W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko szkierowe o powierzchni ponad 5000 ha, położone w południowej Szwecji w regionie Blekinge, oddalone:
✓ ok. 25 km od Karlskrony,
✓ ok. 175 km od Ystad,
✓ ok. 405 km od Skavsta.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do listopada), okoń (od czerwca do października), troć wędrowna (od marca do maja), dorsz (od marca do listopada), śledź (od maja do czerwca).
FIRMA DRAGON POLECA
Dragon poleca
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
dla oszczędnych: najbliżej z Polski - nieopodal portu w Karlskronie!
duże ilości i znaczne rozmiary szczupaków
dobre łodzie wyposażone w elektronikę - niezbędny warunek sukcesu w szkierach
gospodarz doskonale znający się na wędkarstwie
Galerie zdjęć
Opinia eksperta
„Występuje tu spora populacja szczupaków, a z racji znacznej ilości płytkich zatok i wysp, rejon ten świetnie nadaje się do eksploracji z muchówką. I to właśnie szczupaki były celem naszego majowego wyjazdu. Mieliśmy okazję łowić z łodzi, brodząc, a także wędkarskich kajaków. Rezultaty były zachęcające. Łowiliśmy kilka lub kilkanaście szczupaków dziennie, tylko na muchę. Udało mi się złowić 2 zgrabne muchowe mamuśki o długości 86 i 90 cm. Większe ryby odprowadzały muchy do samej łodzi. Hole w płytkiej, prześwietlonej wodzie pozostaną na długo w mojej pamięci...”
Mirosław Pieślak
„Najciemniej pod latarnią”,
Sztuka Łowienia 04/2012
CO OPRÓCZ WĘDKOWANIA?
Karlskrona
W opcji - zwiedzanie Karlskrony
Wyspa Senoren, południowa Szwecja Flaga Szwecja
NAJBLIŻEJ OD PORTU W KARLSKRONIE - TYLKO 20 KILOMETRÓW!
Jak mawia mądre przysłowie: "Najciemniej jest zawsze pod latarnią". Przez lata, podobnie jak wielu naszych klientów, szukaliśmy szczęścia na łowiskach szkierowych położonych na obszarze wschodniego wybrzeża Szwecji, pomiędzy miastem Västervik a Sztokholmem. Tymczasem prawdziwa szczupakowa "perełka" znajduje się zaledwie 25 km od Karlskrony, niecałe pół godziny jazdy od terminala promowego...
Październikowy test
Na jesieni 2011 roku mieliśmy przyjemność wędkować na wodach otaczających wyspę Senoren. Do testowej wyprawy podchodziliśmy dość sceptycznie - 6 lat wcześniej łowiliśmy w rejonie samej Karlskrony i wyniki nie były rewelacyjne. Owszem, brały duże ryby, ale trzeba było sporo popływać aby odnaleźć ich stanowiska. Ostatnio docierały do nas optymistyczne informacje, iż wiele zmieniło się na lepsze, przede wszystkim dzięki bardzo bogatym zarybieniom przeprowadzonym przez szwedzki rząd. I rzeczywiście, z pełną odpowiedzialnością możemy potwierdzić te doniesienia. Nasz czterodniowy test, który przeprowadziliśmy w październiku 2011, zaowocował złowieniem ponad 100 szczupaków (4 wędkarzy). Ryby były krępe, pięknie ubarwione, oliwkowo-zielone z dużymi, żółtymi plamkami. Cieszyła ich waleczność i agresywne uderzenia w przynęty. Szczupaki brały w klasycznych szkierowych miejscach i to w bliskiej odległości od wędkarskiej bazy. Najlepsze w październiku były zdecydowanie płytkie roślinne blaty lub trzcinowiska sąsiadujące z głębszą wodą. Brania w takich miejscach były tylko kwestią natrafienia na odpowiednią porę żerowania. Rozmiar łowionych szczupaków także mile nas zaskoczył. Średnio było to 60-70 cm, udało się także przechytrzyć kilka większych ryb w granicach 80-98 cm (ten największy szczupak został notabene złowiony na muchę). W łowisku widzieliśmy mnóstwo narybku (prawdopodobnie płotki) oraz niewielkich, 40 centymetrowych szczupaczków. To dobry znak na kolejne sezony!
W czasie naszego pierwsyego testu w roku 2011 szczupaki brały doskonale. Ten padł na muchę!
Morze możliwości
Obszar, jaki jest do dyspozycji wędkarzy, zajmuje grubo ponad 5000 ha. Znajdziemy tu skaliste wyspy i wysepki z przezroczystą jak szkło, napływającą prosto z morza wodą (doskonałe łowiska w okresie czerwiec-wrzesień), kamienne rafy (łowiska całoroczne) oraz liczne, niezwykle płytkie i porośnięte trzciną zatoki (najlepsze miejsca w czasie zimy, wiosny i późnej jesieni). Presja wędkarska jest niewielka, jedynie w weekendy można spotkać kilka łodzi z miejscowymi wędkarzami z Karlskrony. Łowić można oczywiście na klasyczny spinning, ale wiele zakątków archipelagu doskonale nadaje się do zastosowania metody muchowej (boczne, płytkie zatoki z podchodzącą pod niemal samą powierzchnię roślinnością). W okresie wczesnej wiosny oraz późnej jesieni mamy realną szansę na spotkanie ze srebrną bałtycką trocią, która chętnie odwiedza zewnętrzne szkierowiska. W okresie od marca do maja w pobliskie rzeczki na tarło wchodzą olbrzymie bałtyckie jazie, grubo przekraczające 2-3 kg wagi. Najlepiej biorą na obrotówki, nawet w rozmiarze 4-5! Chętni mogą spróbować pełnomorskiego łososiowego trollingu wraz z przewodnikiem - co roku łowione są ponad 15 kilogramowe okazy.
Łowienie z kajaka to nowa, dynamicznie rozwijająca się odmiana wędkarstwa.
Na szczupaki kajakiem
Państwa gospodarz na wyspie Senoren oferuje bardzo ciekawy, opatentowany w Szwecji sposób łowienia szczupaków ze specjalistycznego wędkarskiego kajaka (można go wypożyczyć za niewielką opłatą na miejscu). Szybkim i zwrotnym kajakiem można bezszelestnie dopłynąć w liczne, bardzo płytkie kamieniste zatoki, gdzie duża łódź łatwo płoszy ryby. Podczas naszej testowej wyprawy mieliśmy okazję tak łowić i wrażenia są niezapomniane. Bardzo bliski kontakt z wodą i możliwość podpłynięcia dosłownie na parę metrów do wypatrzonego w trzcinach drapieżnika dostarczają zupełnie nowych wędkarskich doznań.
Idealny produkt dla firm
Okolice wyspy Senoren to doskonałe miejsce dla klientów firmowych. Bardzo bliskie położenie portu w Karlskronie oraz dobra baza hotelowa sprzyjają organizowaniu krótkich wędkarskich wypadów.
Dostępność łowiska
Na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi lub kajaka. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale mniej efektywne.
Uwaga! Senoren jest jest jednym z najlepszych łowisk szczupaka w Szwecji, ale jednoczęśnie terenem dość trudnym technicznie do poruszania się łodzią. Występuje tu wiele podwodnych raf i wypłyceń (paradoksalnie to także miejsca najlepszych połowów). Dlatego należy pływać bardzo powoli i ostrożnie, aby nie uszkodzić silnika. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności łowisko to polecamy przede wszystkim osobom, które mają doświadczenie w poruszaniu się łodzią po płytkich wodach. Sugerujemy też, aby na wyjazd do Senoren zabrać własną echosondę. Z powodu tych trudności, do których dochodzi jeszcze fakt kursowania po wodach wokół Karlskrony promów pasażerskich (co zmusza do pełnego skupienia i uwagi podczas pływania po łowisku), obowiązuje tutaj całkowity zakaz spożywania alkoholu na łódce, jak również zakaz korzystania z niej w stanie po spożyciu alkoholu wcześniej. Dotyczy on w przypadku Senoren wyjątkowo wszystkich osób na pokładzie, a nie tylko prowadzącego łódź! Możliwe są kontrole alkomatem.
Rekomendowane metody połowu
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling (tylko na ryby łososiowate). Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.
Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie
Od sezonu 2017 obowiązuje całkowity i bezwzględny zakaz zabierania szczupaka. Z łowiska można zabierać okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia na miejscu (nie jest dozwolone wywożenie ryb do Polski). Wymiar ochronny okonia - 25 cm. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling w szkierach jest zabroniony przez szwedzkie prawo (chyba że przepisy lokalne stanowią inaczej - np. w Roslagen jest dozwolony za dodatkowa opłatą). Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Na wyłączność naszych klientów oferujemy 5 wolnostojących domków na wyspie Senoren. Państwa gospodarz jest profesjonalnym, praktykującym wędkarzem, który doskonale zna okoliczne wody (łowi tu od dzieciństwa). Na miejscu znajduje się niewielki sklepik wędkarski, plac zabaw dla dzieci oraz niewielka restauracja (czynna od czerwca do września). Najbliższy sklep spożywczy oraz stacja benzynowa znajdują się ok. 3 km od domków.
Domek na 3-4 osoby.
Domki Gös oraz Gädda
Pięć bliźniaczych domków o prostym/podstawowym standardzie położonych obok siebie oraz około 30 m od morza i przystani wodnej. Domki znajdują się około 100-150 m od mostu łączącego wyspę Senoren ze stałym lądem. Każdy domek posiada salonik z małym aneksem kuchennym, łazienkę oraz jedną sypialnię z czterema łóżkami pojedynczymi/materacami na górze – uwaga niski strop w niektórych domkach! Powierzchnia każdego z domków – 30-35 m2. Dodatkowo mała weranda z meblami ogrodowymi i grillem. Telewizor w domku. Każdy domek posiada 4 miejsca do spania, ale naszym zdaniem najwygodniej mieszka się w 2-3 osoby.
Do potrzeb wędkarzy przygotowane są bezpieczne i wygodne plastikowe łodzie o długości 430-480 cm. Łodzie wyposażone są w 4-suwowe silniki o mocy 15 KM oraz GPS marki Garmin. Łodzie nie posiadają echosond (do wędkowania na tym obszarze nie są one jednak niezbędne, ważniejsza jest mapa batymetryczna i GPS) i jeśli czują się Państwo bezpieczniej z echosondą, to prosimy zabrać własną.
Atutem ośrodka, poza dużą ilością ryb, są doskonałe i bezpieczne łodzie.
Atrakcje w okolicy
miasto Karlskrona (muzeum morskie, starówka)
miasto Kalmar
Oferta wędkowania w Senoren (pakiety) Eventur Fishing
Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko Skavsta i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku, zwykle od 3 do 6 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu
Cena:1 534,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących (łącznie 4 600,- PLN za 3 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 3–osobowy „Gös” lub „Gädda” bez pościeli i sprzątania końcowego
  • łódź wędkarska z silnikiem 15 KM i GPS
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797Podróże po Polsce