about us about us środa, 03 marca 2021
Wyprawy wędkarskie


Jezioro Sommen
Pięknie ubarwiony garbus

GALERIA
JEZIORO SOMMEN
Jezioro Sommen Jezioro Sommen Jezioro Sommen
Jezioro Sommen Jezioro Sommen Jezioro Sommen
Jezioro Sommen Jezioro Sommen Jezioro Sommen
Jezioro Sommen Jezioro Sommen Jezioro Sommen
Jezioro Sommen Jezioro Sommen Jezioro Sommen
Jezioro Sommen Jezioro Sommen Jezioro Sommen


Atrakcje w pobliżu
 • liczne szlaki piesze i rowerowe
 • bogactwo grzybów i jagód w okolicznych lasach
 • kąpielisko
 • parowiec Boxholm (możliwe rejsy po jeziorze)
 • Świat Astrid Lindgren (park rozrywki) w Vimmerby

  Jezioro Sommen
  Jezioro Sommen


  Jezioro Sommen

  wędkarstwo w szwecji
  Szwecja


  Zapraszamy na ryby nad jedno z największych jezior południowej Szwecji. Linia brzegowa Sommen jest bardzo urozmaicona - mnóstwo tam mniejszych bądź większych zatok oraz wysp (miejscowi wędkarze twierdzą, że nad Sommen jest tyle wysp ile dni w roku). Woda jest zimna, dobrze natleniona i kryształowo czysta, dzięki czemu jezioro słynie z naturalnego stada ryb łososiowatych.

  Tereny wędkarskie, ryby i metody połowu

  Jezioro SommenJezioro Sommen należy do najpiękniejszych w Szwecji. Jest nawet jak na ten kraj dosyć spore - rozciąga się na powierzchni 13 204 hektarów, a jego linia brzegowa ma długość 449 340 metrów. Dzieli się na część wschodnią (Malexandersjön) i zachodnią (Tranassjön). Maksymalna głębokość jeziora wynosi 57 metrów, a średnia oscyluje w granicach 8-10 m. Skład gatunkowy Sommen jest bardzo urozmaicony - żyje tu łącznie aż 22 gatunków! Wielką atrakcją jeziora są ryby łososiowate - naturalne stado troci jeziorowej oraz palia. Niedaleko domków, w których proponujemy Państwu zakwaterowanie, do Sommen uchodzi rzeka Svartan i w każdej chwili można się tu spodziewać brania pstrąga potokowego, bolenia oraz potężnego klenia. Łososiowate poławia się głównie na trolling na olbrzymich otwartych plosach jeziora. Uczciwie jednak informujemy, iż ryby te dość trudno złowić na wędkę i zaliczenie kilku brań troci podczas tygodniowego pobytu to duży sukces. Z innych cenionych przez wędkarzy gatunków sporo jest tutaj szczupaka (złowienie 5-6 sztuk dziennie to norma), okonia (często trafiają się piękne okazy w granicach 1 kilograma masy) oraz sandacza.

  Szczupaków poszukujemy w okolicach trzcinowisk, na podwodnych blatach porośniętych gęstą roślinnością zanurzoną, na kamienistych podwodnych rafach (jest ich bez liku) i w okolicy podwodnych górek. Duże sztuki trafiają się też na trolling, który można uprawiać na wielkich połaciach otwartej wody. Biorą nierzadko z toni, nawet przy znacznej głębokości łowiska (podobne jak na jeziorze Asunden). Zwolenników spokojnej wieczorowej zasiadki powinien zainteresować węgorz bądź miętus. Łowienie na Sommen to wielka przyjemność, gdyż widoki są tutaj dobrawdy imponujące: mnóstwo małych wysepek, wąskich, fiordopodobnych skalistych przesmyków, grążelowych i trzcinowych zatoczek. Są też olbrzymie przestrzenie otwartej wody. Ale co szczególnie istotne, można tu łowić niezależnie od silnego nawet wiatru - Jezioro Sommenbardzo wiele jest miejsc spokojnych, osłoniętych, gdzie zawsze można popłynąć, nie narażając się na niebezpieczeństwo. Najlepszy okres na połów drapieżników to wiosna (maj-czerwiec) i jesień (październik - listopad). Latem również można je łowić, ale zwykle na dużej głębokości i na trolling (szczegónie szczupaka). Zimą sporą popularnością cieszy się wędkarstwo podlodowe.

  Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

  Zakwaterowanie
  i serwis wędkarski


  Warning: Use of undefined constant Sommen - assumed 'Sommen' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_sommen.php on line 17
  979,- zł
  od osoby za 7 dni*
  Sprawdź szczegóły

  Szczególnie polecamy
  na połów:
  szczupak, okoń, biała ryba

  Podstawowe dane
  Powierzchnia:
  13 204 ha
  Maks. głebokość:
  57 m
  Położenie:
  ok. 230 km od Karlskrony
  ok. 300 km od Nynäshamn
  ok. 420 km od Ystad
  Rybostan:
  Rybostan: szczupak, okoń, biała ryba, miętus, węgorz, troć jeziorowa, palia jeziorowa i wiele innych (łącznie 22 gatunki).

  Sezon wędkarski
  od maja do listopada (na szczupaka i okonia najlepsze są: maj, czerwiec, wrzesień, październik oraz listopad)

  Preferowane metody
  Drapieżniki - trolling, spinning oraz żywiec.
  Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.
  Miętus i węgorz - metoda gruntowa.

  Dostępność łowiska
  Miejscami możliwe jest łowienie z brzegu - np. z drewnianych pomostów. Jednak dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z silnikiem spalinowym.

  Limity i ograniczenia
  Przy połowie niektórych gatunków (np. troć jeziorowa) obowiązują wymiary ochronne i dzienne limity ilościowe. Szczegółowe informacje otrzymają Państwo na miejscu wraz z licencją wędkarską lub na zapytanie w biurze Eventur Fishing. Jednak również przy gatunkach nie objetych limitami wskazany jest umiar i zdrowy rozsądek. Zgodnie z miejscowym obyczajem z łowiska wolno zabierać tylko tyle ryb, ile jest potrzebnych do bieżącego spożycia w danym dniu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek.

  *Populacja danego gatunku w łowisku

  Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
  Created by domelon