Wyprawy wędkarskie
Jezioro Siljan, południowa Szwecja
Szwecja
Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Siljan należy do największych w Szwecji - ma powierzchnię 29 000 ha. Jest jednym z nielicznych jezior, których nie można określić mianem "polodowcowych". Woda wypełnia bowiem głęboki krater, który powstał 377 mln lat temu w wyniku uderzenia w Ziemię meteorytu. Jest (poza Rosją) największym kraterem uderzeniowym w Europie.
Ulubione miejsce na wakacje
Okolica wokół jeziora Siljan należy do najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Szwecji. Teren jest pagórkowaty, sporo tu zielonych łąk i lasów. Jezioro jest położone niemal w centrum jednej z najbardziej urokliwych prowincji Szwecji - Dalarny. Trzy większe ośrodki miejskie położone nad jeziorem Siljan - znana z biegu Wazów Mora (tu odbywa się start), a także Rättvik i Leksand - zapełniają się latem turystami i upodabniają do innych popularnych kurortów europejskich. Ze statystyk wynika bowiem, że poza terenami nadmorskimi jest to najbardziej preferowany przez Szwedów rejon na spędzenie letnich wakacji. Poza samym jeziorem i masą soczystej zieleni przyciąga tu ludzi duża liczba turystycznych atrakcji, jak parki tematyczne czy ludowe muzea, a także specyficzna odmienna architektura oraz gościnność mieszkańców, posługujących się osobliwym dialektem.
Typ na grube szczupaki
Poza sezonem jest tu jednak cicho i spokojnie, jedynie w weekendy można zaobserwować przy dobrej pogodzie większą liczbę przyjezdnych. Wówczas szczególnie warto wybrać się tu na ryby. Jezioro Siljan należy bowiem do najlepszych łowisk szczupaka w Szwecji. Jego toń zamieszkują prawdziwie monstrualne i bardzo silne drapieżniki, dochodzące nierzadko do 130 centymetrów długości! Łowi się je głównie metodą trollingową, ale wiosną można też spróbować spinningu - szczególnie w płytkich zatokach porośniętych roślinnością. Jeśli pogoda dopisuje, praktycznie w każdej chwili jest szansa na złowienie "metrówki", a średnia trafiających na wędkę esksów oscyluje wokół 80-90 centymetrów.
Okoliczne leśne perełki
Kto mniej nastawia się na giganty, a preferuje różnorodność wrażeń i dużą liczbę brań, ma szansę w tej okolicy na przeżycie wspaniałej przygody. Gospodarz współpracującego z nami ośrodka postanowił bowiem wprowadzić do sprzedaży nowatorski produkt: łowienie rotacyjne. Polega ono na tym, że grupka wędkarzy zmienia codziennie łowiska - raz wędkuje na Siljan, raz na nieodległym i równie rybnym jeziorze Ingsjön, w inne dni z kolei eksploruje dowożonymi przez niego pontonami mniejsze jeziorka leśne, których tu bez liku, a nawet fragmenty niedużych, ale wyjątkowo urokliwych rzek. Na wielu z nich szczupaki nie znają jeszcze zbyt dobrze wędkarzy i atakują przynęty bez zbędnych ceregieli. W trakcie wyprawy testowej udało nam się we trzech złowić na jednym z kameralnych akwenów 40 szczupaków w 3 godziny! To najlepiej świadczy o zasobności takich "perełek" w atrakcyjne wędkarsko gatunki. Zapraszamy do obejrzenia galerii - w pięknie otaczającej łowiska przyrody można się doprawdy zakochać.
Na dokładkę pstrągi i lipienie
Osoby, dla których ciągle mało urozmaicenia, będą mogły wybrać się samochodem na kilkugodzinną sesję na przepływającej w okolicy rzece Österdalälven. Jest ona zasobna w pstrągi potokowe i lipienie. Ryby te poławiać można przed wszystkim na sztuczną muchę, ale na niektórych odcinkach dozwolony jest też spinning. A niecierpliwi zawsze będą mogli złapać sobie na kolację pstrąga tęczowego w znajdującym się na terenie ośrodka stawiku (za dodatkową opłatą). To znakomity pomysł na pogodzenie chęci samodzielnego przyrządzenia przez wędkarzy potraw z ryb, z ograniczeniem zabijania ryb dzikich. Te bowiem muszą pozostać pod specjalną ochroną - szczególnie w mniejszych leśnych jeziorkach. Słowem: fantastyczne łowisko, w którym wszystko jest świetnie przemyślane. Nic dziwnego, gospodarz jest bowiem i świetnym wędkarzem, i ichtiologiem z zawodu. Zapraszamy nad Siljan!
Jezioro Siljan Wędkowanie z pontonu
Jezioro Siljan Wiosenna zatoka na Siljan
Jezioro Siljan Ładny wieczorny "pike"
Jezioro Siljan Nad małą rzeczką
Jezioro Siljan Okoń z leśnego jeziorka
Jezioro Siljan Rzeka Österdalälven
Dostępność łowiska
Choć w niektórych miejscach (np. na rzekach) można spróbować połowu z brzegu, to jednak najlepsze wyniki osiągniemy bezwzględnie używając łodzi z silnikiem spalinowym (duże jeziora) lub elektrycznym (małe jeziora). Na leśnych oczkach również pontony wiosłowe.

Rekomendowane metody połowu

Na drapieżniki zalecamy spinning z użyciem różnorodnych przynęt (np. gumy czy błystki obrotowe), metodę dżerkową (głównie wiosną) oraz trolling z downriggerem lub bez niego. Na pstrągi: metoda muchowa lub spinning. Na lipienie: sztuczna mucha (sucha i nimfy).

Limity i ograniczenia

Z łowiska można zabierać ryby tylko po uzgodnieniu z gospodarzem. Generalnie istnieje możliwość zabierania ryb do konsumpcji z jeziora Siljan i jeziora Ingsjön (w niewielkich ilościach), ale na mniejszych jeziorach obowiązuje wyłącznie praktyka "złów i wypuść". Na łowisku ryb łososiowatych - limity i przepisy na zapytanie.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Przebywając na wędkarskiej wyprawie w okolicach jeziora Siljan mają Pań- stwo możliwość wędkowania na co najmniej kilkunastu łowiskach o bardzo zróżnicowanej wielkości. Na większych jeziorach (przykładowo Siljan, Insjön, Byrviken, Varpan, Gopen) zapewniamy aluminiowe łodzie typu Linder lub plastikowe  jednostki o   długości  4-4,2
Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji
m, wyposażone w silniki spalinowe o mocy 10-20 KM. Na jeziorach średnich (Ensen, Opplimmen) do dyspozycji są plastikowe łodzie o długości 4 m wyposażone w silniki spalinowe o mocy 3-5 KM. Na niewielkich, śródleśnych i z reguły bardzo płytkich akwenach (takie wody często zasobne są w szczupaki i okonie rekordowej wielkości) zapewniamy małe łodzie wiosłowe lub pontony o długości 2,5 m. Dla Państwa wygody sugerujemy nie więcej niż 2 wędkarzy na łodzi. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia echosondy. W przypadku większych jezior zapewniamy także mapy wędkarskie.
Oferujemy zakwaterowanie w domkach wakacyjnych, zlokalizowanych kilkaset metrów od jeziora Siljan i przystani.
Domek 1
Około 60 m2, przeznaczony maksymalnie na 8 osób (polecamy na 4-6 osób). Na parterze sypialnia z łóżkiem piętrowym. Na poddaszu większa sypialnia z czterema łóżkami pojedynczymi i jednym podwójnym. Możliwość dostawek dla dzieci. Na parterze pokój dzienny z częścią wypoczynkową i jadalnią. Elektryczny kominek. Kompletnie wyposażona kuchnia (kuchenka, mikrofala, lodówka, naczynia etc.). Łazienka z prysznicem i WC. Ogrzewanie podłogowe. Taras z meblami ogrodowymi i grillem. Możliwość zaparkowania samochodu koło domku. Odległość do jeziora Siljan - ok. 900 m. Do małego stawu na terenie ośrodka - 30 m.
Domek 2
Około 60 m2, przeznaczony maksymalnie na 8 osób (polecamy na 4-6 osób). Na parterze sypialnia z 2 łóżkami piętrowymi. Na poddaszu większa sypialnia z dwoma łóżkami piętrowymi. Na parterze pokój dzienny z częścią wypoczynkową i jadalnią. Elektryczny kominek. Kompletnie wyposażona kuchnia (kuchenka, mikrofala, lodówka, naczynia etc.). Łazienka z prysznicem i WC. Ogrzewanie podłogowe. Taras z meblami ogrodowymi i grillem. Możliwość zaparkowania samochodu koło domku. Odległość do jeziora Siljan - ok. 900 m. Do małego stawu na terenie ośrodka - 30 m.
Domek 3
Około 45 m2, przeznaczony maksymalnie na 4 osoby (polecamy na 2-3 osoby). W domku mała sypialnia z łóżkiem piętrowym oraz druga sypialnia z łóżkiem podwójnym (180 cm) lub dwoma łóżkami pojedynczymi. Pokój dzienny z częścią wypoczynkową. Elektryczny kominek. Kompletnie wyposażona kuchnia (kuchenka, mikrofala, lodówka, naczynia etc.) z kącikiem do spożywania posiłków. Łazienka z prysznicem i WC. Ogrzewanie podłogowe. Taras z meblami ogrodowymi i grillem. Możliwość zaparkowania samochodu koło domku. Odległość do jeziora Siljan - ok. 900 m. Do małego stawu na terenie ośrodka - 30 m.
Domek 4
Około 40 m2, przeznaczony maksymalnie na 4 osoby (polecamy na 2-3 osoby). W domku sypialnia z dwoma łóżkami piętrowymi (możliwość dostawek dla dzieci). Pokój dzienny z częścią wypoczynkową. Elektryczny kominek. Kompletnie wyposażona kuchnia (kuchenka, mikrofala, lodówka, naczynia etc.) z kącikiem do spożywania posiłków. Łazienka z prysznicem i WC. Ogrzewanie podłogowe. Taras z meblami ogrodowymi i grillem. Możliwość zaparkowania samochodu koło domku. Odległość do jeziora Siljan - ok. 900 m. Do małego stawu na terenie ośrodka - 30 m.
Odnośnie wyżywienia gospodarz oferuje różne opcje. Jedną z nich jest częściowe wyżywienie w cenie pobytu (śniadania i zestawy lunchowe na łowisku). Drugą opcją jest przygotowywanie posiłków we własnym zakresie w domkach.
Na terenie ośrodka znajduje się niewielki pub, w który prowadzi sprzedaż napojów alkoholowych (w Szwecji to rzadkość). Na życzenie gospodarze mogą sporządzić też specjalny model złowionego trofeum (na podstawie fotografii) i przesłać go wędkarzowi do domu pocztą (za dodatkową opłatą).
Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji
Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji Jezioro Siljan - Wędkarstwo w Szwecji
W spraw cen pakietów wędkarskich prosimy o kontakt z biurem.
Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych