W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko jeziorowe w południowo-wschodniej Norwegii (na granicy Norwegii ze Szwecją), którego głębokość dochodzi miejscami aż do 200 m (!), oddalone:
✓ ok. 639 km od portu w Karlskronie,
✓ ok. 190 km od lotniska w Oslo,
✓ ok. 590 km od Nynäshamn,
✓ ok. 580 km od Ystad.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od maja do października oraz zimą spod lodu), okonia (od maja do października oraz zimą spod lodu), łososia (latem i wczesną jesienią) siei (cały rok, zimą spod lodu) ) oraz białej ryby (od maja do września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
możliwość wędkowania w dwóch jeziorach: Stora Lee i Foxen
bardzo duży szczupak
mnóstwo okonia i to przyzwoitych rozmiarów
luksusowe domki i wygodne łodzie
Galerie zdjęć
Jeziora Stora Lee oraz Foxen, południowa Norwegia Flaga Norwegia
Na granicy południowej Norwegii ze szwedzkim regionem Dalsland zlokalizowane są dwa wspaniałe polodowcowe jeziora: Stora Lee oraz Foxen, tworzące jeden olbrzymi kompleks wodny. Oba zbiorniki mają wydłużony kształt, są rozległe i bardzo głębokie (nawet do 200 m!). Mają kryształowo czystą wodę. W ich toni żyją gigantyczne stada siei i sielaw, a także naturalne trocie jeziorowe oraz pochodzące z zarybienia łososie.
Drapieżniki na sielawowej diecie
Na przeważającej powierzchni jeziora obszary litoralu są ograniczone praktycznie tylko do wąskiego pasa w strefie przybrzeżnej, jednak w niektórych zatokach znajdziemy również trzcinowiska oraz łąki roślinności podwodnej. W obu jeziorach żyje bardzo duża populacja szczupaka i okonia - gatunków bardzo popularnych wśród spinningistów. Te pierwsze spędzają większą część roku w toni i na podwodnych górkach, żywiąc się sielawami i siejami, dzięki czemu dorastają do iście imponujących rozmiarów, a poza tym są grube i bardzo silne. Wiosną szczupaki można znaleźć również w płytszych zatokach i trzcinowiskach, gdzie gromadzą się na tarło i przebywają kilka tygodni po jego zakończeniu. Można wówczas łowić seryjnie wielkie ryby na płytko pracujące przynęty, jak dżerki, lekkie wahadłówki czy sztuczne muchy.
Piękny okaz szczupaka złowiony "z marszu" podczas naszego testu.
Imponujący rekord
Przebywająca tu wiosną 2008 r. dwójka holenderskich wędkarzy z czasopisma wędkarskiego "Beet" stosując tylko i wyłącznie dżerki złowiła w ciągu 6 dni kilkadziesiąt szczupaków przekraczających 80 cm, a największy okaz miał 118 cm! Oficjalny rekord jeziora wynosi 132 cm i 17,9 kg, ale z uwagi na niewielką dotąd presję wędkarską powinien być niedługo poprawiony. Latem i jesienią sugerujemy głębszy trolling w toni jeziora oraz w okolicy podwodnych górek, wychodzących z przepastnej głębiny na ok. 10 m. Tam prawie zawsze można liczyć na "atomowy strzał" toniowego, sielawowego esoksa.
Jest też okoń - i to jaki!
Poza szczupakiem wielką atrakcją łowiska jest gruby okoń, występujący w bardzo licznych stadach. Po znalezieniu ryb w okresie ich dobrego żerowania można w każdym niemal rzucie wyjmować okonia w przedziale 0,5-1 kg. Kiedy nie żerują i stoją przy dnie też są do złowienia, ale wymaga to nieco finezji (opad!), no i trzeba się pogodzić z tym, że rybę wyjmiemy nie w każdym, ale powiedzmy w co piątym rzucie. Zapewniamy, że przygoda z okoniami na Stora Lee i Foxen, jaką mieliśmy przyjemność przeżyć jesienią ubiegłego roku, to jedne z najpiękniejszych chwil w całej naszej wędkarskiej karierze. Łowiliśmy po kilkadziesiąt sztuk na głowę dziennie, a okonie w zdecydowanej większości mieściły się w granicach od 30 do 40 cm. Największe sztuki miały około kilograma i walczyły z taka siłą, że w czasie holu przez dłuższy czas nie było wiadomo, czy ma się do czynienia z dużym okoniem, czy całkiem przyzwoitym szczupakiem.
Takie okonie łowi się na Foxen!
Dostępność łowiska
Łowienie ryb w jeziorach Stora Lee i Foxen jest możliwe przede wszystkim z łodzi wyposażonej w silnik spalinowy. Łowienie z brzegu w niektórych miejscach jest wprawdzie możliwe, jednak wędkując w ten sposób, można mieć problem z dotarciem do najlepszych stanowisk ryb. Ponadto łowienie takie może być niebezpieczne z uwagi na to, że w wielu rejonach jeziora zaraz przy brzegu dno ostro schodzi w dół na głębokość nawet kilkunastu metrów!
Rekomendowane metody połowu
Na płytszych miejscach (do 10 m) spinning lub sztuczna mucha. Na głębszych partiach jeziora - trolling. Na ryby spokojnego żeru: spławik lub gruntowa przystawka.
Limity i ograniczenia
Dziennie z łowiska można zabrać 2 szczupaki na domek w rozmiarze 40-80 cm. Wszystkie szczupaki większe niż 80 cm należy w sposób bardzo ostrożny wypuścić z powrotem do wody. Z norweskich jezior zabieramy ryby (np. okonie czy białą rybę) tylko do bieżącego spożycia. Mrożenie filetów z ryb słodkowodnych i wywożenie ich za granicę jest bardzo niemile widziane przez gospodarzy domku i lokalną społeczność.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Proponujemy Państwu zakwaterowanie w luksusowym domu położonym nad jeziorem Stora Lee. Dom przewidziany jest na maksymalnie 7 osób, a wyposażony jest w aneks kuchenny (z dużą lodówką), duży salon z wygodnymi meblami (duży stół z krzesłami oraz kanapa z małym stolikiem) i telewizorem, 3 sypialnie (jedna na antresoli), łazienkę z prysznicem i WC oraz obszerny taras z pięknym widokiem na jezioro. Na tarasie meble ogrodowe. Dom ogrzewany, elektrycznie. Obok domu możliwość zaparkowania samochodu.
Łódź wędkarska
Wnętrze domku
Domek dla wędkarzy
Ośrodek dysponuje własną przystanią, do której trzeba dojechać samochodem (odcinek ma kilkaset metrów). Dla wędkarzy do wynajęcia dwie łodzie wędkarskie - jedna większa (4,8 m) z silnikiem 20 KM i druga mniejsza (4,5 m) z silnikiem 10 KM. Łodziami można pływać zarówno po jeziorze Stora Lee, jak i Foxen (zbiorniki są połączone przesmykiem). Możliwe usługi przewodnika wędkarskiego. Dostępne są mapy batymetryczne jeziora. Informacja wędkarska o najlepszych stanowiskach ryb oraz technikach łowienia dostępna w biurze Eventur Fishing.
Atrakcje w okolicy:
miasto Halden z potężną twierdzą górującą nad okolicą,
całodzienna wycieczka do stolicy Norwegii Oslo,
spacery po lesie, grzybobranie.
Oferta wędkowania - Jeziora Stora Lee oraz Foxen (pakiety) Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce