Wyprawy wędkarskie
Wyspa Senja, północna Norwegia
Szwecja
Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii
Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii
Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii
Norwegia to kraj przepiękny, obdarowany przez przyrodę jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem - malowniczymi fiordami, czyli stromymi i wąskimi zatokami wżynającymi się na dziesiątki, a nawet setki kilometrów w ląd.
Życiodajny Golfsztrom
Senja (połączona mostem ze stałym lądem) nazywana jest "Norwegią w miniaturze" i uchodzi za jeden z najpiękniejszych obszarów Finnmarku (północny obszar Norwegii). Rzeczywiście przyroda jest tu obezwładniająca swą dzikością i bardzo różnorodna. Surowość arktycznej rzeźby terenu łagodzi bujna i soczyście zielona roślinność górskich wąwozów, a wystające z błękitnej toni fiordów skalne wyspy nadają krajobrazowi nieco groźny wygląd. Słowem: można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Wody otaczające wyspę należą do najbogatszych w ryby obszarów świata. Doskonałe skądinąd łowiska szwedzkie, irlandzkie czy rosyjskie to tylko skromne preludium do północnej Norwegii. Sprawcą jest Golfstrom - potężny, ciepły prąd zatokowy, opływający środkowo-północną część tego kraju. Niesie on ze sobą wielką obfitość najróżniejszego, drobnego pożywienia, które jak magnes przyciąga śledzie, makrele oraz inne niewielkie ryby. Za nimi podążają drapieżniki - przede wszystkim wielkie dorsze, czarniaki oraz potężne flądry - halibuty. Tutaj możemy być także niemal pewni spotkania z okazałą brosmą.
Warto spróbować na spinning!
Głębokość łowiska jest niezwykle zróżnicowana - przepastne głębie (do 600 m) sąsiadują tu z płytkimi, podwodnymi rafami (20-40 m), gdzie masowo gromadzą się ryby. Właśnie w takich miejscach podczas naszego czerwcowego pobytu testowego w Laukvik łowiliśmy dwucyfrowe dorsze i czarniaki, ryby szybsze i silniejsze niż łososie. Metodą był, co zapewne wielu z Państwa zaskoczy, klasyczny, polski spinning - oczywiście odpowiednio mocny. Proszę nam wierzyć: Norwegia nie musi kojarzyć się z topornymi morskimi wędziskami i półkilogramowymi pilkerami. Aby do woli sobie pospinningować, należy tylko znaleźć odpowiednie, nie za głębokie łowisko. A hol dużego dorsza czy 15-kilogramowego czarniaka, który w pięć sekund wysnuwa z kołowrotka dobre 30 m plecionki, to bite 15 minut męczącego "przeciągania liny" i przeżycie, które na zawsze pozostanie w wędkarskich wspomnieniach. Klientom Eventur Fishing udzielamy wyczerpujących informacji na temat spinningowych połowów w norweskich łowiskach. Sezon wędkarski trwa na Senji niemal cały rok (tu Atlantyk nigdy nie zamarza), ale najprzyjemniej i najefektywniej łowi się tu w okresie letnim i wczesnojesiennym, od czerwca do drugiej połowy września. Zresztą biorąc pod uwagę również pozawędkarskie aspekty urlopu zdecydowanie, lepiej przyjechać tutaj w najcieplejszych miesiącach.
Senja - Wędkarstwo w Norwegii Daleka Północ Norwegii
Senja - Wędkarstwo w Norwegii Piękny czarniak
Senja - Wędkarstwo w Norwegii Okazowe sztuki
Senja - Wędkarstwo w Norwegii Łódź wędkarska

Dostępność łowiska
Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, ale wówczas jest szansa jedynie na małe sztuki (1-2 kg). Prawdziwą wędkarską przygodę można przeżyć, jedynie używając bezpiecznej łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą typowo denne ryby, jak zębacz czy brosma. Na pilker doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Te ostatnie można kusić również metodą trollingową z użyciem odpowiednio dużych, podłużnych woblerów (np. rapala magnum). Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity i ograniczenia

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Dojazd na norweskie łowiska

Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Soroya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Na Senji oferujemy Państwu dwie opcje zakwaterowania: w tradycyjnych nor- weskich domkach położonych nad brzegiem morza (pełna infrastruktura dla wędkarzy) bądź w specjalistycznym ośrodku wędkarskim w innym rejonie wyspy. Do Państwa dyspozycji pro- fesjonalne, bezpieczne łodzie węd- karskie "Rana"  oraz  "Hansvik"  o  dłu-
Senja - Wędkarstwo w Norwegii Senja - Wędkarstwo w Norwegii
gości 5,2-5,5 m (maks. 4 osoby), przystosowane do wymogów wędkarstwa morskiego, wyposażone w nowe silniki spalinowe Evinrude oraz Suzuki o mocy 30-50 KM, echosondy oraz GPS. Na życzenie organizujemy rejsy w morze ze skiperem (przewodnikiem). Kompleksowa informacja wędkarska o łowisku oraz dokładne plany batymetryczne dostępne w Eventur Fishing.
Domki na Senji
Dwa domki 4-6 osobowe o powierzchni 54 mkw., ulokowane 30 m od przystani łodziowej. Dodatkowo domek 9-osobowy, 80 m od przystani łodziowej. Domki znajdują się ok. 2 km od ujścia fiordu na otwarte morze, w bezpośrednim sąsiedztwie łowisk dużego czarniaka oraz dorsza. Są nimi: salon wypoczynkowy z TV, dwie lub trzy oddzielne sypialnie, w pełni wyposażona kuchnia oraz łazienka, a także ogrzewanie. Pościel w cenie. Dodatkowo weranda z meblami ogrodowymi, wędzarnia ryb, grill oraz specjalne zadaszone pomieszczenie z bieżącą wodą do sprawiania ryb oraz dużą zamrażarką. Z okien domków roztacza się wspaniały widok na Morze Norweskie (inne źródła podają, że jest to już Morze Arktyczne) będące częścią pulsującego przypływami i odpływami oceanu! Najbliższa stacja benzynowa oraz niewielki sklep spożywczy - 6 km. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, łosoś atlantycki) - 25 km. Dla osób korzystających z transportu lotniczego oferujemy przewóz z lotniska do miejsca zakwaterowania.
 
Ośrodek Wędkarski
W pełni profesjonalny, specjalistyczny ośrodek wędkarski ulokowany nad samym brzegiem wody, około 1,5 km od ujścia fiordu. W sumie do dyspozycji Gości 6 domków 6-osobowych o wysokim standardzie. Każdy ma salon z TV sat., 3 oddzielne sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę. Dodatkowo weranda z meblami ogrodowymi, grill oraz specjalne zadaszone pomieszczenie z bieżącą wodą do sprawiania ryb. Do użytku Gości duża zamrażarka. Najbliższa stacja benzynowa - 5 km, niewielki sklep spożywczy - 1 km. Na terenie ośrodka niewielki sklepik wędkarski. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, łosoś atlantycki) - ok. 20 km. Dla osób korzystających z transportu lotniczego oferujemy transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania.

Atrakcje w okolicy

 • wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
 • przejażdżka statkiem parowym po fiordzie,
 • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki,
 • liczne parki krajobrazowe,
 • lodowce,
 • piaszczyste plaże (znakomite warunki do kąpieli),
 • miasto Finnsnes.
  Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii
  Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii Wyspa Senja - Wędkarstwo w Norwegii
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
  Obejrzyj reportaż z Norwegii na stronie
  www.fishingexplorers.com
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych