W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w północnej części Norwegii nad Zatoką Vestfjorden (część Morza Norweskiego), oddalone:
✓ ok. 1390 km od Oslo,
✓ ok. 230 km od Bodø,
✓ ok. 1570 km od Nynäshamn.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, rdzawiec, halibut i inne ryby morskie - np. zębacz, brosma, plamiak, karmazyn, śledź, makrela, łosoś (sezon trwa praktycznie cały rok, jednak najlepsze wyniki w połowach dorszy odnotowuje się od marca do sierpnia, czarniaki najlepiej biorą od maja do sierpnia, a śledzie oraz makrele pojawiają się w okolicach Vestfjorden w czerwcu lub lipcu).
FIRMA DRAGON POLECA
Dragon poleca
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
rewelacyjne łowiska morskich ryb (wiele gatunków)
możliwość połowów ryb łososiowatych w okolicy
duża szansa na złowienie halibuta, rekordowych dorszy, czarniaków i rdzawców
świetne miejsce na wyjazdy typowo wędkarskie
możliwość wędkowania w fiordach i na otwartym oceanie (bliskie odległości)
przepiękna okolica i bardzo dobra infrastruktura dla wędkarzy
Galerie zdjęć
Opinia eksperta
Mój wyjazd do Steigen na początku lipca 2012 był bardzo udany. Łaskawość Neptuna pozwalała nam łowić w różnych, bardzo ciekawych miejscach. Złowiliśmy kilka halibutów - najdłuższy miał 135 cm, a także piękne okazy dorszy, molw oraz brosm. Ryby dobrze brały na gumy Savage Gear 240 gramów i srebrne pilkery od 100 do 250 gramów. Na płytszych miejscach z powodzeniem łowiliśmy spinningiem na klasyczne rippery i 40-gramowe pilkerki. Naprawdę się działo, zresztą spójrzcie sami na zdjęcia...
Robert Taszarek
WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Rejon Steigen/Vestfjorden, północna Norwegia Flaga Norwegia
DWIE NOWE REWELACYJNE LOKALIZACJE W JEDNYM Z NAJLEPSZYCH REJONÓW NORWEGII!
Rejon Steigen (Vestfjorden) znajduję się dokładnie naprzeciwko Lofotów, około 1400 km na północ od Oslo i 230 km od Bodö. W naszym przekonaniu okolice Steigen w niczym nie ustępują osławionym wyspom, a w niektórych okresach roku są dla wędkarzy wręcz korzystniejszą opcją na urlop. Od sezonu 2013 zapraszamy do dwóch rewelacyjnych i zupełnie nowych ośrodków w tej okolicy.
Kraina rekordowych okazów
W tej części zatoki Vestfjorden spotkamy się z każdym gatunkiem ryb typowym dla wód północnej Norwegii. Ze Steigen pochodzi wiele norweskich rekordów: co roku łowione są gigantyczne dorsze (na wędkę do 30 kg, ale profesjonalni rybacy łowią ryby nawet 35-40-kilogramowe), wielkie i silne czarniaki (do 22 kg) oraz waleczne rdzawce. Urodzeni szczęśliwcy i wszyscy cierpliwi wędkarze mogą liczyć na spotkanie z królem tych wód - halibutem. Ryby te żerują na bardzo dużych głębokościach, ale nader często zapuszczają się też na płytsze wody, szczególnie z piaszczystym dnem. Trzeba wiedzieć, że duży halibut żeruje rzadko i krótko - raz na kilka dni, ale za to bardzo intensywnie. Warto więc spróbować i poświęcić tej rybie nieco czasu oraz wysiłku, aby poczuć na wędce niesamowitą moc 100-kilogramowej, drapieżnej flądry! W łowiskach Steigen jest na to naprawdę realna szansa. Jeśli chodzi o halibuty mniejsze - kilku i kilkunastokilogramowe, okolice te uchodzą za najlepsze ich łowiska w całej Norwegii. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o kulinarnych walorach tych ryb, a właśnie małe sztuki są najsmaczniejsze...
Redaktor Marek Szymański (Wędkarski Świat) z efektownym okazem czarniaka.
Wędkarski raj wśród skalnych szczytów
Dzika przyroda, spokój, poczucie odosobnienie i mnóstwo ryb - te cztery określenia chyba najbardziej oddają charakter opisywanego miejsca. Widoki zapierają dech w piersiach. Za oknem domków błękitna toń fiordu, za plecami ośnieżone szczyty górskie otoczone zielonymi dolinami. Można rzec - aparat "sam robi zdjęcia". Jako że nasze ośrodki leżą blisko ujściu fiordu na otwarte morze, na łowisko nie trzeba zbyt daleko pływać. Dno morskie charakteryzuje się tutaj znacznymi skokami głębokości. Płytkie kamienne rafy (20-30 m) przeplatają się z głębokimi, wąskimi rowami (do 300 m!), gdzie mieszkają rekordowe molwy, brosmy i halibuty. Czarniaki i duże dorsze są bardziej mobilne i nieustannie przemieszczają się za stadami śledzi i niewielkich makreli. Najlepiej czekać na nie w pobliżu stoków górek podwodnych. Ryby te w ciągu doby kilkakrotnie odwiedzają takie miejsca, zazwyczaj w czasie przypływu. W łowisku nie brakuje także zębaczy - przedziwnych i nieco groźnych ryb o pysku kota. Wystarczy nieopatrznie włożyć palec między niezwykle silne szczęki, by na resztę dnia zapomnieć o jakimkolwiek łowieniu. Ale posługując się przy podbieraniu metalowym chwytakiem, zapewnimy sobie pełne bezpieczeństwo.
Orzeł morski odfruwa ze zdobyczą.
Dostępność łowiska
W niektórych miejscach można łowić ryby z brzegu. Jednak najlepsze efekty daje wędkowanie z bezpiecznej, przystosowanej do pływania po morzu łodzi z mocnym silnikiem spalinowym, echosondą, ploterem i GPS-em.
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 i więcej metrów) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak zębacz czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Rdzawce znakomicie biorą na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Mniejsze ryby (do 5 kg) połowimy również na płytszej wodzie w głębi fiordu na trolling z użyciem woblerów lub klasyczny spinning. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zanim zabijemy rybę, zastanówmy się, czy jej mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na jej sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
W rejonie Steigen/Vestfjorden oferujemy Państwu możliwość pobytu w trzech, w pełni profesjonalnych ośrodkach wędkarskich. Dwa z nich położone są na wyspie Engeloya (dosłownie kilkaset metrów od siebie – ośrodek nr 1 i nr 2), natomiast trzeci z nich ulokowany jest ok 20 km na południe w kierunku słynnej rybackiej wioski Helnessund. Wszystkie ośrodki leżę nad samym morzem, z bezpośrednim dostępem do łodzi wędkarskich. Wszystkie posiadają profesjonalne stanowiska do sprawiania i mrożenia ryb (zamrażarki o pojemności od 250 do 400 l na jeden apartament). W każdym z ośrodków jest możliwość zorganizowania całodziennego rejsu ze skipperem (miejscowym rybakiem) dużą łodzią. Nasze biuro zapewnia pełną informację wędkarską o tym rejonie, mapy batymetryczne oraz dokładne namiary GPS na wiele sprawdzonych łowisk w okolicy (wielokrotnie łowiliśmy na tym obszarze).
Ośrodek nr 1
Na tarasie
Łódź wędkarska
Ośrodek nr 1
W sumie 6, malowniczo położonych domków (rorbu) w szeregowej zabudowie. Domki posiadają wysoki standard i kwaterują wygodnie od 4 (50 m²) do 6 osób (80 m²). Za dopłatą możliwe są dostawki. Domki posiadają 2 lub 3 oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, salon z TV sat., kompletnie wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC oraz obszerną werandę i meble ogrodowe. Pościel na wyposażeniu domku. Na terenie ośrodka znajduje się niewielki sklep wędkarski oraz suszarki do ubrań wędkarskich. Najbliższy sklep spożywczy i stacja benzynowa - 4 km. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, palia jeziorowa, troć) - 8/15 km. Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne łodzie wędkarskie Kvaerno o długości 5,7 m z silnikami (Suzuki) o mocy 50 KM. Na wyposażeniu każdej łodzi jest echosonda, GPS wraz z ploterem, elektryczny zapłon oraz kierownicą. Od sezonu 2008 łodzie wyposażone są w kolorowe echosondy Garmin.
Ośrodek nr 2   nowość od sezonu 2012
Położony kilkaset metrów od ośrodka nr 1, po przeciwległej stronie portu. Dwa nowo wybudowane (2011–2012) domki 6-osobowe (90 m²) o bardzo wysokim standardzie i komforcie. W domku znajdziemy kominek, 3 oddzielne sypialnie 2-osobowe (każda z własną łazienką), salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię oraz werandę z meblami ogrodowymi. Bezpośredni dostęp do łodzi wędkarskich z domku. Na miejscu można wypożyczyć kombinezony wypornościowe. Najbliższy sklep spożywczy i stacja benzynowa - 4 km. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, palia jeziorowa, troć) - 8/15 km. Dla wędkarzy przygotowano świetnej jakości łodzie wędkarskie 5,7 m z silnikami spalinowymi Suzuki (4-suwy) o mocy 60 KM, kierownicą, elektrycznym zapłonem i całą niezbędną elektroniką (echosonda, gps, ploter).
Ośrodek nr 3
Ośrodek nr 2
Na łowisku
Ośrodek nr 3   nowość od sezonu 2012
Położony około 20 kilometrów na południe od Steigen w kierunku osady Helnessund. Nowy, pięknie położony budynek z czterema apartamentami o wysokim standardzie. W ośrodku znajduje się jeden apartament o powierzchni 26 m² dla 2 osób, dwa apartamenty o powierzchni 38 i 49 m² dla 4 osób (każdy) oraz największe (79 m²) mieszkanie dla 6-8 osób. Każdy z apartamentów posiada 2-osobowe sypialnie, salony z TV, łazienkę z prysznicem i WC oraz w pełni wyposażoną kuchnię. Najbliższy sklep i stacja benzynowa znajdują się 100 metrów od miejsca zakwaterowania. Do dyspozycji klientów, wysokiej klasy łodzie aluminiowe „Kaasboll” 19’ o mocy 60 KM z kierownicą, elektrycznym zapłonem i całą niezbędną elektroniką dla wędkarzy (echosonda, gps, ploter). Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wędkarski oraz kombinezony wypornościowe. Ten ośrodek ma codzienne połączenie promowe z Bodø, co bardzo ułatwia dojazd osobom, które udają się do Norwegii samolotem.
Atrakcje w okolicy
Lofoty (prom)
wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie)
wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki
piaszczyste plaże (znakomite warunki do kąpieli)
pamiątki z okresu II wojny światowej
zwiedzanie Narwiku
zabytki z epoki wikingów
Oferta wędkowania w rejonie Steigen (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Bodø i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, dostępne apartamenty od 2- do 8-osobowych
Zakwaterowanie:apartamenty (w jednym budynku) lub domki typu „rorbu”
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 100,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 400,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 4-osobowy z pościelą, ręcznikami w ośrodku nr 3
  • łódź wędkarska „Kaasboll” 5,7 metra z silnikiem spalinowym 60 KM, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce