W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko jeziorowo-rzeczne (jeziora i koski), położone w centralnej Finlandii, nieopodal miasta Jyväskylä, oddalone:
✓ ok. 320-350 km od lotniska w    Helsinkach,
✓ ok. 100-130 km od lotniska w    Jyväskylä,
✓ ok. 170-200 km od Vaasa,
✓ ok. 330-350 km od Turku,
✓ ok. 1400 kmod Warszawy (droga    przez kraje bałtyckie i promem    przez Zatokę Fińską).
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg potokowy (od maja do września), szczupak (od maja do października), sandacz (od czerwca do października), okoń (od czerwca do października), jaź, wzdręga, płoć i leszcz (od maja do września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
fantastyczne położenie domków nad samym jeziorem, własna plaża
rybne jezioro ze znaczącym pogłowiem sandacza, co nie jest w Skandynawii takie powszechne, a także szczupakiem i okoniem
możliwość łowienia pstrągów na bystrzach
wokół lasy pełne grzybów
świetne miejsce na urlop z rodziną
Galerie zdjęć
Opinia eksperta
„W sierpniu 2010 miałem okazję łowić w przepięknych, niesamowicie rybnych jeziorach w Finlandii. Największe wrażenie wywarło na mnie jezioro Summanen z niespotykaną ilością sandaczy. Naprawdę niewiele jest miejsc w świecie gdzie w ciągu jednego dnia można złowić ponad setkę tych drapieżników o średniej masie 1-1,5 kg. Trafił się też jeden taki około 7 kg. Jest to akwen gdzie nawet mało zaawansowani wędkarze bez większych problemów znajdą interesujące ich ryby. Poza sandaczami w dużych ilościach występują tu okonie i kapitalne szczupaki. Jeśli dołożymy do tego niespotykane gdzie indziej ilości prawdziwków w lasach to chyba większej zachęty nie trzeba.”
Grzegorz Zarębski
Znakomity polski wędkarz, mający w dorobku m.in. tytuł spinningowego Mistrza Polski oraz zwycięstwo w Europejskich Zawodach Szczupakowych w szwedzkim Västervik (razem z Rajmundem Litwińskim).
Rejon Saarijärvi, centralna Finlandia Flaga Finlandia
Finlandia to kraj pod względem wędkarskim w dużej mierze nieodkryty, a jej centralna część daje wędkarzom szansę na połowy zaskakująco wielu gatunków. Wędkarze mogą w ciągu jednego dnia łowić zarówno zwinne pstrągi na wartkich bystrzach, jak i olbrzymie szczupaki w pięknych jeziorach. W okolicy Saarijärvi jest też szansa na sandacze.
Bezkresne lasy i dużo wody
Ten atrakcyjny turystycznie i wędkarsko rejon usytuowany jest w centralnej Finlandii, ok. 80 km na północny-zachód od Jyväskyli. Tereny wokół miasteczek Karstula i Saarijärvi porastają olbrzymie kompleksy leśne, w których latem można znaleźć wiele grzybów, jagód i czerwonych borówek. W lasach żyją także spore stada dzikiej zwierzyny (głównie łoś i sarna). Drugą główną atrakcją regionu są liczne jeziora i bystrza (koski), w których wędkarze znajdą obfitość ryb bardzo wielu gatunków - od typowo jeziorowych szczupaków i sandaczy po charakterystyczne dla wód górskich pstrągi i lipienie. Leśna głusza i krystalicznie czyste powietrze zapewniają turystom wspaniały, niczym nieskrępowany wypoczynek i potężny zastrzyk zdrowia! W tym rejonie oferujemy Państwu wędkowanie na jeziorze Summanen oraz w bystrzach Heijostenkoski, Karajoki, Muittarinkoski i Riekonkoski.
Okoliczne lasy są latem i wczesną jesienią bardzo zasobne w grzyby. Oczywiście jak popada.
Jezioro Summanen - nasze superłowisko sandacza i szczupaka
Jest sporym akwenem ulokowanym w okolicy miasteczka Saarijärvi w środkowej Finlandii. Ma 8 kilometrów długości i 4 kilometry szerokości. Na jeziorze znajdują się dwie duże wyspy. Jest dość płytkie (najgłębsze dołki mają ok. 20 metrów, większość to blaty o głębokości 3-7 metrów), a dno jeziora ma charakter piaszczysto-żwirowy. Nie ma tu wielu głazów czy skał, ale zdarzają się kamieniste rafy. Strefę przybrzeżną w niektórych miejscach porasta trzcina. Główne ryby jeziora to szczupak i sandacz, które wprawny wędkarz może tu łowić w dużych ilościach. Potwierdziła to nasza wyprawa testowa w 2010 roku, w które uczestniczył m. in. znakomity spinningista Grzegorz Zarębski. Jego opinię na temat wody można przeczytać obok. W każdym razie grupa złowiła łącznie przez 3 dni kilkaset sandaczy i wiele szczupaków w granicach 2-3 kg. Nic dodać, nic ująć. Ponadto w jeziorze żyje dużo białej ryby, ładny okoń oraz pstrąg (ten ostatni dość trudny do złowienia).
W okolicach trzcinowisk, a także przy wszelakich uskokach dna można liczyć na brania szczupaków.
Bystrze Heijostenkoski
Heijostenkoski to bardziej rzeka niż próg wodny, jego długość wynosi bowiem ok. 2,5 km. Ma charakter wody górskiej, z licznymi usłanymi głazami progami, ale i szerokimi rozlewiskami z powolnym nurtem. Woda jest lekko brunatna, czysta, zimna i dobrze natleniona. Szerokość rzeki waha się w granicach od 9 do 57 m. Spadek na wspomnianym odcinku - 12,7 m. Przeciętny przepływ wody: 16,8 m3/s. W Heijostenkoski żyją przede wszystkim wspaniałe okazy pstrągów potokowych dochodzące do 4-5 kg. Złowienie 3-kilogramowej sztuki nie należy tutaj do rzadkości i nie robi na miejscowych większego wrażenia. Ryby dobrze reagują zarówno na sztuczne muchy, jak i spinning. Poza pstrągiem potokowym (zarówno dzikim, pochodzącym z naturalnego tarła, jak i zarybieniowym) w wodzie tej żyją lipienie, a także okonie, szczupaki, a miejscami nawet sandacze i jazie. Nie należy zniechęcać się brakiem sukcesów na przestrzeni kilku godzin, a nawet całego dnia. Już następnego ranka ryby mogą intensywnie zażerować i przeżyjemy wówczas wiele niezapomnianych chwil, a złowiony sześćdziesiątak o przepięknym, brunatnym ubarwieniu wynagrodzi nam z nawiązką poniesione wcześniej trudy. Okolica jest niezwykle urokliwa, można przez kilka godzin maszerować rosnącym nad rzeką lasem i oddychać rześkim, aromatycznym powietrzem.
Piękny potokowiec złowiony na spinning w Heijostenkoski.
Bystrze Karajoki
Karajoki jest znacznie mniejszą, ale nie mniej urokliwą rzeczką. Połowimy w niej nie tylko pstrągi potokowe (jednak przeciętnie nieco mniejszych rozmiarów niż w Heijostenkoski), ale również - na spokojniejszych odcinkach z dnem porośniętym długimi trawami - ślicznie ubarwione złociste jazie (nawet znacznych rozmiarów) oraz waleczne szczupaki i okonie. Dzikość i odludność okolicy jest dodatkowym walorem tej wody, będącej dobrą opcją na kilkugodzinny wypad z Heijostenkoski.
Bystrza Muittarrinkoski i Riekonkoski
To stosunkowo oferty przetestowane w 2009 roku. Na wyprawie studyjnej w ciągu jednego dnia udało nam się na nich złowić kilkanaście pięknych pstrągów potokowych o masie do 1,5 kg! Oba bystrza są bardzo malownicze, usłane różnej wielkości głazami, obfitujące w liczne szypoty, kaskady i cienie prądowe. Muittarrinkoski jest dość krótkie (ok. 200 m), ale w jego nurcie żyje zaskakująco dużo pięknych "potoków". Z kolei Riekonkoski jest znacznie dłuższe i poza fragmentami o bardzo wartkim nurcie ma również odcinki znacznie spokojniejszej wody. Przy połączeniu bystrza z jeziorem można znakomicie połowić szczupaki czatujące w rzadkich trzcinkach i liściach grążeli. Nad wodą znajdziemy miejsca do biwakowania, gdzie na ognisku zawsze można usmażyć świeżo złowioną rybę.
Muittarrinkoski w pełnej krasie.
Dostępność łowiska
W rzekach i bystrzach łowi się z brzegu lub brodząc (przydatne wodery lub spodniobuty), w jeziorach - z łodzi wiosłowych bądź z silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Miejscami możliwe jest też łowienie z brzegu jeziora.
Rekomendowane metody połowu
Pstrągi i lipienie w rzekach - spinning i sztuczna mucha (dozwolone tylko sztuczne przynęty). Szczególnie polecamy woblery. Ryby jeziorowe - spinning, trolling, martwa rybka. Ryby spokojnego żeru - drgająca szczytówka, spławik.
Limity i ograniczenia
Z rzek zabiera się tylko pstrągi pochodzące z zarybień (z obciętą płetwą tłuszczową). Te z dzikiego stada należy wypuszczać. Limity ilościowe w odniesieniu do ryb łososiowatych określone są w licencjach na poszczególne łowiska. Jeśli chodzi o ryby w jeziorach - nie ma zazwyczaj limitów ilościowych, ale w całej Skandynawii obowiązuje zwyczajowa zasada zachowywania umiaru w zabieraniu ryb, czyli bierzemy tyle, ile nam potrzeba do spożycia w dniu połowu. Okresy ochronne pstrąga potokowego i łososia jeziorowego: 11 września - 15 listopada. Wymiary ochronne: pstrąg potokowy - 40 cm, łosoś jeziorowy - 40 cm, lipień - 30 cm, sandacz - 37 cm.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
W rejonie Saarijärvi mogą Państwo zamieszkać w wygodnych domkach fińskich (małym i dużym), położonych w lesie nad samym brzegiem jeziora Summanen. Obydwie opcje gwarantują komfortowy pobyt w przepięknej, otoczonej lasami okolicy.
Plaża nad jeziorem Summanen.
Domki nad jeziorem Summanen
Dom 4-osobowy. Do dyspozycji gości salon z TV, w pełni wyposażona kuchnia, 2 toalety, łazienka z prysznicem, 4-osobowa sypialnia. Weranda z meblami ogrodowymi i grillem. Domek znajduje się dosłownie kilka metrów od brzegu jeziora.
Dom 10-osobowy, 143 mkw. powierzchni. Bardzo wysoki standard, domek w stylu myśliwskim. Są w nim w pełni wyposażona kuchnia, jadalnia z kominkiem, duży salon, oddzielne sypialnie, 2 łazienki z prysznicem i WC, sauna. Domek znajduje się około 50 m od jeziora.
Na terenie ośrodka znajdują się: tradycyjna fińska sauna parowa (dostępna odpłatnie), sauna elektryczna (dostępna odpłatnie), miejsce na ognisko, grill tradycyjny oraz grill elektryczny.
Mały dom
Duży dom
Wnętrze dużego domu
Na bystrza Heijostenkoski, Karajoki, Muittarinkoski i Riekonkoski dla chętnych oferujemy usługi przewodnika wędkarskiego. Na jeziorze Summanen łodzie 4,2-4,5 m długości - maksymalnie 2 osoby na jednej łodzi. Silniki spalinowe 2-4 KM. Szczegóły na zapytanie. Zakup licencji na miejscu. Informacja wędkarska na miejscu u gospodarza lub w naszym biurze.
Łodzie wędkarskie.
Atrakcje w okolicy
możliwość raftingu z gospodarzem na bystrzu Heijostenkoski
grzybobranie, spacery po lesie
zwiedzanie po drodze z/do Polski Tallinna, Rygi bądź Helsinek
Oferta wędkowania w rejonie Saarijärvi (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:7 dni, turnusy w układzie spobota-sobota
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom Tallin-Helsinki lub przelot do Helsinek i wynajem auta na lotnisku)
Ilość uczestników:4-12 osób
Zakwaterowanie:dwa domki 4 i 8 osobowy
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:jezioro (na miejsu jest możliwość wykupienia licencji wędkarskich również na okoliczne bystrza)
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 125,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 500,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 09.03.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi 2-4 KM
  • 4 licencje wędkarskie na jezioro
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:Tallin-Helsinki-Tallin, wycena na zapytanie w biurze TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce