wodzie żyje duże naturalne stado szczupaka, okonia, płoci oraz (podobno) suma. Jezioro dodatkowo zarybiane jest szlachetnymi gatunkami ryb: pstrągiem tęczowym, trocią jeziorową, palią, łososiem (landlocked salmon) i sieją. Łowienie salmonidów w przepięknej leśnej scenerii sprawia wiele przyjemności. Polując na pstrągi tęczowe należy jednak pamiętać o cichym zachowaniu na łowisku i stosować dość dalekie rzuty, gdyż ryby te są bardzo płochliwe i rzadko podpływają w pobliże łodzi. Branie grubego szczupaka w gęstwinach grążeli dostarcza równie niezapomnianych wrażeń. Okonie łowimy praktycznie na całym jeziorze. Przy przystani znajdują się tereny biwakowe, sauna i kilka bardzo porządnych traperskich domków (brak prądu i bieżącej wody - pobiera się ją ze źródła, toaleta wspólna na zewnątrz). Wygodne łodzie wędkarskie pozwalają na komfortowe łowienie - zarówno na spinning, jak i sztuczna muchę Obowiązuje zakaz stosowania silników spalinowych (możliwość użycia silników elektrycznych). Jezioro Horonjärvi polecamy głównie na kilkunastogodzinny, całodzienny lub nawet 2-dniowy wypad, będący atrakcyjnym urozmaiceniem łowienia pstrągów potokowych na Heijostenkoski. Jednak również dłuższy - np. tygodniowy pobyt w leśnej głuszy z zamieszkaniem w trapersko-myśliwskich domkach, może być sporą atrakcją dla miłośników bliskiego kontaktu z naturą i survivalu. W otaczających osadę lasach - wielka obfitość jagód, borówek i grzybów. Jezioro Summasjärvi to spory akwen o urozmaiconej linii brzegowej i rzeźbie dna, z licznymi wyspami i zatokami. Wokół jeziora rozciągają się duże tereny leśne, a jego wody zamieszkuje liczna populacja sandacza, szczupaka i białej ryby.

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

  Trzy godziny na jeziorze Horonjärvi

  W czasie study tour do środkowej Finlandii, które odbyliśmy w sierpniu 2003 roku w czteroosobowej grupie zapalonych wędkarzy, mieliśmy okazję do trzygodzinnego przetestowania łowiska Horonjarvi. Przede wszystkim urzekło nas piękno leśnej scenerii, otaczającej jezioro, a liczne zatoczki i urozmaicona rzeźba dna a także skupiska roślinności wodnej wydatnie pomagały w zlokalizowaniu ryby. Połowiliśmy głównie szczupaki, które najlepiej brały w gęstych kępach grążeli. Dwie największe sztuki - po ok. 5-6 kg, odpięły się solidarnie mnie i Jackowi Kolendowiczowi po kilkudziesięciosekundowej walce. Jeden przetarł żyłkę o dno łodzi, drugi najzwyczajniej w świecie wypluł rapalowskiego spoona i dostojnie odpłynął. Antyzaczepowe przynęty pozwalają wywabić drapieżniki z największych gęstwin, ale niestety nie zawsze zapewniają skuteczne zacięcie. Mniejszych szczupaków wyjęliśmy kilkanaście. Łupem naszym padły również dwa półtorakilogramowe tęczaki, które dzielnie walczyły efektownie skacząc ponad taflę jeziora, oraz kilka średnich okoni. Z żalem musieliśmy przerwać łowienie w najbardziej emocjonującym momencie, ale nie wypadało nie skosztować wspaniałej zupy gulaszowej z łosiny, serwowanej z dymiącego kociołka na brzegu jeziora przez przemiłych gospodarzy. Zostaliśmy na nią zaproszeni przez telefon komórkowy, który jest w tej leśnej głuszy bodaj jedynym urządzeniem przypominającym o istnieniu cywilizacji.
  P.M.  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Saarijarvi - assumed 'Saarijarvi' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_saarijarvi.php on line 13
  1449,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  pstrąg tęczowy, szczupak, okoń

  Gatunki ryb i wymiary ochronne*
  szczupak -
  okoń -
  płoć -
  sum -
  sandacz 37 cm
  pstrąg tęcz. -
  łosoś jez. 40 cm
  sieja
  palia jez. -

  Okresy ochronne i sezon wędkarski
  Łosoś jeziorowy - zakaz łowienia 11.09-15.11. Poza tym sezon jest ograniczony tylko warunkami atmosferycznymi (od listopada do początku maja jezioro pokrywa lód - ale wówczas dozwolone jest łowienie spod lodu). Najlepsze brania w maju, czerwcu, sierpniu i wrześniu.

  Wielkość ryb i znane rekordy
  okonie dorastają do 1,5 kg
  szczupaki dorastają do metra długości i 7-10 kg
  pstrągi i łososie jez. - łowione są najczęściej kilkukilogramowe sztuki

  Preferowane metody
  Spinning, trolling, sztuczna mucha. Możliwe również łowienie na przynęty naturalne zwierzęce (np. robak).
  Dopuszczone jest używanie echosondy. Zimą - łowienie na sprzęt podlodowy.

  Dostępność łowiska
  Łowienie z łodzi wiosłowych (do dyspozycji 10 sztuk). Miejscami możliwe łowienie z brzegu.

  Limity i ograniczenia
  Wolno łowić maksymalnie na dwie wędki. Łososiowate, sieja i sandacz - obowiązuje limit ilościowy - 3 sztuki dziennie. Brak limitów ilościowych na pozostałe gatunki, ale w całej Skandynawii obowiązuje zwyczajowa zasada zachowywania umiaru w zabieraniu ryb.

  * wszystkie informacje na temat regulacji prawnych na podstawie danych otrzymanych od fińskich partnerów


  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon