Wyprawy wędkarskie
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach
Wydanie sprzętu
Po przyjeździe do ośrodka wędkarskiego gospodarz wyda Państwu zamówiony sprzęt pływający i udzieli krótkiego przeszkolenia z jego obsługi. Gospodarz powinien wydać Państwu także wiosła (poza dużymi i ciężkimi łodziami w Norwegii, Islandii bądź Kanadzie), kamizelki ratunkowe lub asekuracyjne oraz przynajmniej jedną kotwicę. Jeśli na łodzi nie ma któregoś z wymienionych elementów wyposażenia, prosimy udać się do gospodarza i żądać jego wydania (w przypadku problemów komunikacyjnych prosimy dzwonić do naszego biura).
Oględziny łodzi oraz kaucja zwrotna
Gospodarz ośrodka ma prawo pobrać od grupy kaucję zwrotną za każdą wynajętą łódź wędkarską (z reguły 1500-2000 SEK/NOK) na poczet ewentualnych drobnych napraw. W przypadku braku uszkodzeń łodzi kaucja jest oczywiście zwracana pod koniec pobytu. Aby uniknąć problemów przy zdawaniu łodzi, sugerujemy aby dokładnie obejrzeć łódź i silnik (w szczególności śrubę) przed wypłynięciem. Przy oględzinach zawsze powinien być obecny gospodarz ośrodka. Dla stuprocentowej pewności można pokusić się nawet o zrobienie w obecności gospodarza kilku zdjęć odbieranego sprzętu (głównie śruby silnika). Takie rozwiązanie gwarantuje, iż przy zdawaniu łodzi nie powinno być żadnych wątpliwości, czy ew. uszkodzenie wyniknęło w trakcie użytkowania łodzi przez Państwa, czy też powstało wcześniej (podobna procedura praktykowana jest na całym świecie w wypożyczalniach samochodów).
Wysokość kaucji zwrotnej za łódź jest różna w zależności od ośrodka wędkarskiego. Dokładne informacje o jej wysokości otrzymają Państwo zawsze przed wyjazdem.
Ubezpieczenie łodzi od ewentualnych uszkodzeń
Niestety, w zdecydowanej większości ośrodków wędkarskich (w szczególności w Szwecji) łodzie wędkarskie nie są ubezpieczone. Jest to spowodowane wysokimi kosztami takich ubezpieczeń za granicą. Gdyby łodzie były ubezpieczone, ceny ich wynajmu dla Państwa byłyby znacznie wyższe. Dlatego w przypadku spowodowania znacznych uszkodzeń łodzi Klient musi liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów ich naprawy, które mogą być zagranicą dość wysokie. Pragniemy Państwa uspokoić: poważne uszkodzenia łodzi to absolutna rzadkość (w historii naszego biura, które obsłużyło kilkanaście tysięcy Klientów, mieliśmy do tej pory 2 takie przypadki). Niemniej namawiamy Państwa do zakupienia przed wyjazdem niedrogiego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC, które po części chroni przed takimi zdarzeniami. Ubezpieczenie oferują między innymi PZU oraz Warta.
Kaucja zwrotna, którą płacą Państwo po przyjeździe do ośrodka, jest przewidziana tylko i wyłącznie na pokrycie kosztów drobnych napraw łodzi (zniszczenie lub zgięcie śruby, utrata kotwicy, wioseł, itp) i nie wystarcza na ewentualne poważniejsze remonty.
Część ośrodków (Kanada, Islandia, najlepsze ośrodki wędkarskie w Norwegii) ma łodzie ubezpieczone od ewentualnych uszkodzeń. Najczęściej w takim przypadku Klient odpowiada za uszkodzenia tylko do jakiejś umownej sumy (z regułu 1500-2500 euro). Poważniejsze wypadki pokrywa ubezpieczenie. Warto jednak wyjaśnić tę kwestię z gospodarzem przed rozpoczęciem użytkowania łodzi.
Sprzątanie łodzi po zakończonym pobycie
Ostatniego dnia pobytu łódź należy zdać gospodarzowi w takim stanie, w jakim została Państwu przekazana na początku pobytu. Dotyczy to także tych Klientów, którzy mają wykupioną usługę sprzątania końcowego domku- /apartamentu.
Paliwo do łodzi
Jeżeli będą Państwo kożystać z łodzi motorowej, paliwo uzupełnia najczęściej gospodarz. Należy jednak samemu zawsze po zakończonym łowieniu skontrolować stan zbiorników i ewentualnie poprosić gospodarza o przygotowanie paliwa na kolejny dzień łowienia. Na imprezach wędkarskich paliwo do łodzi jest dodatkowo płatne gospodarzowi według zużycia (rozliczenie z gospodarzem następuję zazwyczaj ostatniego dnia pobytu). Przed rozpoczęciem wędkowania należy zapytać gospodarza o cenę paliwa (może trochę odbiegać w górę od cen na stacjach benzynowych, gdyż dochodzi transport, magazynowanie, mieszanie z olejem etc.). Aby zapobiec późniejszym nieporozumieniom, najlepiej na bieżąco monitorować i odnotowywać każdorazowe uzupełnianie paliwa przez gospodarza (liczba litrów) w jego obecności, a na koniec po zsumowaniu sprawdzić stan swoich notatek z rachunkiem wystawionym przez gospodarza. Nie powinno być wówczas żadnych rozbieżności i zaskoczenia wysokością rachunku. Niekiedy wędkarze sami zaopatrują się w paliwo na specjalnych stacjach wodnych (Szwecja, Norwegia, Islandia).
Licencje na prowadzenie łodzi w Norwegii
Uwaga! Według nowych przepisów każda osoba urodzona w dniu 01 stycznia 1980 r. lub po tej dacie, która steruje łodzią o długości 8 m lub więcej i/lub z silnikiem o mocy 25 KM lub więcej, musi posiadać norweskie świadectwo żeglarskie lub uprawnienia młodszego lub starszego sternika motorowodnego (uzyskane w Polsce). Prowadzenie łodzi o podanych wyżej parametrach bez wymaganych zezwoleń jest zabronione prawnie i może skutkować surowymi sankcjami (wysokie kary finansowe, a nawet areszt). Nowe przepisy nie dotyczą osób urodzonych przed tym terminem, które mogą prowadzić łodzie na dotychczasowych zasadach - tzn. bez żadnych zezwoleń czy patentów. Uczulamy jednak osoby młodsze, aby już teraz zadbały o wyrobienie sobie stosownych uprawnień i nie miały w przyszłości żadnych problemów z podejmowaniem wędkarskich wypraw do Norwegii. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z naszym biurem. Chętnie udzielimy informacji, jak uzyskać w Polsce stosowne zezwolenia.
Łodzie są najważniejsze
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach Szybko i wygodnie na łowisko
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach Łodzie w Szwecji (Runn)
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach Trzeba dolać benzyny...
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach Aluminiowa łódź Linder
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach Łódź na duże norweskie jezioro
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach Łódź morska (Norwegia)
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach Przystań na kole polarnym
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach Wygodny kokpit z kierownicą
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach Skrzynka na ryby morskie
Sprzęt pływający na zagranicznych łowiskach Islandzka łódź "Bobby"
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych