W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Jezioro zaporowe i rzeka - łowisko o długości ok. 50 km i szerokości od kilkuset metrów do ponad kilometra. Położone w południowej Norwegii, nieopodal Oslo, oddalone:
✓ ok. 770 km od Karlskrony,
✓ ok. 705 km od Ystad,
✓ ok. 670 km od Nynashamn,
✓ ok. 80 km od lotniska w Oslo.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od czerwca do października), sieja (od maja do października), troć jeziorowa (od maja do września), węgorz i miętus (późną jesienią).
ZOBACZ FILM
Więcej o Norwegii tutaj
Galerie zdjęć
Jezioro Sperillen, południowa Norwegia Flaga Norwegia
Jezioro zaporowe Sperillen powstało kilkadziesiąt lat temu po zbudowaniu zapory na rzece Uruli. Dzisiaj stanowi wspaniały akwen jakby stworzony do uprawiania rekreacji wodnej - w tym również wędkarstwa. Okolica jest bardzo malownicza, a zbiornik otaczają pokryte lasem góry, których niektóre wierzchołki przekraczają wysokość 1000 m n.p.m.
Poszukaj ryb, a znajdziesz wielkie emocje...
Jezioro jest dość głęboką rynną, której dno schodzi miejscami na ponad 50 m poniżej lustra wody. Żyje w nim wiele gatunków ryb, z których najbardziej atrakcyjne wędkarsko są niewątpliwie szczupaki, okonie, pstrągi (a właściwie jeziorowe trocie), sieje, węgorze oraz miętusy. Presja wędkarska jest tu znikoma, woda kryształowo czysta, a więc każdy turysta z wędką może liczyć na wielkie emocje i okazałe trofea, a także moc wrażeń estetycznych oraz doskonałe plenerowe zdjęcia. Warunkiem jest znalezienie ryb, co na rozległym areale wodnym nie jest zadaniem łatwym. Jednak po dokonaniu takiego odkrycia brania są niemal gwarantowane, a momentami może być nam dane przeżycie prawdziwej wędkarskiej "orgii", gdy w każdym niemal rzucie na wędce melduje się przyzwoity szczupak lub okoń.
.....................................
Można na jeziorze, można na rzece
Szczupaki wiosną łowimy w strefie przybrzeżnej - wszędzie tam, gdzie zauważymy roślinność zanurzoną lub wynurzoną (trzciny). Latem i jesienią najlepsze będą obszary głębszej wody przy ostrych kantach, a także rozległe blaty z roślinnością denną. Skuteczny może być także głęboki trolling w toni. Okonie mogą występować praktycznie wszędzie, a wskazówką będą stada małych ryb stanowiących ich pożywienie. Zaskakuje rozmiar łowionych garbusów - "trzydziestaki" są normą, a co jakiś czas można zaciąć znacznie większą, nawet półmetrową sztukę. Jeśli zdecydujemy się na konsekwentny głęboki trolling, mamy szansę na złowienie jeziorowego pstrąga, a w zasadzie troci, o masie kilku kilogramów. Te ryby nie padają często, ale są traktowane przez miejscowych jako najcenniejsze trofeum. Dlatego norwescy wędkarze praktycznie tylko im poświęcają swój czas. Inne gatunki - jak leszcz, miętus czy węgorz - dają się łowić rozmaitymi metodami, a miejsca ich występowania są rozsiane po całym jeziorze. Dużą atrakcją łowiska jest to, że gospodarz może na życzenie klientów przetransportować im łodzie na odcinek rzeczny poniżej zapory. Mnóstwo tam typowo wiosennych łowisk szczupaka, które stanowią płytkie zatoki porośnięte gęstą roślinnością denną. Brania w kryształowo czystej i płytkiej wodzie dostarczają niezapomnianych przeżyć... Rzeka jest też rekomendowana w okresach, gdy na jeziorze stan wody jest znacznie podwyższony (ma to związek z roztopami śniegu na pobliskich pasmach górskich). Na wypadek niepogody czy silnego wiatru oferujemy Państwu możliwość połowu dzikiego pstrąga potokowego na prywatnych jeziorkach gospodarza, które znajdują się w okolicznym lesie, kilka kilometrów od miejsca zakwaterowania. Biorą tam przeważnie niewielkie sztuki w granicach 30-35 cm, ale zawsze jest też szansa na czterdziestaka czy większy okaz. Okolica jest przepiękna, dzika i surowa, a leśne powietrze zdrowe i rześkie. Wycieczka jest więc ze wszech miar godna polecenia.
Dostępność łowiska
Zarówno z brzegu (przydatne wodery) czy portowych pomostów, jak i z łodzi z silnikiem spalinowym, która daje szansę dotarcia do najlepszych stanowisk ryb.
Rekomendowane metody połowu
Na szczupaka rekomendujemy spinning przy użyciu dość lekkich przynęt (płycizny) lub cięższych (kanty z ostrymi spadkami dna). Latem i jesienią dobre efekty powinien przynieść trolling, nawet z użyciem downriggera, gdyż przynętę trzeba niekiedy opuścić na dość znaczną głębokość. Na płyciznach warto też spróbować połowu szczupaka na sztuczną muchę, jak również poppery i dżerki. Brania są fenomenalnie efektowne - często widać, jak ryba startuje z trzcin i zapamiętale goni uciekającą przynętę, po czym następuje ostre uderzenie. Okonie najlepiej biorą na spinning (gumy, obrotówki) lub spławik (czerwony robak). Przy połowie troci jeziorowych metodą przynoszącą najwięcej brań jest zdecydownie głęboki trolling (wąskie wahadłówki, średnich rozmiarów woblery). Białą rybę najlepiej łowić metodą spławikową lub na drgającą szczytówkę. Z kolei miętusa i węgorza możemy łowić rozmaitymi metodami, ale najlepsza wydaje się być martwa rybka lub filet podane na zestawie gruntowym. Połów siei jest trudny, ale warto spróbować choćby na zestaw choinkowy ze sztucznymi muchami, stosowany skutecznie w austriackich Alpach.
Limity i ograniczenia
Zakaz zabierania ryb w celach przetwarzania i wywożenia z Norwegii. W przypadku szczupaka generalnie obowiązuje zasada no kill, ale po uzgodnieniu z gospodarzem można zabrać czasem jedną czy dwie ryby na kolację (uzgodnić należy zawsze przed wypłynięciem, a zabrane ryby zgłosić). Nie wolno zabierać szczupaków większych niż 80 cm. Jeśli chodzi o okonie - wolno zabrać 5 sztuk dziennie na osobę. Jeziorowa troć ograniczona jest do 1 sztuki na osobę dziennie, a węgorz i miętus do dwóch. Szczegółowe informacje na życzenie lub u gospodarza.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferujemy naszym klientom możliwość zakwaterowania w domu wakacyjnym o wysokim standardzie, z łazienką, WC, w pełni wyposażoną kuchnią, obszernym salonem (TV sat.) i trzema sypialniami (łącznie możliwość noclegu dla 6 osób). Powierzchnia mieszkalna 74 mkw. Sprzątanie końcowe jest wliczone w cenę wynajęcia domku. Przed domem stół do spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Dom położony jest 300 m od brzegu jeziora Sperillen (własna przystań). Najbliższy sklep spożywczy znajduje się 18 km od domku.
Do dyspozycji wędkarzy wygodne łodzie z silnikami spalinowymi o mocy 10 i 6 KM. Kompleksowa informacja wędkarska o łowisku oraz mapy wędkarskie dostępne w naszym biurze. Podstawowych informacji o łowisku udziela także gospodarz ośrodka. Możliwość wynajęcia większej łodzi na rozpoznawcze wędkowanie z gospodarzem oraz doświadczonego przewodnika wędkarskiego.
...........
...........
...........
Atrakcje w okolicy
✓ spacery i wycieczki piesze po górach,
✓ zbieranie grzybów oraz jagód (w sezonie),
✓ wycieczka do Oslo.
Więcej informacji o Norwegii oraz reportaż z wędkarskiej wyprawy znajda państwo tutaj
Oferta wędkowania w Czarnogórze (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny ( w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolna ilość dni (optymalne pobyty 7-dniowe)
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Podgoricy/Dubrownika i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:grupki 1-6 osobowe, organizowane we własnym zakresie
Zakwaterowanie:w zależności od życzenia – domki, apartamenty lub hotele, standard dowolny
Wyżywienie:w zależności od obiektu, najczęściej we własnym zakresie, możliwe śniadania lub śniadania i obiadokolacje plus lunch nad wodą
Łowiska:rzeki i jeziora Czarnogóry w zależności od aktualnego stanu wód
Przewodnik:1-2 na grupę (w zależności od liczebności grupki)
Z uwagi na całą mnogość możliwych do zaoferowania opcji (długość pobytu, miejsce zakwaterowania, cena licencji na konkretną wodę etc.) ceny wyjazdów podamy Państwu na konkretne zapytanie. Prosimy o kontakt w tej sprawie z naszym biurem.
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Justyna: justyna@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce