O ŁOWISKU W PIGUŁCE
Gdzie to jest?
Łowisko morskie w północno-zachodniej Islandii, zlokalizowane w fiordach oraz na wodach Cieśniny Duńskiej, oddalone ok. 457 km od Reykjaviku i ok. 475 km od portu lotniczego w Keflaviku oraz 35 km od portu lotniczego w Isafjordur.
Zobacz na mapie
Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów: dorsza (od marca do września), zębacza (od maja do września), halibuta (od maja do września), żabnicy (od czerwca do sierpnia). Dodatkowo w okolicznych rzekach, jeziorach i na słonych lagunach można poławiać arktyczne palie (arctic char). Sezon na te ryby trwa praktycznie cały rok.
Kiedy jechać?
Sezon połowu ryb morskich trwa od maja do września. Najlepsze na wyjazd jest lato.
Dostępność łowiska
Łowienie ryb morskich możliwe tylko z łodzi. Arktyczne palie można poławiać z brzegu lub brodząc w wodzie.
Rekomendowane metody połowu
Ryby morskie - ciężkie zestawy z pilkerami o masie do 1000 g, a także zestawy z martwą rybką lub filetem. W płytszych miejscach wewnątrz fiordów możliwy również spinning - np. na halibuta z użyciem dużych ripperów na bardzo ciężkich główkach jigowych. Przy połowie arktycznych palii rekomendujemy spinning lub sztuczną muchę.
Limity i ograniczenia
Można zabrać tyle ryb, ile się chce (ile jest niezbędne do bieżącego spożycia). Reszta ryb (nadmiar) winna być przekazana codziennie do miejscowej przetwórni. Po zakończeniu pobytu wszyscy wędkarze otrzymują (za dodatkową opłatą uiszczaną na miejscu) kilkanaście kilo filetów z różnych gatunków ryb zapakowanych w specjalną termiczną torbę, umożliwiającą przewiezienie ryb samolotem do kraju.
Zakwaterowanie
Wędkarze kwaterują w wygodnych domkach lub apartamentach. Szczegóły obok.
GŁÓWNE ATUTY OFERTY
wybitne łowisko ryb morskich
wielkie rozmiary łowionych dorszy, a także halibutów i zębaczy – duża szansa na okazy
znakomite łodzie (praktycznie małe kutry) do własnej dyspozycji
fantastyczna dzika przyroda i niepowtarzalne krajobrazy
dodatkowo możliwość łowienia palii (arctic char)
możliwość przelotu samolotem niemal na samo miejsce (z jedną przesiadką w Keflaviku)
CO OPRÓCZ ŁOWIENIA?
Wyprawiając się do Islandii na ryby warto zaplanować sobie 2-3 dni na zwiedzanie wyspy, aby poznać jej największe atrakcje, jak: gejzery, wulkany, lodowce, klifowe skały, czarne plaże, oszałamiające wodospady, „księżycowe” kratery, wrzynające się w górskie pasma fiordy, zielone górskie doliny czy siarkowe termy. Najlepszą opcją jest wynajęcie specjalnego „pancernego” samochodu terenowego, który umożliwi również zwiedzanie interioru i pokonywanie rzek. Islandia to niezaprzeczalnie jeden z najpiękniejszych krajów świata!
TO WARTO WIEDZIEĆ
Islandia (Sudureyri)
Język
islandzki
Waluta
korona islandzka
Prąd w sieci
230 V, 50 Hz (wtyczki jak w Polsce)
Szczepienia
niewymagane (zalecane szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, przeciw tężcowi i błonicy), więcej informacji na stronie: www.szczepieniadlapodrozujacych.pl
Temperatury
lato: od 7 ºC do 13 ºC, zima: od -4 ºC do 0 ºC
Najlepszy czas na podróż
lato
Czas
- 1 godz. (od czasu obowiązującego w Polsce)
Wizy
niewymagane
Ruch drogowy
prawostronny
  Europa IslandiaFlaga Islandia
Na północno-zachodnich kresach Islandii, wśród kamienistych górskich pustkowi i porażających swym ogromem fiordów leży mała rybacka wioska Sudureyri. Osada jest obecnie połączona ze światem długim wykutym w skałach tunelem, ale nie tak całkiem dawno dotrzeć można do niej było tylko górskimi krętymi szlakami lub drogą morską.
Trudne do opisania bogactwo ryb
Praktycznie wszyscy mieszkańcy Sudureyri żyją w bezpośredni lub pośredni sposób z rybołówstwa. Dzielni Islandczycy zdecydowali się na życie na takim odludziu, gdyż natura obdarzyła ten rejon świata wyjątkowym, choć niewidocznym gołym okiem bogactwem: w wodach oblewających zachodnie fiordy Cieśniny Duńskiej, oddzielającej Islandię od Grenlandii, żyją wielkie ławice ryb - przede wszystkim dorszy, plamiaków, zębaczy, czarniaków, żabnic i olbrzymich halibutów. Przez długi czas ryby te poławiano wyłącznie przy pomocy sieci, po czym przerabiano w miejscowej przetwórni na smakowite filety oraz tran. Produkty te były potem sprzedawane do innych rejonów Islandii, a nawet eksportowane do wielu krajów świata. I choć rybołówstwo jest nadal podstawą bytu tutejszej społeczności, to kilka lat temu jeden z przedsiębiorczych rybaków postanowił jeszcze lepiej wykorzystać naturalne zasoby oceanu i wpadł na pomysł, aby zorganizować tu bazę wędkarską na najwyższym światowym poziomie.
Po holu takiego dorsza (21 kg) nie można długo dojść do siebie...
Wędkarska baza na końcu świata
I pomysł wypalił! Rzeczywiście, to co zobaczyliśmy w Sudureyri podczas naszej wizyty w lipcu 2008 roku, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Stopień profesjonalizmu w funkcjonowaniu tej bazy przerasta bodaj wszystko, co do tej pory widzieliśmy w wędkarstwie morskim. Dla przybywających wędkarzy zbudowano kilka domków - prostych wprawdzie w swej surowej skandynawskiej architekturze, ale z pełnymi wygodami, jak łazienka, toaleta, kuchnia czy telewizor. Domki nie są położone w odludnej okolicy, ale w centrum wioski rybackiej. Ma to swoje plusy i minusy: z jednej strony wędkarze pragnęliby w czasie urlopu wypocząć z dala od większych skupisk ludzkich, jednak tutaj lokalizacja ta daje niepowtarzalną szansę uczestniczenia w codziennym życiu maleńkiej rybackiej wioski położonej na dalekiej Północy.
Krajobraz północno-zachodniej części Islandii jest dziki, surowy, ale niezwykle piękny.
Wszystko dla wędkarzy!
Ale domki to tylko wstęp do największych atrakcji. Oddane do dyspozycji wędkarzy łodzie to praktycznie pełnomorskie mini-kutry z napędem diesla, przystosowane do prowadzenia zarówno przez zawodowców, jak i przybywających tu na urlop amatorów. Łodzie wyposażone są w olbrzymie skrzynie na ryby, gdyż dzienny połów idzie tu w setki kilogramów! Skrzynie wypróżnia się codziennie w miejscowej przetwórni, a do domu zabiera wybrane sztuki przeznaczone na bieżącego spożycia. Łodzie jak u profesjonalnych rybaków wyposażone są w łączność radiową, a każdorazowo przy wypływaniu z portu należy zgłosić numer łodzi i liczbę osób wypływających na morze. W razie zagrożenia można za pomocą radia wezwać pomoc (helikopter przybywa na miejsce w ciągu kilku minut). Po zakończeniu pobytu wszyscy wędkarze otrzymują (za dodatkową opłatą uiszczaną na miejscu) kilkanaście kilo pięknie przygotowanych mrożonych filetów z różnych gatunków ryb, zapakowanych w przetwórni w specjalne estetyczne pudełka oraz specjalną termiczną torbę, umożliwiającą przewiezienie ryb samolotem do kraju. To wszystko sprawiło, że w sezonie 2008 Sudureyri było pełne wędkarzy z Niemiec i innych rejonów Europy.
Doskonałe łodzie wędkarskie to jeden z największych atutów naszej oferty w Sudureyri.
Są nawet palie
Teraz Islandczycy zapraszają gorąco również gości z Polski. Najlepszy sezon połowów to wiosna (duże ryby można znaleźć wówczas w głębi fiordów) i lato. Liczba dorszy i zębaczy łowionych dziennie i ich rozmiary robią wielkie wrażenie na przyjezdnych! Często trafiają się też sztuki okazowe, jak trzycyfrowe halibuty, dwudziestokilowe dorsze i dziesięciokilowe zębacze. Dla urozmaicenia możliwe jest łowienie w okolicy na spinning lub muchę przecudnych arktycznych palii.
Takie palie można łowić na Islandii! To ryby silne, pięknie ubarwione i niezwykle smaczne...
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferujemy zakwaterowanie w wolno stojących domkach przeznaczonych na 4-6 osób, z pełnymi wygodami, jak łazienka, dobrze wyposażona kuchnia, salon z TV i oddzielne sypialnie. Domki są ogrzewane. Zlokalizowane są w centrum wioski rybackiej Sudureyri, niedaleko portu (200-300 m) i sklepu spożywczego. W wiosce znajdziemy też restaurację oraz bar dla wędkarzy, gdzie można spróbować oryginalnej islandzkiej kuchni.
Kabina łodzi wędkarskiej
Apartamenty
Domek dla wędkarzy
Dla wędkarzy przygotowano doskonałe pełnomorskie łodzie, a w zasadzie kabinowe mini-kutry rybackie z napędem diesla (130 KM). Łodzie mają prawie 7,8 m długości oraz 2,8 m szerokości. Wysoką i bezpieczną burtę. Wyposażone są w obszerne skrzynie na ryby, sprzęt do podbierania (haki, harpuny), nowoczesną, kolorową echosondę z GPSem i radiostacją. Dodatkowo na łodzi znajduje się specjalny przycisk bezpieczeństwa, który po uruchomieniu wzywa na pomoc straż wybrzeża. Dla wędkarzy dostępne są oczywiście bardzo dokładne mapy łowisk i informacja wędkarska na temat technik połowu oraz najlepszych miejscówek. Dla chętnych możliwe rejsy z miejscowym doświadczonym przewodnikiem.
Galeria zdjęć - Sudureyri
Oferta wędkowania - Sudureyri
WIĘCEJ INFORMACJI
MACIEJ ROGOWIECKI
Przewodnik wypraw
603 820 940
maciek@eventurfishing.pl
TOMASZ WIECZOREK
Przewodnik wypraw
601 300 168
tomek@eventurfishing.pl
W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.


Spełnij swoje marzenia.


Podróże po Polsce