Wyprawy wędkarskie
Rzeka Svartan, Szwecja południowa
Szwecja
Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji
Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji
Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji
Rzeka Svartan, przepływająca przez hrabstwo Östergötland, należy bez wątpienia do najbardziej atrakcyjnych pod względem wędkarskim łowisk w Szwecji.
Od jeziora do jeziora
Koryto rzeki Svartan łączy dwa wielkie jeziora: Sommen i Roxen, i liczy 60 km długości. Rzeka przepływa przez kilkanaście mniejszych jezior. Początkowo wypływając z jeziora Sommen, ma charakter górski - jej nurt jest szybki, występują liczne bystrza, na dnie zalegają liczne głazy. W dolnym biegu rzeka zmienia swój charakter - koryto się rozszerza, nurt zwalnia, zmienia się także skład gatunkowy ryb.
Wiele gatunków
Rzeka Svartan ma olbrzymie naturalne stada rozmaitych gatunków ryb. Niezwykle liczna i bogata jest populacja białej ryby, w szczególności płoci, leszcza, wzdręgi, lina oraz karasia. Bardzo licznie występują klenie, które dorastają do imponujących rozmiarów (ponad 3 kg). Rasowe drapieżniki reprezentują głównie okonie i szczupaki a także dość liczne bolenie, będące w Skandynawii raczej rzadką zdobyczą. Łowione co jakiś czas rekordowe okazy drapieżników zadowolą ambicję niemal każdego wędkarza (okoń - ponad 2 kg, szczupak - ponad 10 kg). W rzece Svartan trafiają się także piękne węgorze. Ilość ryb żyjących w wodach tej stosunkowo niewielkiej rzeki jest dla polskiego wędkarza wprost niewyobrażalna. Dość powiedzieć, iż w ciągu ostatnich kilkunastu lat złowiono tam prawie 450 medalowych okazów różnych gatunków ryb, z których dwa (wzdręga i karaś) stanowią oficjalne rekordy Szwecji.
Na odcinku nizinnym
Proponujemy Państwu wędkowanie na 9-kilometrowym, malowniczym odcinku rzeki Svartan. Ma ona w tym miejscu nizinny charakter, lecz głębsze (do 5 m) wolno płynące fragmenty przeplatają się co jakiś czas z bystrzami usłanymi głazami. Svartan trochę przypomina naszą Krutynię, lecz jest nieco szersza i głębsza. Dno w dużej części porasta roślinność zanurzona (głównie trawy o długich i wąskich liściach). Miejscami jednak jest gładkie, piaszczyste bądź muliste, a nawet kamieniste. Często trafiają się dość duże głazy, na które trzeba szczególnie uważać, pływając łodzią. Na proponowanym odcinku występują dość licznie szczupaki (2-3 kg są normą, spora jest szansa na większe, nawet metrowe), a ponadto okonie. Z białej ryby liczny jest kleń łowiony zarówno na spinning, jak i spławik, a także krasnopióra, karaś, płoć i wzdręga.
Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Svartan jesienią
Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Kolejny piękny garbus
Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Ładny jesienny szczupak
Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Svartan w łąkach

Dostępność łowiska
Na rzece zarówno z brzegu, jak i z łodzi wiosłowych (można podłączyć do nich własny silnik elektryczny). Domki położone są nad samym łowiskiem. Na jeziorach praktycznie wędkuje się tylko z łodzi z silnikiem spalinowym (gospodarz wynajmuje łodzie po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby przez Klientów). Dojazd do jezior samochodem zajmuje ok. pół godziny.

Rekomendowane metody połowu

Przy połowach białej ryby sprawdzają się praktycznie wszystkie klasyczne metody oraz przynęty. Ryby nie są zbyt wybredne i już po skromnym zanęceniu masowo wpływają w łowisko. W zimniejszych porach roku przynęty zwierzęce są znacznie skuteczniejsze od przynęt roślinnych. Drapieżniki poławia się w rzece Svartan głównie przy użyciu metody, spiningowej (szczupak, okoń, boleń) i muchowej (klenie oraz wzdregi, które notabene świetnie biorą też na spinning). Przy połowach z łodzi często stosowany jest trolling, na który łowi się największe szczupaki.

Limity i ograniczenia

Zakaz zabierania złowionych płoci, leszczy, karasi oraz wzdręg. Limit szczupaka - 1 sztuka dziennie. Wszelkich dodatkowych informacji udziela gospodarz ośrodka.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Gospodarstwo agroturystyczne
Proponujemy Państwu zamieszkanie w kameralnym agroturystycznym ośro- dku wędkarskim, położonym malowni- czo nad samym brzegiem rzeki. Dom 8-osobowy o powierzchni 150 mkw.: łazienka z prysznicem, WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, 4 dwuosobowe sypialnie. Dom można wynająć jako całość  lub  pojedyńczo
Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji
kolejne pokoje. Domek 6-osobowy o powierzchni 60 mkw.: łazienka z prysznicem, WC, w pełni wyposażona kuchnia, salon z TV, 2 sypialnie. Domek 4-osobowy o powierzchni 25 mkw.: prysznic, WC, dwie 2-osobowe sypialnie z łóżkami piętrowymi, aneks kuchenny. Wyżywienie we własnym zakresie. Możliwość wypożyczenia pościeli na miejscu. Sprzątanie końcowe - zgodnie ze skandynawskim obyczajem - we własnym zakresie (lub za dodatkową opłatą). Na miejscu pobierana jest kaucja zwrotna w wysokości 400-600 SEK. Kaucja jest zwracana turystom bezpośrednio przed wyjazdem po odebraniu przez gospodarza posprzątanego domku.
Do dyspozycji Gości na terenie ośrodka sauna opalana drewnem oraz grill. Najbliższy sklep spożywczy i monopolowy oraz stacja benzynowa - Mantorp (10 km).
Do wynajęcia 2-osobowe łodzie wiosłowe (możliwość zamontowania własnego silnika elektrycznego) lub z silnikami elektrycznymi. Na rzece zakaz używania silników spalinowych. Licencja uprawnia do wędkowania na spinning (jedna wędka), a także przynęty roślinne i zwierzęce (dwie wędki) na 9 kilometrowym odcinku rzeki. Na jeziorach możliwość wynajęcia łodzi z silnikiem spalinowym. Kompleksowa informacja wędkarska o łowiskach oraz mapy wędkarskie dostępne w biurze Eventur Fishing. Podstawowych informacji wędkarzom udziela także właściciel ośrodka. Na życzenie turystów można skorzystać z usług profesjonalnych przewodników wędkarskich.
Kemping
To nasza druga, ekonomiczna propo- zycja zakwaterowania nad rzeką Svar- tan, nieopodal jeziora Sommen. Kem- ping położony w leśnym otoczeniu na obrzeżach miasta Tranas oferuje kilkanaście domków o zróżnicowanym standardzie i bardzo atrakcyjnych cenach. Do dyspozycji są bardzo proste, niewielkie domki bez  węzła sa-
Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji
nitarnego jak i kilka większych domków z łazienkami i aneksami kuchennymi. Na kempingu znajduje się też pole namiotowe oraz miejsce na campery, które przebywają tu jednak głównie w sezonie letnim. Nieopodal znajduje się restauracja oraz plaża nad jeziorem Sommen. Dla gości kwaterujących w najprostszych domkach, do dyspozycji jest budynek z sanitariatami oraz duża kuchnia z pełnym wyposażeniem. Mieszkając na terenie kempingu wędkarze mają łatwy dostęp do kilku bardzo atrakcyjnych łowisk na Svartan. Najbliższe oddalone jest o kilka minut drogi spaceru, a pozostałe w zasięgu 10-15 minut jazdy samochodem. Na miejscu można także wypożyczyć plastykowe łodzie wędkarskie (2-osobowe) wyposażone w silniki spalinowe o mocy 2-6 KM. Licencje wędkarskie, mapy oraz pełną informację o łowisku zapewnia biuro Eventur.

Atrakcje w okolicy

Na Państwa życzenie organizujemy dodatkowo:
 • wyprawy wędkarskie nad jeziora regionu (połowy szczupaków, okoni i łososi na jeziorze Vettern),
 • poławianie raków,
 • safari przyrodnicze (obserwacja dziko żyjących zwierząt),
 • wyścigi samochodowe lub motocyklowe na torze w Mantorp.
  Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji
  Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji Rzeka Svartan - Wędkarstwo w Szwecji
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych