W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko szkierowe w południowo-wschodniej Szwecji. Archipelag tysięcy mini-wysepek rozciągający się kilkadziesiąt kilometrów na północ od znanego portu Västervik i ok. 260 kilometrów na południe od Sztokholmu, oddalone:
✓ ok. 310 km od Karlskrony,
✓ ok. 470 km od Ystad,
✓ ok. 240 km od Nynäshamn,
✓ ok. 103 km od Skavsta.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do października), okoń (cały rok), sandacz (maj, czerwiec, oraz od sierpnia do listopada), śledź (maj), płoć i leszcz (od maja do września).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
najpiękniejsze szwedzkie szkiery
szczupakowe eldorado
wielka ilość zatok z trzcinowiskami
dobre łodzie do bezpiecznego pływania po morzu
domki przy samej wodzie
Galerie zdjęć
WSZYSTKO O SZKIERACH
Szkiery Świętej Anny, południowa Szwecja Flaga Szwecja
* Jeśli Twoja grupa zawiera większą lub mniejszą ilość osób niż to jest uwzględnione w powyższych kalkulacjach, skontaktuj się z nami i poproś o wycenę. Promocje obowiązują także dla grup o innej liczbie osób. Ceny podane w tabelce nie obejmują dojazdu. U nas możesz jednak zakupić najtańsze bilety promowe w Polsce!
Archipelag Świętej Anny to jedno z najlepszych łowisk szczupaka, jakie znamy. W sumie jest to kilkanaście tysięcy hektarów wody bogatej w kamieniste rafy, trzcinowiska i podwodne łąki. Roślinność zanurzona tworzy niezwykle sprzyjające warunki naturalne właśnie dla tego gatunku, który znajdzie tu dość kryjówek, pokarmu i miejsc nadających się do odbycia tarła. Szkiery Świętej Anny są w naszej ofercie od kilku sezonów i niezmiennie cieszą się wielką popularnością wśród klientów. Decydują o tym nie tylko ryby, których łowi się tu bardzo dużo, ale również walory krajobrazowe, wszechogarniający spokój i wielki obszar łowiska.
Kraina tysiąca wysp
Archipelag Świętej Anny ma niezwykle urozmaiconą linię brzegową. Otoczony jest przez wysokie szkierowe skały porośnięte najczęściej sosnowym lasem, a z wody "wyrastają" gdzie okiem siegnąć setki wysp i wysepek, a nawet pojedynczych głazów. To pozostałość po epoce lodowcowej. Jeśli do tego dodamy bardzo zmienną głębokość, dużą liczbę podwodnych górek, garbów i uskoków dna oraz niezliczoną ilość płytkich otoczonych trzcinowiskami zatok, to powstaje obraz wymarzonego łowiska wielu gatunków ryb. Dla wędkarzy to pradziwy raj, szczególnie w okresie wiosennym, ale także latem i jesienią.
Tereny wędkarskie wokół osady o nazwie Sankt Anna można podzielić na dwie części: wewnętrzną, bardziej przypominającą duże mazurskie jeziora, gdzie woda ma bardzo niskie zasolenie a łany przybrzeżnych trzcin widać niemal wszędzie, oraz zewnętrzną, o charakterze mniej już jeziorowym a bardziej morskim, z nieco zimniejszą i trochę bardziej słoną wodą, mniejszą ilością trzcinowisk, a wiekszą skalistych wysepek. Ryby żyją w obu częściach, migrując pomiędzy nimi za pokarmem i w poszukiwaniu lepszych warunków bytowania w zależności od aktualnej pogody, pory roku i wielu innych czynników.
Takie grzyby trafiają się w okolicznych lasach już od sierpnia.
Topowe łowisko szczupaka
Najczęstszą zdobyczą na naszych spinningowych zestawach będzie tutaj niewątpliwie szczupak, nierzadko przekraczający 90, a nawet magiczne 100 cm długości. Największy złowiony na wędkę okaz ważył około 20 kg! Optymalny sezon na "zębacze" to miesiące kwiecień-czerwiec, ale wczesna wiosna (luty-marzec) też może być niezwykle udana. Łowimy wtedy w płytkich trzcinowych zatokach, gdzie szczupaki ostro żerują po odbytym wcześniej tarle. Na świetne brania możemy liczyć również latem (sierpień!), a także jesienią, nawet tą późną (listopad!). To właśnie z miesięcy jesiennych pochodzi większość szczupakowych rekordów łowiska. Jednak późnojesienne polowanie na szczupaki wymaga pewnej specyficznej wiedzy, dużej wytwałości w poszukiwaniu ryb i odporności na chłód, co na pewno nie wszyscy z Państwa lubią. Dlatego jeśli chodzi o jesień zdecydowanie najbardziej polecamy przyjemny, cstosunkowo jeszcze ciepły wrzesień.
Szczupak z jednej z zatok archipelagu.
Inne ryby
W łowisku licznie występuje duży okoń, którego dobrych brań możemy się spodziewać niemal przez cały rok, choć najlepsze pory to czerwiec, koniec lata, a także zima (łowienie spod lodu). Ciekawostką jest fakt, że w Świętej Annie regularnie można łowić sandacze. "Mętnookie" drapieżniki najlepiej biorą w czerwcu i w miesiącach jesiennych. Ich stada występują w sąsiedztwie ostrych spadów, garbów oraz przy stokach podwodnych górek, szczególnie na obszarze kamienistego i twardego dna. Właściciele okolicznych domków letniskowych rokrocznie zarybiają archipelag tą wspaniałą rybą, cenioną tu przede wszystkim ze względu na jej walory kulinarne. Niezwykle bogaty rybostan uzupełniają występujące w archipelagu: łosoś, miętus, węgorz, a także duże pogłowie białej ryby.
Wiosną wielką atrakcją są olbrzymie ławice tłustych bałtyckich śledzi. Szwedzi poławiają je z upodobaniem na tzw. zestawy choinkowe, organizując przy tym pikniki z ogniskami czy grillem. Łowienie śledzi to tutejsza tradycja narodowa, kultywowana od wielu dziesiącioleci przez całe rodziny. Trzeba wiedzieć, że mięso śledzia jest w całej Skandynawii bardzo wysoko cenione ze względu na swoje walory smakowe. Ważnym atutem łowiska jest to, że wiele dobrych miejscówek znajduje się stosunkowo blisko domków. Niemniej pływanie łodzią w dalsze rejony, zwiedzanie pięknego archipelagu i ciągłe poszukiwanie nowych łowisk, zawsze niepomiernie zwiększa szanse na spektakularny sukces. Serdecznie zapraszamy!
Tłusty bałtycki śledź.
Dostępność łowiska
Na najlepsze tereny wędkarskie można dotrzeć jedynie łodzią z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest dosyć trudne, choć w niektórych miejscach możliwe.
Rekomendowane metody połowu
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa i martwa rybka. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru. Na śledzie (jeśli aktualnie są w łowisku) polecamy zestawy "choinkowe" z pięcioma haczykami, które można nabyć w okolicznych sklepach wędkarskich, a następnie zamontować na wędkę spinningową. Wspaniała zabawa i królewska uczta - murowane!
Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie
Od sezonu 2017 obowiązuje całkowity zakaz zabierania szczupaka. Jeśli chcielibyście Państwo spożyć szczupaka na miejscu, należy koniecznie uzgodnić ten fakt z gospodarzem (zanim ryba zostanie uśmiercona i zabrana ze sobą). Po wyrażeniu zgody przez gospodarza z łowiska można zabrać 1 szczupaka na domek dziennie w rozmiarze 50–75 cm. Z łowiska można zabierać sandacze, okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia na miejscu (nie jest dozwolone wywożenie ryb do Polski). Wymiar ochronny sandacza – 50 cm, wymiar ochronny okonia 25 cm. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling na szkierach jest zabroniony przez szwedzkie prawo. Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferujemy Państwu zakwaterowanie w domkach wakacyjnych zlokalizowanych w cichej, bardzo spokojnej okolicy, w pobliżu miejscowości Ramsdal i zupełnie dziewiczych obszarów wędkarskich. Odległość między domkami to 50-100 m. W sąsiedztwie nie ma żadnych ośrodków wypoczynkowych ani wędkarskich. Najbliższy większy sklep spożywczy, monopolowy oraz stacja benzynowa znajdują się w Söderköping, ok. 30 km od domków. Do dyspozycji gości doskonałe łodzie wędkarskie. To mocny punkt tej oferty. Łodzie mają długość 4,3-5 m, wyposażone są w silniki spalinowe 15-30 KM. Biuro Eventur Fishing zapewnia kompletną informację wędkarską o łowisku oraz mapy batymetryczne.
Domek Weyde 1
Domek Weyde 2 (czerwony)
Domek Weyde 3 (żółty)
Domek Osterman 2
6-osobowy tradycyjny szwedzki domek (maksymalnie nawet do 8 osób) położony 100 m od przystani łodziowej. W domku pokój dzienny z TV, oddzielna sypialnia z łożem małżeńskim, oddzielną sypialnię 3-osobową, dodatkowe 2 łóżka w holu obok sypialni, wyposażoną kuchnia oraz łazienka z prysznicem. Duża weranda z meblami ogrodowymi oraz grillem. Domek polecamy dla 5-6 osób, ale jest możliwość zakwaterowania w nim nawet 8 wędkarzy. Domek zbudowany został wg dawnych szwedzkich standardów i ma dość niskie stropy(osoby wyższe niż 190 cm muszą się lekko schylać w niektórych pomieszczeniach). Domek został wyremontowany i gruntownie zmodernizowany w 2015 roku.
Domek Weyde 1
4-osobowy domek położony nad samą wodą tuż obok przystani łodziowej (weranda stoi bezpośrednio na wodzie). W domku pokój dzienny z TV, oddzielna sypialnia na poddaszu z 4 łóżkami, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem i WC. Powierzchnia domku to około 62 m2. Na zewnątrz weranda z meblami ogrodowymi i grillem.
Domek Weyde 2 (czerwony)
4-osobowy domek położony około 50 m od przystani łodziowej. W domku pokój dzienny z TV, oddzielna sypialnia na poddaszu z 4 łóżkami, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem i WC. Powierzchnia domku to około 42 m2. Na zewnątrz weranda z meblami ogrodowymi oraz grillem.
Domek Weyde 3 (żółty)
4-osobowy domek położony około 50 m od przystani łodziowej. W domku pokój dzienny z TV, oddzielna sypialnia z 4 łożkami, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem i WC. Powierzchnia domku to około 50 m2. Przeszklona weranda, meble ogrodowe oraz grill.
Wnętrze domku Weyde 1
Domek Osterman 2
Łódź wędkarska
Oferujemy Państwu wygodne łodzie wędkarskie (4,3-5,0 m), wyposażone w silniki spalinowe o mocy 15-30 KM, którymi można swobodnie opływać cały olbrzymi archipelag. łodzie sa także wyposażone w kotwice, kamizelki ratunkowe i wiosła. Zapewniamy Państwu dokładne(bardzo precyzyjne) batymetryczne mapy łowiska oraz kompleksową informację wędkarską.
Atrakcje w okolicy
✓ pole golfowe (7 km od ośrodka),
✓ najpopularniejsze w Szwecji Zoo & Safari (30 km od ośrodka),
✓ wycieczki rowerowe (możliwość wypożyczenia roweru m.in. w Söderköping),
✓ jazda konna,
✓ zbieranie grzybów i jagód w pobliskich lasach,
✓ wycieczki jachtem po archipelagu,
✓ możliwość odwiedzenia aż 18 muzeów w Norrköping.
Oferta wędkowania - Święta Anna (pakiety) Eventur Fishing
Termin:marzec-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6 osób w domku „Osterman 2”, reszta domków maks. 4 osoby
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:1 325,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 7 950,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-6 osobowy „Osterman 2” bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 2 łodzie wędkarskie plastikowe 4,2–4,5 m z silnikami spalinowymi (20-25 KM)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce