W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko jeziorowo-rzeczne w północnej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 800 km od Helsinek,
✓ ok. 115 km od lotniska w Rovaniemi,
✓ ok. 1050 km od portu w Nynäshamn.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od czerwca do sierpnia), okoń (od czerwca do sierpnia), pstrąg potokowy, lipień (od czerwca do sierpnia), łosoś oraz troć wędrowna (druga połowa czerwca do połowy sierpnia).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
dookoła pustkowie, w wodzie masa ryb, wiele gatunków
oszałamiająca przyroda Dalekiej Północy
duża możliwość złowienia łososia na harling
Galerie zdjęć
Rejon Svanstein, szwedzka Laponia Flaga Laponia
W szwedzkiej prowincji Norbotten, nieopodal miasteczka Övertornea i północnego koła podbiegunowego, leży niewielka osada Svanstein. Po jednej stronie przecinającej wioskę drogi zauważyć można zalesione, niezbyt wysokie wzgórza z małą skocznią narciarską oraz trasami i wyciągami, a z drugiej wielką rzekę Torneälven, która jest granicą państwową pomiędzy Szwecją a Finlandią (po fińsku rzeka nazywa się Torniojoki).
Rzeka olbrzymich łososi
Owa wielka, dostojna i piękna rzeka jest jednym z najlepszych na świecie łowisk łososia atlantyckiego, który wpływa do niej olbrzymimi stadami z Zatoki Botnickiej. Tradycyjnie od wieków łowi się go metodą harlingu, czyli za pomocą wąskich rzecznych łódek, na których w specjalnych uchwytach zamocowane są wędki (od trzech do aż siedmiu). Poruszane wiosłami łódki ustawiane są w miejscach, gdzie ryby najczęściej przepływają wielkimi skupionymi stadami (zwężenia) lub zatrzymują się na krótki odpoczynek. Tam wabione są specjalnymi woblerami utrzymywanymi w nurcie. Rzeka Torneälven słynie z wielkich okazów tego gatunku. Potwierdził to nasz test w czerwcu 2009 roku - w trakcie dwudniowej wyprawy udało nam złowić na trzech łódkach dwie sztuki o masie 10 i 16 kg, a dodatkowo przewodnik na jednej z łodzi złowił dwa kolejne łososie, czekając na nasze przybycie i testując przy przystani swoje przynęty! Wniosek jest jeden: rzeka ta w pewnych okresach roku daje szansę na złowienie prawdziwych kolosów z gatunku Salmo salar. Dodamy tylko, że harling można uprawiać zarówno z przewodnikiem, jak i we własnym zakresie, wykorzystując do tego wynajętą od gospodarzy łódź. Poza tym istnieje możliwość spinningowania z brzegu bądź zakotwiczonej w nurcie łodzi.
W rzece Torneälven możemy złowić na spinning wiele gatunków ryb: od łososia po szczupaka.
Wędkarskie eldorado
Oprócz łososi, które są niewątpliwie atrakcją numer jeden tej rzeki, Torneälven obfituje w lipienie dające się łowić zarówno na sztuczna muchę, jak i na spinning, a także w piękne, dorodne i silne szczupaki, dorastające do kilkunastu kilo masy. O ile te pierwsze można znaleźć głównie w miejscach ze spokojnie płynącą wodą, to szczupaki występują zazwyczaj poza nurtem - w bocznych zastoiskach, cieniach prądowych i spokojnych zatoczkach. Wielkie bogactwo ryb można znaleźć też w dopływach Torneälven. Żyją tam szczupaki, które tak na marginesie są znacznie bardziej skore do brań i znacznie waleczniejsze, niż ich ostrożniejsi pobratymcy z wód południowej Szwecji, a także lipienie, pstrągi, wzdręgi, jazie, okonie i sieje. No i wreszcie jeziora, których jest w okolicy kilka. Te mniejsze kuszą wędkarzy dzikimi potokowcami i lipieniami, a także pochodzącymi z zarybień pstrągami tęczowymi. Natomiast większe zbiorniki kryją w swych wodach nieprzebrane bogactwo szczupaków. Nie łowi ich tu prawie nikt, więc wyniki przyjezdnych wędkarzy powinny być znakomite zarówno w wymiarze ilościowym, jak i jakościowym.
W mniejszych dopływach aż gotuje się od szczupaków.
Dostępność łowiska
Na rzekach można łowić z brzegu lub brodząc. Na niektórych również z łódek (zazwyczaj z przewodnikiem). Na Torneälven tradycyjną i skuteczną metodą połowu jest harling (łowienie łososi z łodzi z przewodnikiem - wioślarzem na kilka wędek jednocześnie). Na jeziorach łowimy z brzegu, łódek (również z silnikami spalinowymi) oraz belly boat.
Rekomendowane metody połowu
Na ryby łososiowate i lipienie: harling, spinning oraz sztuczna mucha, a na jeziorach również trolling. Na szczupaki spinning, trolling oraz sztuczna mucha.
Limity i ograniczenia
O limitach i okresach ochronnych poinformujemy Państwa na zapytanie, gdyż wiele łowisk ma odrębne, nieco różniące się przepisy. W trakcie ciągu łososi można łowić je tylko w wybrane dni tygodnia. Zabrać z łowiska można jedną sztukę dziennie. Lipienie i pstrągi można zabierać z przeznaczeniem do bieżącej konsumpcji. Jeśli chodzi o szczupaka, postulujemy praktykę "no kill", choć zawsze możliwe jest zabranie 1-2 ryb dziennie na kolację. Nie jest dozwolone łowienie ryb z przeznaczeniem do zamrożenia i wywozu za granicę.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferujemy Państwu pobyt w ośrodku turystycznym, zlokalizowanym nieopo- dal brzegu rzeki. Zakwaterowanie w domkach kempingowych z łazienkami i WC. Możliwe jest przygotowywanie w domkach posiłków (małe kuchenki gazowe, talerze i sztućce na wyposażeniu). Na terenie ośrodka jest też doskonała restauracja, w której serwowane są dania kuchni szwedzkiej i międzynarodowej.
Domek dla wędkarzy
Łódź do harlingu
Łowienie z przewodnikiem
Do wędkowania na rzece i jeziorach udostępnione mogą być łodzie wiosłowe oraz z silnikami spalinowymi. Na życzenie istnieje możliwość wynajęcia doświadczonego przewodnika oraz zakupu najlepszych lokalnych przynęt łososiowych.
Oferta wędkowania - Rejon Svanstein (pakiety) Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce