W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko jeziorowe o powierzchni ponad 2000 ha, położone w południowej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 335 km od Nynäshamn,
✓ ok. 340 km od Ystad,
✓ ok. 220 km od Karlskrony,
✓ ok. 230 km od lotniska Skavsta.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: sandacz (od maja do listopada), szczupak (od maja do listopada), okoń (od czerwca do października).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
jedno z lepszych jezior sandaczowych w Szwecji
jednocześnie z niezłą populacją szczupaka
zakwaterowanie w odremontowanym starym wiejskim domu w typowo szwedzkim stylu
możliwość wędkowania na kilku różnych jeziorach
Galerie zdjęć
Jezioro Stora Nätaren i okolice, południowa Szwecja Flaga Szwecja
Leżące nieopodal miasta Jönköping jezioro Stora Nätaren należy do najlepszych łowisk sandacza w południowej Szwecji. Co sezon padają tu sztuki o masie większej niż 5 kilo. Ponadto oferujemy połowy pięknych okazów szczupaka na tym i innych jeziorach w okolicy.
Kamieniste rewiry sandacza
Sandacz jest rybą bardzo pożądaną wśród wędkarzy - nie tylko z Polski, ale i z wielu krajów Europy. Np. Szwedzi zdecydowanie bardziej cenią jego walory wędkarskie niż szczupaka (o kulinarnych już nie wspominając). O rosnącej popularności sandaczowych łowów świadczy chociażby dynamiczny rozwój nowych technik wędkarskich, jak "vertical jigging" czy "drop shot", które zdobyły w ostatnich latach wielkie rzesze wielbicieli.
Widok Stora Nätaren.
Pytania o dobre sandaczowe łowiska w nieodległej Skandynawii słyszymy coraz częściej. Podejmujemy więc systematyczne starania w celu pozyskania nowych ofert turystycznych nad dobrymi łowiskami sandaczy. Jednak nie jest o nie tak łatwo. Wiadomo bowiem, że ryba ta ma specyficzne wymagania i nie każde jezioro jest dla niej dobrym miejscem do życia. W Szwecji, gdzie wiele jezior ma mało żyzny charakter a woda w nich jest zimna i bardzo przejrzysta, dobre łowiska sandaczy to prawdziwe rodzynki. Jednym z takich jezior jest Stora Nätaren, położone nieopodal miasta Jönkoping. W letnie weekendy można dojrzeć na tym akwenie sporo łódek należących do miejscowych wędkarzy, zapamiętale poszukujących "mętnoookich" drapieżników. Jednak w dni powszednie jest znacznie ciszej i spokojniej.
Rozwojowi sandacza sprzyja tutaj spora ilość naturalnego pokarmu, dobra temperatura wody oraz charakter dna. Jezioro jest bowiem bardzo kamieniste, a dno twarde. Pływając należy zatem bardzo uważać, aby nie wpakować łodzi na kamienną mieliznę. Oczywiście po trwającym jeden do dwóch dni wstępnym rozeznaniu każdy wędkarz będzie umiał już odróżnić miejsca, w których można pływać szybciej, od tych, gdzie wskazana jest ostrożne i powolne prowadzenie łodzi. No, ale taka jest specyfika łowisk skandynawskich - szczególnie tych, w których żyją sandacze...
Wędkowanie na Stora Nätaren - okolice pasa trzcin zawsze dają nadzieję na branie.
Jest zawsze szansa na okaz
Ryb tych szukamy przede wszystkim na ostrych kamienistych stokach wokół wysp, cypli i raf, a także na podwodnych górkach. Jednak żyją one również na płaskich śródjeziornych blatach, a nawet na przybrzeżnych płyciznach. Niejednokrotnie byliśmy świadkami złowienia sandacza przy okazji połowu szczupaków w okolicach trzcin (!). Szwedzi łowią te ryby głównie na trolling, czasem spinningują też w pionie. Polscy wędkarze preferują łowienie z opadu i tą techniką można na Stora Nätaren nałowić naprawdę dużo sandaczy. To oczywiste, że musi też dopisać pogoda i ciśnienie powietrza, no ale to warunek niezbędny przy połowie każdego niemal gatunku.
Trzeba uczciwie powiedzieć, że przeciętny rozmiar sandacza, jak niemal wszędzie w Szwecji, nie jest tu imponujący - dominują ryby w granicach 40-55 centymetrów. Jest ich jednak bardzo dużo i nie są trudne do znalezienia. Zatem jeśli ktoś wie, jak dobrać sprzęt i przynęty, nie powinien narzekać na brak emocji. Cierpliwym łowcom co jakiś czas trafia się też ryba znacznie większa, przekraczająca dwa, trzy, a nawet cztery kilo masy. Największe okazy dochodzą do sześciu-siedmiu kilogramów, co jak na Szwecję jest wynikiem doskonałym. Zapraszamy zatem na sandacze! Stora Nätaren stoi otworem.
Takie małe sandacze występują w jeziorze w dużej ilości. Ale większe też są...
Coś dla łowców szczupaków
Tym z Państwa, którzy nie skupiają się wyłącznie na sandaczu, ale pragną połowić też szczupaki, mamy niezwykle interesującą ofertę. Po pierwsze mogą oni łowić te drapieżniki w samym jeziorze Stora Nätaren, w którym jest ich sporo. Po drugie mogą spróbować szczęścia na sąsiednim jeziorze Ylen, z którym Stora Nätaren połączone jest kanałem (dobre szczupakowe miejsca znajdziemy też na samym kanale). No i wreszcie trzecia, najciekawsza naszym zdaniem opcja: gospodarz naszego domku może ustawić dla Państwa łodzie na jednym z trzech okolicznych jezior, słynących z dużej populacji szczupaka (w tym okazowego). Odległość od domku - do 30 minut jazdy samochodem. Podczas jesiennego testu na jednym z nich udało nam się w cztery godziny złowić kilka ładnych esoksów, w tym sztuki o długości 95 i 90 cm. Wzięły o dziwo na dość płytkiej wodzie niedaleko trzcin na wolno prowadzoną gumę. Ten wynik mówi sam za siebie! Nazw tych jezior na razie nie zdradzamy, bo i wędkarzy tam póki co niewielu...
Na jednym z okolicznych "tajnych" jezior szczupakowych.
Dostępność łowiska
Zdecydowanie najlepsze wyniki osiągnie się wędkując z łodzi z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest trudne, choć w niektórych miejscach możliwe.
Rekomendowane metody połowu
Na drapieżniki zalecamy spinning z użyciem różnorodnych przynęt (np. gumy, koguty czy błystki wahadłowe), metodę dżerkową (na szczupaka - głównie wiosną) oraz trolling z dociążeniem lub bez niego. Przy łowieniu sandaczy oraz szczupaków z opadu wskazane jest zakotwiczenie łodzi.
Limity i ograniczenia
Ryby zabiera się tylko do bieżącego spożycia. Zakaz wywożenia zamrożonych filetów do kraju. Obowiązuje limit dzienny: dwa szczupaki (45-75 cm) lub trzy sandacze (45-65 cm) na domek. Wymiary ochronne pozostałych gatunków będą określone w licencji wędkarskiej.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Do wyłącznej dyspozycji naszych Gości znajduje się 5-osobowy, całkowicie odremontowany domek położony około 800 m od przystani łodziowej (około 250 m w linii prostej od jeziora). Dojazd do łodzi możliwy jest samochodem, na piechotę idzie się około 10 minut. Domek posiada powierzchnię 90 m2, salon wypoczynkowy (TV, DVD), w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę. Dwie sypialnie z 5-oma łóżkami pojedynczymi. Na zewnątrz znajduje się weranda z meblami ogrodowymi oraz grillem. Uwaga! Miejscami niski strop (typowe dla starych szwedzkich domów). W niektórych częściach domu osoby powyżej 190 cm wzrostu muszą zatem schylić głowę.
Dom nad Stora Nätaren.
Na jeziorze Stora Nätaren nasi Klienci mogą wypożyczyć łodzie plastikowe o długości od 430 do 465 cm (2- lub 3-osobowe) wyposażone w silniki elektryczne bądź silniki spalinowe o mocy 4-8 HP. Dodatkowo oferujemy możliwość wędkowania (bez dodatkowych kosztów poza licencją) na dwóch okolicznych jeziorach z dużą populacją szczupaka i okonia. Na tych łowiskach do dyspozycji naszych Gości jest plastikowa łódź (maks. 3 osoby), wyposażona w silnik spalinowy o mocy 4-8 HP.
Łódź wędkarska.
Kuchnia w domu.
Salon w domu.
Zapewniamy licencje wędkarskie na wszystkie jeziora oraz mapy wędkarskie. Na życzenie usługi miejscowego, profesjonalnego przewodnika wędkarskiego.
Oferta wędkowania - Jezioro Stora Nätaren (pakiety) Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce