Wyprawy wędkarskie
Wyspa Smagö, południowa Szwecja
Szwecja
Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji
Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji
Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji
W południowej Szwecji, 5 km na południe od wioski Loftahammar, położona jest przepiękna wyspa Smagö. Od sezonu 2010 zapraszamy tam serdecznie naszych Klientów, szczególnie tych, którzy cenią sobie wygodę oraz całkowity spokój i odosobnienie podczas wędkarskiego urlopu.
Cicho i kameralnie
Wyspa jest niewielka - po przekątnej liczy niecały kilometr długości i w większości porośnięta jest dębowo-sosnowym lasem. Na stałe wyspę zamieszkuje przemiłe szwedzkie małżeństwo, które opiekuje się polskimi turystami. Poza luksusowym domkiem zbudowanym na potrzeby turystów (szczegóły poniżej) i domem gospodarzy na wyspie znajduje się tylko kilka starych szwedzkich domostw. Nie ma tu żadnych ośrodków wypoczynkowych ani pól namiotowych. Wszyscy z Państwa, którzy poszukują cichego, kameralnego miejsca, z dala od jakichkolwiek skupisk ludności, będą z pewnością oczarowani tą lokalizacją!
Na szczupaka i okonia
W Łowiska okolic Smagö graniczą bezpośrednio ze wodami słynącymi w Szwecji z rekordowych szczupaków i okoni - szkierami Bjorko oraz zatoką Syrsan. Do sławnej zatoki płynie się ze Smagö około 30 minut i można tam łowić bez żadnych dodatkowych zezwoleń (należy jednak pamiętać, iż na zatoce obowiązuje całkowity zakaz zabierania szczupaka). Natomiast jeśli ktoś z Państwa chciałby łowić na wodach w rezerwacie Bjorko, może wykupić na miejscu stosowną licencję. W sumie wędkarze mają do dyspozycji kilka tysięcy hektarów znakomitego szkierowego łowiska. Liczne górki podwodne, ostre kanty, płytkie trzcinowe zatoczki oraz porośnięte moczarką blaty stanowią doskonałą kryjówkę dla dorodnych szczupaków i okoni. Pierwszy gatunek zaskakuje wędkarzy zarówno liczebnością jak i osiąganymi przyrostami. Ryb w rozmiarze 70-80 cm jest bardzo dużo, dość łatwo też o spotkanie z okazem przekraczającym metr długości (szczególnie na zatoce Syrsan). Oczywiście zasada ta sprawdza się w okresach najlepszego żerowania ryb, który przypada z reguły na koniec maja i czerwiec oraz miesiące jesienne (wrzesień-listopad). Okolice Smagö to także bez wątpienia jedne z najlepszych łowisk okonia w południowej Szwecji. Wszystkim miłośnikom garbusów polecamy przede wszystkim sierpień oraz wrzesień. Doświadczeni "okoniarze" mogą liczyć na co najmniej kilkanaście pięknych ryb dziennie w przyzwoitym rozmiarze (średnio 25-35 cm). Największe okonie jakie sami łowiliśmy na okolicznych wodach, przekraczały 45 cm długości (ok. 1,5 kg). W łowisku poza szczupakiem i okoniem występuje także rekordowy miętus oraz węgorz, a także wiele gatunków białej ryby - najliczniej leszcz, płoć, lin oraz jaź (kwiecień-maj). Ostatnio nasi Klienci meldowali także o pojedynczych przypadkach złowienia dużych sandaczy, jednak gatunek ten występuje w łowisku na razie sporadycznie.
Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Szkierowe skałki
Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Szczupak z zielska
Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Kępy morszczynu
Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Szkierowa zatoka

Dostępność łowiska
Jeśli chodzi o szczupaki, okonie, sandacze i ryby spokojnego żeru, to w niektórych miejscach możliwe jest łowienie z brzegu (np. przystań łodziowa). Niemniej najlepsze rezultaty osiąga się, korzystając z łodzi wyposażonych w silniki spalinowe.
Limity i ograniczenia
Z łowiska można zabrać maksymalnie 1 szczupaka dziennie w rozmiarze 45-80 cm na domek. Niedozwolone jest wywożenie ryb do kraju. Z łowiska można zabierać inne gatunki ryb w ilościach niezbędnych do bieżącego spożycia (np. przygotowania kolacji).

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Na wyspie Smagö oferujemy Państwu możliwość zakwaterowania w luksuso- wym i bardzo ekskluzywnym (niestety dość kosztownym) domku 6-osobowym o bardzo wysokim standardzie. Jego budowa ukończona została na początku 2009 roku. Domek znajduje się na niewielkim wzgórzu (wspaniały widok na wodę), około 150 m od brzegu wody
Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji
i przystani łodziowej. W domku znajdziemy 3 sypialnie 2-osobowe, duży salon z aneksem kuchennym (pełne wyposażenia), obszerną łazienkę oraz werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Nad brzegiem wody znajduje się garaż dla łodzi, gdzie można zostawić sprzęt wędkarski.
Klienci dowożeni są do domku z Loftahammar przez gospodarza wyspy (transport następuje dużą i szybką łodzią, która bez problemów zabiera 6 osób i cały bagaż). Transport trwa około 10 minut. Samochody klienci zostawiają w Loftahammar na wydzielonym parkingu. W każdej chwili mają do nich dostęp, korzystając z wędkarskiej łódki.
Na wyspie poza opisywanym domkiem nie ma żadnego innego zakwaterowania - Klinci mogę cieszyć się całkowitym spokojem, prywatnością i odosobnieniem. Do dyspozycji wędkarzy znajdują się plastikowe obszerne łodzie wędkarskie o długości 4,65 m (maks. 3 osoby). Wyposażone są w nowoczesne silniki Honda (4-suwy) o mocy 10-15 KM. Na miejscu dostępne są batymetryczne mapy łowiska oraz doskonały przewodnik wędkarski (wcześniejsza rezerwacja w biurze). Łodzie znajdują się ok. 150 m od domku.

Atrakcje w okolicy

 • miasto Västervik (dawna stolica Szwecji),
 • szlaki przyrodnicze - rowerowe, kajakowe oraz piesze,
 • lasy bogate w runo leśne.
  Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji
  Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji
  Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji Wyspa Smagö - Wędkarstwo w Szwecji
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych