Zapraszamy na ryby nad jedno z największych jezior południowej Szwecji. Linia brzegowa Sommen jest bardzo urozmaicona - mnóstwo tam mniejszych bądź większych zatok oraz wysp (miejscowi wędkarze twierdzą, że nad Sommen jest tyle wysp ile dni w roku). Woda jest zimna, dobrze natleniona i kryształowo czysta, dzięki czemu jezioro słynie z naturalnego stada ryb łososiowatych.
Tereny wędkarskie, ryby i metody połowu

Jezioro Sommen należy do najpiękniejszych w Szwecji. Jest nawet jak na ten kraj dosyć spore - rozciąga się na powierzchni 13 204 hektarów, a jego linia brzegowa ma długość 449 340 metrów. Dzieli się na część wschodnią (Malexandersjön) i zachodnią (Tranassjön). Maksymalna głębokość jeziora wynosi 57 metrów, a średnia oscyluje w granicach 8-10 m. Skład gatunkowy Sommen jest bardzo urozmaicony - żyje tu łącznie aż 22 gatunków! Wielką atrakcją jeziora są ryby łososiowate - naturalne stado troci jeziorowej oraz palia. Niedaleko domków, w których proponujemy Państwu zakwaterowanie, do Sommen uchodzi rzeka Svartan i w każdej chwili można się tu spodziewać brania pstrąga potokowego, bolenia oraz potężnego klenia. Łososiowate poławia się głównie na trolling na olbrzymich otwartych plosach jeziora. Uczciwie jednak informujemy, iż ryby te dość trudno złowić na wędkę i zaliczenie kilku brań troci podczas tygodniowego pobytu to duży sukces. Z innych cenionych przez wędkarzy gatunków sporo jest tutaj szczupaka (złowienie 5-6 sztuk dziennie to norma), okonia (często trafiają się piękne okazy w granicach 1 kilograma masy) oraz sandacza.
Szczupaków poszukujemy w okolicach trzcinowisk, na podwodnych blatach porośniętych gęstą roślinnością zanurzoną, na kamienistych podwodnych rafach (jest ich bez liku) i w okolicy podwodnych górek. Duże sztuki trafiają się też na trolling, który można uprawiać na wielkich połaciach otwartej wody. Biorą nierzadko z toni, nawet przy znacznej głębokości łowiska (podobne jak na jeziorze Asunden). Zwolenników spokojnej wieczorowej zasiadki powinien zainteresować węgorz bądź miętus. Łowienie na Sommen to wielka przyjemność, gdyż widoki są tutaj dobrawdy imponujące: mnóstwo małych wysepek, wąskich, fiordopodobnych skalistych przesmyków, grążelowych i trzcinowych zatoczek. Są też olbrzymie przestrzenie otwartej wody. Ale co szczególnie istotne, można tu łowić niezależnie od silnego nawet wiatru -

bardzo wiele jest miejsc spokojnych, osłoniętych, gdzie zawsze można popłynąć, nie narażając się na niebezpieczeństwo. Najlepszy okres na połów drapieżników to wiosna (maj-czerwiec) i jesień (październik - listopad). Latem również można je łowić, ale zwykle na dużej głębokości i na trolling (szczegónie szczupaka). Zimą sporą popularnością cieszy się wędkarstwo podlodowe.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>