Wyprawy wędkarskie
Wyspa Seiland, północna Norwegia
Szwecja
NWyspa Seiland - Norwegia Północna
Wyspa Seiland - Norwegia Północna
Wyspa Seiland - Norwegia Północna
Daleko na północy Norwegii, na terytorium Finnmarku, 1000 km za kołem polarnym i 170 km od Alty, znajduje się Seiland (notabene "sei" to po norwesku czarniak) - siódma co do wielkości wyspa Norwegii. Życie na Seiland płynie swoim powolnym rytmem, który regulują tylko pływy oceanu.
Na progu Arktyki
Na stałe wyspę zamieszkuje niecałe 200 mieszkańców (znajduje się tu jeden sklep spożywczy i szkoła podstawowa, do której uczęszcza ośmioro uczniów), choć powierzchniowo jest kilkakrotnie większa od Warszawy. Wyspa to prawdziwe wędkarskie eldorado i w stwierdzeniu tym nie ma ani cienia przesady. Możemy zapewnić Państwa o wielkiej obfitości ryb - przede wszystkim dużego dorsza, czarniaka i zębacza, ale także rdzawca oraz halibuta, który osiąga tu nieprawdopodobne rozmiary. Przyroda poprzez swoją surowość i arktyczną rzeźbę terenu robi na przyjezdnych turystach piorunujące wrażenie. Roślinność zredukowana jest praktycznie do rachitycznych drzewek i porostów, a wysokie, urwiste i poszarpane klify wyrastają wprost z morza, tworząc nieco groźny i przejmujący krajobraz. Jeśli szukają Państwo totalnego oderwania od cywilizacji oraz zupełnej ciszy i spokoju, to doprawdy trudno znaleźć w Norwegii równie wspaniałe miejsce. Wędkarsko wyspa jest wodą dziewiczą w stu procentach. Rzadko docierają tu zagraniczni wędkarze.
Oszałamiający test
"Wyspę Seiland odwiedziliśmy na 4 dni w 2006 roku. Na wodzie nie spotkaliśmy wówczas żadnej innej łódki wędkarskiej, a nasz gospodarz twierdził, iż podobna sytuacja ma miejsce w ciągu całego sezonu! Nasza 3-osobowa ekipa łowiła codziennie 300-400 kg najróżniejszych gatunków ryb. Dominowały ładne czarniaki (8-10 kg) i dorsze (do 17 kg), ale trafiło się też sporo zębaczy, karmazynów, a nawet trzy niewielkie halibuty. Gospodarz ubolewał, iż na wyspie zostajemy tak krótko i z powodu pogody nie możemy wypłynąć nieco dalej na otwarte morze. Tam według jego słów łowi się naprawdę duże ryby (przede wszystkim czarniaki), a na branie nie czeka się długo. Na Seiland jest też realna szansa na spotkanie z halibutem. W pobliżu ośrodka usytuowane są bowiem niewielkie, otoczone wysokimi skałami zatoczki o piaszczystym dnie. Głębokość w takich miejscach oscyluje z reguły w granicach 10-30 m, co wiąże się z obecnością wielkich stad małych czarniaków i dorszy. Za nimi z głębokiej wody przypływają halibuty. Można próbować łowić je na pilkery lub martwą rybkę, ale bardzo ciekawa (i skuteczna) jest też metoda trollingowa przy użyciu dużych ripperów (!). To zupełnie nowy i nietypowy sposób łowienia, który wypróbowaliśmy w zeszłym sezonie. Wyniki były zaskakująco dobre!". (relacja Macieja Rogowieckiego)
Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Hol ryby z głębin
Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Król halibut na pokładzie!
Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Długi polarny dzień
Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Dwucyfrowy dorsz

Dostępność łowiska
Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Z brzegu gdzieniegdzie również można spróbować połowu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 1-2-kilogramowe.

Rekomendowane metody połowu

Pilkery, spinning, łowienie na przynęty naturalne (np. martwa rybka czy filet, małże czy krewetki), a także trolling z użyciem bardzo dużych, specjalnych ripperów z ciężkimi główkami.

Limity i ograniczenia

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) . Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Dojazd na norweskie łowiska

Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Soroya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Na wyspie Seiland oferujemy Państwu 3 ośrodki wędkarskie ulokowane na północnej jak i południowej stronie wyspy. Każdy z nich zapewnia komfortowe apartamenty z pełnym wyposażeniem (od 4 do 8-osobo- wych), profesjonalne miejsca do sprawiania i mrożenia ryb, jak i bezpieczne, obszerne łodzie (4 oraz
Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii
5-osobowe) wyposażone w spalinowe silniki (od 30 do 90 KM), echosondy, plotery i GPS. Niektóre z łodzi są kabinowe. Typowy wędkarski apartament na Seiland posiada oddzielne, 2-osobowe sypialnie, salon dzienny z TV, w pełni wyposażaną kuchnię oraz łazienkę. Odległość od przystani łodziowej od 100 do 300 m, w zależności od konkretnego apartamentu.
Najbliższy sklep (jedyny na wyspie) znajduje się w promieniu kilku km od domku. Najbliższe łowisko pstrągów oraz palii jeziorowych w granicach 10 km. Na życzenie organizujemy transport busem z Alty (ok. 170 km) oraz "whale safari" - całodzienną wyprawę przyrodniczą w poszukiwaniu wielorybów, które licznie zamieszkują tutejsze wody (nam udało się zaobserwować niewielkiego wieloryba z okna domku). Uwaga! Aby dostać się na Seiland trzeba skorzystać z promu (zabiera na pokład samochody), który odchodzi ze stałego lądu kilka razy dziennie (więcej informacji w naszym biurze).

Atrakcje w okolicy

 • wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
 • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej,
 • miasto Alta z prehistorycznymi rysunkami naskalnymi,
 • pozostałości epoki wikingów.
  Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii
  Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Seiland - Wędkarstwo w Norwegii
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
  Obejrzyj reportaż z Norwegii na stronie
  www.fishingexplorers.com
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych