about us about us środa, 03 marca 2021
Wyprawy wędkarskie


Archipelag Świętej Anny
90 cm ze Świętej Anny - 05.2007GALERIA - ŚWIĘTA ANNA
Święta Anna Święta Anna Święta Anna
Święta Anna Święta Anna Święta Anna
Święta Anna Święta Anna Święta Anna
Święta Anna Święta Anna Święta Anna
Święta Anna Święta Anna Święta Anna
Święta Anna Święta Anna Święta Anna


Archipelag Świętej Anny
Archipelag Świętej Anny


Archipelag Świętej Anny

wędkarstwo w szwecji
Szwecja


Archipelag Świętej AnnyArchipelag Świętej Anny to zupełnie nieznane wśród polskich wędkarzy tereny wędkarskie, leżące w południowo-wschodniej Szwecji, kilkadziesiąt kilometrów na północ od znanego portu Västervik i ok. 160 kilometrów na południe od Sztokholmu. Tutejsze krajobrazy są typowe dla Bałtyckich Szkierów, woda niezwykle rybna, a proponowana przez nas baza turystyczna powinna odpowiadać wymaganiom polskich turystów-wędkarzy. Dopiero od kilku lat na łowiskach archipelagu (w sumie jest to kilkanaście tysięcy hektarów wody) można spotkać wędkarzy z Europy Zachodniej, którzy niezwykle cenią sobie wędkarski urlop właśnie w tej okolicy. Przedtem były to obszary pod względem wędkarskim niemal całkowicie dziewicze, a i teraz presja wędkarska jest praktycznie śladowa. Podczas naszego pobytu spotkaliśmy na wodzie łódkę z niemieckimi wędkarzami. Według ich słów Święta Anna to najlepsze łowiska szczupaka na szwedzkim wybrzeżu Bałtyku. Liczymy, że ta nowa szkierowa oferta spotka się również z Państwa zainteresowaniem i uznaniem.

Tereny wędkarskie i metody połowu

Archipelag Świętej Anny ma niezwykle urozmaiconą linię brzegową, otoczony jest przez wysokie szkierowe skały, porastane najczęściej sosnowym lasem, a z wody "wyrastają" setki wysp i wysepek, a nawet pojedynczych głazów. To pozostałość po epoce lodowcowej. Jeśli do tego dodamy wiele podwodnych raf, górek czy garbów, nierzadko pokrytych podwodną roślinnością, oraz bogactwo trzcinowisk, to uzyskamy obraz wymarzonego łowiska ryb drapieżnych, które daje wielką nadzieję na spotkanie z naprawdę potężnym okazem. Dużym walorem tego łowiska jest możliwość nastawienia się na wiele atrakcyjnych wędkarsko gatunków. Najczęstszym bywalcem naszych spinningowych zestawów będzie szczupak, często przekraczający tutaj magiczne 100 centymetrów długości. Największy złowiony na wędkę w 2006 roku okaz ważył około 20 kilogramów! Optymalny sezon na "zębacze" to przełom maja i czerwca. Łowimy wtedy w płytkich trzcinowych zatokach, gdzie szczupaki ostro żerują po odbytym kilka tygodni wcześniej tarle. Na świetne brania możemy liczyć również jesienią. Wówczas ryby żerują między 4 a 12 metrem. Decydując się na ich poszukiwanie właśnie w tym przedziale głębokości, w każdej chwili możemy liczyć na branie dwucyfrowej sztuki. W łowisku licznie występuje duży okoń, którego dobrych brań możemy spodziewać się niemal przez cały rok, choć najlepsze pory to czerwiec, koniec lata, a także zima (łowienie spod lodu). Ciekawostką jest fakt, że na Świętej Annie regularnie można łowić sandacze. "Mętnookie" drapieżniki najlepiej biorą w czerwcu i w miesiącach jesiennych. Ich stada występują w sąsiedztwie ostrych spadów, garbów i przy stokach podwodnych górek. Właściciele okolicznych działek i domków letniskowych rokrocznie zarybiają archipelag tą wspaniałą rybą, cenioną tu przede wszystkim ze względu na jej walory kulinarne. Niezwykle bogaty rybostan uzupełniają Archipelag Świętej Annyjeszcze występujące w archipelagu: łosoś, miętus, węgorz, a także duże pogłowie białej ryby. Ważnym atutem łowiska jest to, że wiele dobrych "miejscówek" znajduję się stosunkowo blisko domków. Niemniej pływanie łodzią w dalsze rejony, zwiedzanie pięknego archipelagu i ciągłe poszukiwanie nowych łowisk zawsze niepomiernie zwiększa szanse na spektakularny sukces. Serdecznie zapraszamy!

Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

Zakwaterowanie
i serwis wędkarski


Warning: Use of undefined constant SwietaAnna - assumed 'SwietaAnna' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_swietaanna.php on line 17
1140,- zł
od osoby za 7 dni*
Sprawdź szczegóły

Szczególnie polecamy
na połów:
szczupak, sandacz, okoń, węgorz

Podstawowe dane
Położenie:
Karlskrona - 340 km.
Ystad - 470 km.
Nynäshamn - 140 km.
Powierzchnia:
łącznie około kilkunastu tysięcy hektarów wody, skalistych wysp, wysepek i trzcinowych zatok
Średnia głębokość:
5-7 m
Maks. głębokość:
52 m

Znane rekordy
szczupak 22,5 kg
sandacz 9 kg
okoń 2,2 kg
węgorz 3 kg

Sezon
szczupak V - X
okoń cały rok
sandacz V - VI, VIII - XI
biała ryba V - IX

Preferowane metody
Drapieżniki - dozwolona tylko metoda spinningowa oraz żywiec
Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Dostępność łowiska
Na najlepsze tereny wędkarskie można dotrzeć jedynie łodzią. Wedkowanie z brzegu jest dosyć trudne, choć w niektórych miejscach możliwe.

Limity i ograniczenia
Na wodach archipelagu zabroniona jest metoda trollingowa. Obowiązuje całkowity zakaz zabierania ryb do Polski. Dziennie z łowiska można zabrać łącznie 2 sztuki szczupaka i sandacza na domek w przedziale 40-80 cm.

*Populacja danego gatunku w łowisku

Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon