W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko szkierowe zlokalizowane w południowo-wschodniej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 315 km od Karlskrony,
✓ ok. 595 km od Ystad,
✓ ok. 215 km od Nynäshamn,
✓ ok. 110 km od lotniska w Skavsta,
✓ ok. 255 km od lotniska Arlanda.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do października), okoń (od maja do października), sandacz (od czerwca do października).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
oferta dla bezkompromisowych wędkarzy, którzy cenią jakość
najlepszy sprzęt pływający jaki znamy w Szwecji wyposażony w mocne silniki i zaawansowaną elektronikę (echosondy, GPS, plotery), która bardzo ułatwia łowienie
niezwykle profesjonalny, dobrze przygotowany i dbający o klientów gospodarz/przewodnik
wysokiej klasy zakwaterowanie usytuowane bardzo blisko dobrych wędkarsko miejsc
możliwość jednoczesnego łowienia szczupaków, okoni oraz sandaczy na tym samym łowisku
długi sezon wędkarski
piękna i bardzo malownicza okolica sprzyjająca wypoczynkowi
Galerie zdjęć
Opinia klienta
Od kilku lat regularnie odwiedzam Skandynawię. Mam swoje ulubione łowiska, gdzie staram się być przynajmniej raz w roku. Jedne są łatwiejsze, inne wymagające i kapryśne. W tym roku dzięki Eventur Fishing odkryłem Slatbaken – miejsce, które z czystym sumieniem mogę polecić każdemu wędkarzowi. Początkujący znajdzie tu warunki, w których bez problemu może poćwiczyć technikę spinningową lub castingową na średniej wielkości rybach, co w tym wypadku oznacza szczupaki mierzące – bagatela – około 80/85 centymetrów. Doświadczony wędkarz może skupić się na szukaniu większych okazów szczupaka, sandacza czy okonia. Na wytrwałych czekają zadania specjalne – na własne oczy widziałem bowiem łososia spławiającego się pod ruinami zamku w Stegeborgu!
[ więcej ]
Wojciech z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
FISHING VIDEO
WSZYSTKO O SZKIERACH
CO OPRÓCZ WĘDKOWANIA?
Stegeborg
Zamek Stegeborg i zwiedzanie okolicy
Zatoka Slatbaken i okolice, południowa Szwecja Flaga Szwecja
WYJĄTKOWA OFERTA DLA OSÓB CENIĄCYCH NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ OBSŁUGI!
Propozycja dla wędkarzy, których niełatwo jest zadowolić. Naszym zdaniem to absolutna rewelacja, która w Szwecji nie ma dużej konkurencji jeśli idzie o poziom zapewnianego na miejscu serwisu. Oferta droższa niż szwedzki „standard”, ale w zamian otrzymają Państwo znacznie więcej, niż gdzie indziej. A ryb w wodzie pod dostatkiem!
W bajkowej krainie szkierów
Zatoka Slatbacken jest najbardziej wewnętrzną częścią olbrzymiego archipelagu Św. Anny, które rozciągają się na przestrzeni wielu tysięcy hektarów na wschodnim wybrzeżu Szwecji, w okolicach miasteczka Söderköping. Naszym zdaniem jest to jeden z najpiękniejszych rejonów szwedzkiego wybrzeża, na który składają się setki wysp, wysepek, trzcinowych zatok, cieśnin i kanałów. Istny cud natury, gdzie już samo pływanie łodzią jest prawdziwą przyjemnością. Na przeważającym obszarze tych szkierów woda jest kryształowo czysta i klarowna, choć w niektórych okresach roku (np. po ulewnych deszczach lub zejściu pokrywy lodowej) potrafi przybrać fragmentami mętną, kawową barwę. Dzieje się tak na większości szwedzkich szkierów, jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko (kilka razy do roku) i zawsze znajdziemy całe połacie wody, gdzie woda nie ulega zabrudzeniu. Szczególnie jeśli mamy do dyspozycji szybką i nowoczesną łódź, która pozwala na bezproblemowe przemieszczanie się na nawet najdalsze fragmenty łowiska. Taki sprzęt pływający oferujemy Państwu właśnie tutaj.
Sztuczna mucha jest coraz modniejszą metodą połowu szczupaków w szwedzkich szkierach.
Szczupak i sandacz w jednym stały domu...
Ta parafraza znanego wiersza Aleksandra Fredry dobrze oddaje wędkarski charakter tej wody. Drapieżnikiem dominującym jest bez wątpienia szczupak (naszym zdaniem te okolice najbardziej zasobnych łowisk tego gatunku w całej Szwecji), ale populacja sandacza raptownie się rozwija. Ma to miejsce szczególnie w wewnętrznych szkierowiskach, gdzie woda nie jest tak czysta, jak w zatokach położonych bliżej otwartego morza. Sandacze są miejscami bardzo liczne i łowione są już ryby w granicach 8-10 kg! Na razie głównie jako przyłów i „czysty przypadek” przy okazji szczupakowych łowów, ale z niecierpliwością oczekujemy na wieści od klientów, którzy pojadą do Slatbaken właśnie z nastawieniem na „mętnookie”. Jesteśmy niemal pewni, że ta woda okaże się bardzo dobrą, sandaczową „metą” na kolejne sezony. Co więcej, najciekawszy obszar z całego łowiska pod kątem połowów tej ryby znajduje się nie dalej jak 10 minut jazdy łodzią od oferowanych przez nas domków.
Na zatoce Slatbaken.
Ryb pod dostatkiem
Populacja szczupaka w szkierach Św. Anny i Slatbaken jest od lat na niezmiennie dobrym poziomie. Ryb jest w łowisku dużo i nasze własne doświadczenia (odbyliśmy tam kilkanaście wyjazdów na przestrzeni ostatnich lat) potwierdzają tę tezę. Owszem zdarzają się dni „kapryśne” lub wręcz kiepskie (kilka ryb dziennie na łódź), ale normą są także dniówki, kiedy szczupaków jest kilkanaście lub wręcz kilkadziesiąt. Zadowoleni więc będą tu wędkarze, którzy lubią dużą ilość brań, ale także Ci z Państwa, dla których liczy się przede wszystkim rozmiar zdobyczy. Odpowiednie miejsca połowów i dostosowanie techniki do pory roku i aktualnie panujących na łowisku warunków na pewno zaowocują pięknymi rybami, których jest na tej wodzie dużo (za duże można uznać naszym zdaniem szczupaki przekraczające 90 cm długości).
Zestaw przynęt na szwedzkie szczupaki. Można je nabyć na miejscu.
Duże sztuki czy dużo brań?
Kiedy jechać na szkierowe szczupaki? Na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się oczywista i każdy powie - wiosną i jesienią. To oczywiście prawda, ale na opisywanym łowisku dobre będą jeszcze dwa inne okresy, które możemy Państwu szczerze polecić. Pierwszy z nich to bardzo późna jesień (koniec listopada - grudzień) oraz końcówka lutego, marzec i kwiecień (jeśli nie ma pokrywy lodowej). Jakiegoś szału z braniami wtedy pewnie nie będzie – zazwyczaj kilka uderzeń dziennie na osobę, ale jest za to szansa na prawdziwe kolosy, które zimują tutaj w odciętych i nieraz bardzo płytkich (0,5 m!) zatokach. Każdego roku w szkierach Św. Anny pada kilkanaście szczupaków w przedziale 12–15 kg (!) i znakomita z nich większość łowiona jest właśnie w tym teoretycznie „martwym” okresie. A drugi , nieco mniej typowy na wędkarski urlop termin, kiedy warto tu zawitać rozpoczyna się w sierpniu i trwa z reguły do końca września lub nieco krócej. Szybko ochładzająca się woda zmusza szczupaki do aktywnego żerowania i staja się one łatwą zdobyczą. Faktem jest, że nieco trudniej wtedy o ryby okazowe, ale takich „średniaków” (50-80 cm) można z reguły nałowić do woli. Przynajmniej tak było zawsze podczas naszych własnych wyjazdów w te rejony.
Gdy się popłynie nieco dalej w stronę otwartego morza - też można złowić ładną sztukę.
Test z „Taaaką rybą”
W sierpniu 2013 roku wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę w szkiery Slatbaken oraz św. Anny z redaktorem Jerzym Biedrzyckim z telewizji Polsat Play. Miał on w planie nakręcić materiał do swojego programu „Taaaka ryba”, który notabene obchodził niedawno 20-lecie obecności na ekranach TV. Rekonesans pokazał po raz kolejny, jak doskonałym łowiskiem jest ten właśnie fragment szwedzkiego wybrzeża. Do kamery zostało złowionych jak na zamówienie kilkanaście szczupaków oraz kilka pięknych, grubych okoni, żerujących w widowiskowy sposób na stadach drobnicy. Silne, krępe szkierowe szczupaki brały w pasie przybrzeżnym, zarówno na bardzo płytkiej, jak i nieco głębszej wodzie. Były dosłownie wszędzie!
Piotr Motyka i redaktor Jerzy Biedrzycki ze złowionym jednocześnie szkierowym dubletem.
Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z większym silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest dość trudne z powodu pasa trzcin i prywatnych posesji, choć gdzie nie gdzie jest możliwe. Pierwsze bardzo dobre miejsca połowu drapieżników znajdują się nie dalej jak 5 minut od oferowanych przez nas domków. Szybkie łodzie, które oferujemy w niniejszej ofercie pozwalają opłynąć cały obszar archipelagu (kilkanaście tysięcy ha!) w niespełna 2 godziny.
Rekomendowane metody połowu
Podstawową metodą połowu ryb drapieżnych jest spinning z użyciem przynęt sztucznych lub naturalnych (np. martwa rybka). Obowiązuje zakaz trollingowania. Szczupaki można także z powodzeniem łowić na sztuczną muchę (sprzyja temu bardzo klarowna woda i wiele płytkich miejsc) lub żywca. Białą rybę można łowić na spławik lub grunt.
Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie
Od sezonu 2017 obowiązuje całkowity zakaz zabierania szczupaka oraz sandacza. Jeśli chcielibyście Państwo spożyć szczupaka lub sandacza na miejscu, należy koniecznie uzgodnić ten fakt z gospodarzem (zanim ryba zostanie uśmiercona i zabrana ze sobą). Po wyrażeniu zgody przez gospodarza z łowiska można zabrać 1 szczupaka lub sandacza na domek dziennie w rozmiarze 50–75 cm. Z łowiska można zabierać okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia na miejscu (nie jest dozwolone wywożenie ryb do Polski). Wymiar ochronny sandacza – 50 cm, wymiar ochronny okonia 25 cm. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling na szkierach jest zabroniony przez szwedzkie prawo. Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.
Domek Stegeborg w okolicy zatoki Slatbaken.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
W rejonie Slatbaken oferujemy Państwu kilka wolnostojących domków o porządnym standardzie, w których może wygodnie kwaterować od 2 do 9 wędkarzy. Domki zlokalizowane są w różnych częściach archipelagu, jednak zawsze blisko wody i łodzi wędkarskich. Wszystkimi domkami opiekuje się jeden gospodarz. Szczegóły poniżej.
Domek Bathuset – duży, bardzo komfortowy dom o wysokim standardzie dla 5-7 osób. Domek znajduje się w malowniczym porcie, bezpośrednio na linii wody. Aby dostać się do łodzi wędkarskich należy jedynie zejść na dół, gdzie stoją zaparkowane w specjalnym hangarze. Doskonała, bardzo atrakcyjna lokalizacja czyni ten domek najbardziej popularnym wśród wędkarzy i rodzin ceniących wysoki komfort pobytu. W domku znajdziemy salon wypoczynkowy z satelitarną TV, 3 oddzielne sypialnie (jedna posiada łóżko piętrowe), w pełni wyposażoną kuchnię (ze zmywarką), łazienkę z prysznicem i WC. Dwie werandy oraz widok na szkiery i osadę Stegeborg. Powierzchnia domku – ok. 85 m². Najbliższe restauracja oraz sklep wędkarski (prowadzony przez gospodarza domku) znajdują się w promieniu 200 m. Domek położony ok. 20 km do Söderkoping.
Domek Karlshamn – obszerny, wolnostojący (200 m od wody i przystani łodziowej) dom o powierzchni 150 m² dla 6-9 osób. Świetny wybór dla dużej rodziny na wakacje lub dla większej grupy wędkarzy. W domku znajdziemy 4 oddzielne sypialnie (od 1 do 3 łóżek w każdej sypialni, ale można je za zgodą gospodarza przestawiać), 2 toalety, prysznic, 3 werandy (2 z nich są zadaszone), w pełni wyposażoną kuchnię, salon z satelitarną TV. Jest także kominek, parking na 2-3 samochody. Domek posiada duży, własny pomost, gdzie stoją łodzie wędkarskie (200 m). Z domku roztacza się widok na szkiery, łąki oraz pola uprawne. Ciche, spokojne miejsce dla osób ceniących bliski kontakt z naturą. 5 km do najbliższego, małego sklepu i ok. 25 km do Söderkoping.
Domek Karlshamn
Wnętrze domku
Łódź wędkarska Buster L
Domki Stegeborg – dwa, położone na terenie campingu duże i komfortowe domki dla 4-8 osób każdy. Około 250 m od wody i przystani łodziowej. Domki posiadają od 3 do 4 sypialni 2-osobowych (łóżka pojedyncze), co najmniej 2 prysznice i WC (każdy z domków) oraz w pełni wyposażone kuchnie. Domki Stegeborg położone są w linii prostej około 300-350 m od domku Bathuset, ale po drugiej stronie zatoki (można przepłynąć łódką lub skorzystać z przeprawy promowej, która zabiera na pokład samochód i kursuje co 15 minut). Na terenie campingu znajduje się jeszcze kilka mniejszych domków o prostym, niewyszukanym standardzie, które służyć mogą jako bardziej ekonomiczna alternatywa.
Domek Kyrketorp – domek na 6 osób ulokowany około 120 m od domku Bathuset. Posiada 4 łóżka (2 sypialnie 2-osobowe) w głównym budynku i 2 dodatkowe łóżka (1 sypialnia) w sąsiednim, mniejszym domku. Oba domki wynajmowane są jako całość dla jednej grupy wędkarzy. W większym domku znajdziemy łazienkę, salon z TV sat, w pełni wyposażoną kuchnię oraz dużą werandę. W mniejszym domku znajduje się dodatkowa kuchnia. Domki położone są na terenie trawiastej, dużej działki z pięknym widokiem na zatokę Slatbaken. Posiadają własny pomost z łodziami wędkarskimi oddalony o około 50 m.
Przystań koło jednego z domków. W tle zatoka Slatbaken.
Serwis wędkarski oraz sprzęt pływający, jaki zapewniamy Państwu na tym łowisku, to naszym zdaniem, „najwyższa półka”. Do dyspozycji wędkarzy jako podstawowy wybór oddajemy 3 łodzie Buster L, które są aluminiowymi, specjalistycznymi jednostkami przystosowanymi do wędkowania w okolicznych wodach. Według naszej wiedzy w Szwecji nie można wynająć nigdzie indziej łodzi tej klasy. Bustery wyposażone są w elektryczny zapłon i kierownicę. Napędzają je nowoczesne i oszczędne silniki Suzuki o mocy 50 KM. Dodatkowo każda łódka dysponuje silnikiem elektrycznym, który można wykorzystać do cichego przemieszczania się po łowisku. Z jednej łodzi może wygodnie wędkować 3-ech wędkarzy. Łodzie Buster wyposażone są w najnowszą morską elektronikę (Lowrance HDS 2 z bocznym skanowaniem) – duże, kolorowe ekrany bardzo ułatwiają poruszanie się po wodzie.
Dodatkowo jako bardziej ekonomiczną, choć nieco mniej komfortową opcję można wynająć także mniejsze łodzie typu Uttern lub Linder o długości od 400 do 450 cm. Takich łodzi jest na miejscu pięć i każda przewidziana jest na 2-3 wędkarzy. Mniejsze łodzie wyposażone są w 4-suwowe silniki 8-15 KM, GPS oraz echosondy. Wszystkie łodzie (zarówno większe Bustery jak i mniejsze jednostki) są nowe, bezawaryjne i zakupione w 2011 lub 2012 roku. Na każdej z łodzi znajdziemy liczne dodatkowe wyposażenie, którego nie muszą już Państwo zabierać z domu: miarki/wagi do ryb, szczypce do wyhaczania, nóż, itp.
Z przewodnikiem na wielkie ryby.
Gospodarz bez dodatkowych opłat oferuje także wypornościowe kombinezony (niezastąpione podczas złej pogody) wraz z odpowiednim obuwiem. Prowadzi też dobrze zaopatrzony sklep wędkarski, gdzie za niewielką opłatą można wypożyczyć sprzęt wysokiej klasy oraz zakupić wiele ciekawych i w Europie niespotykanych przynęt. Należy tu dodać, iż Państwa gospodarz mieszka w okolicy od ponad 40 lat i jest wybitnym znawcą tego łowiska, a także jednym z najlepszych przewodników wędkarskich w Szwecji. To skromna i cicha postać, która nie lubi chwalić się swoimi osiągnięciami. Gwarantujemy jednak, iż jego wędkarska wiedza na temat opisywanego łowiska jest wprost nieprawdopodobna, a co więcej gospodarz chętnie udziela wszelkich wskazówek kwaterującym u niego wędkarzom. Na życzenie można także wynająć gospodarza na profesjonalny, całodzienny „guiding” (bez limitów czasowych) podczas którego serwowany jest ciepły, wysokiej klasy lunch na jednej z wysp archipelagu. Gospodarz dysponuje dużą i szybką łodzią, która zabiera na pokład maksymalnie trzech wędkarzy. Więcej informacji na temat przewodnictwa wędkarskiego na miejscu otrzymają Państwo w naszym biurze.
Oferta wędkowania w Slatbaken (pakiety) Eventur Fishing
Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Czas trwania:pobyty na dowolną ilość dni, rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku, zwykle od 3 do 9 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie, ale istnieje możliwość zamówienia bardzo smacznego wyżywienia na miejscu
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu
Cena:2 180,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 13 080,- PLN za 6 osób)
cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek „Kyrketorp” bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 2 łodzie „Sandstrom” 50 KM, echosondami, gps, ploterami, itp.
  • ubezpieczenie łodzi od poważnych uszkodzeń (przy drobnych uszkodzeniach udział własny)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo na miejscu
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce