Wyprawy wędkarskie
Szwecja - raj dla turystów i miłośników natury
Kanada
Przyroda jest dla wszystkich
Szwecja
Piękny wodospad Storforsen - największy w Szwecji
Zimna, odległa (za morzem) i droga - takie oto stereotypy krążą w świadomości Polaków. Zawierają jednak tylko część prawdy. Mimo, że Szwecja to nasz najbliższy zamorski sąsiad, oddzielony wodami Bałtyku o niespełna kilkaset kilometrów od polskiego wybrzeża, to nasza wiedza o niej jest dość skąpa. A szkoda, bo jest to kraj wielkich możliwości, wciąż niedoceniany przez polskich turystów. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej, nieujarzmionej przyrody, dla wielbicieli ciszy, spokoju i przebywania w nie- dostępnych leśnych ostępach w otoczeniu krysta- licznie czystych jezior i rzek. Warto tu wspomnieć o niepisanym, ale jakże ważnym prawie obowią- zującym w Szwecji, prawie o powszechnym dostępie do natury. Ten nieformalny zbiór postanowień pozwala każdemu na dowolne użytkowanie i wykorzystywanie
zasobów środowiska naturalnego, ale w taki sposób, aby nie wyrządzać żadnych szkód temu środowisku oraz nie zakłócać spokoju i prywatności innych obywateli. Nie istnieją żadne oficjalne przepisy określające, co wolno a czego nie. Każdy sam powinien dowiedzieć się, jakie zachowania obowiązują na danym obszarze. Trzeba pamiętać, iż Szwedzi problematykę ochrony środowiska traktują bardzo poważnie.
Bezpieczeństwo i spokój
Zwolennicy aktywnego wypoczynku poczują się tu jak w domu - Szwecja, podobnie zresztą jak cała Skandynawia, to "mekka" rowerzystów, kajakarzy, wędkarzy i myśliwych z niemal całej Europy. Zdrowy model życia jest tu niezwykle popularny już od wielu lat, co sprawia, że Szwedzi to naród witalny, wysportowany i długowieczny. Szwedzi są niezwykle przyjaźni i gościnni. Turyści zawsze są tu mile widziani, ich opinie i przekonania, mimo, że nieraz budzą zdziwienie, to nigdy nie są wyśmiewane czy potępiane. Mimo dużego przywiązania do narodowych tradycji i historii są bardzo otwarci i tolerancyjni. Zagraniczni turyści czują się tu swobodnie i bezpiecznie. Przestępczość poza dużymi miastami praktycznie nie istnieje, a i tam poważniejsze naruszenia prawa nie zdarzają się zbyt często. Na prowincji jest normą, że drzwi od domu można pozostawiać otwarte - nawet opuszczając go na kilka godzin. Szwedzi to naród bardzo wykształcony - nakłady rządu na edukacje są wśród z najwyższych w Europie.
Kraj wynalazców
Odwieczna walka z surową naturą sprawiła, że w Szwecji dużo inwestuje się w nowoczesny przemysł i technologię - wystarczy wymienić choćby takie znane na całym świecie koncerny jak: Volvo, Electrolux, Saab czy Husqvarna. Jednocześnie Szwedzi stawiają na szeroko rozumianą kulturę odbywa się tu mnóstwo międzynarodowych wystaw, wernisaży czy premier filmowych, na których goszczą najznamienitsze osobistości ze świata sztuki. Warto pamiętać, iż to właśnie w Szwecji przyznawane są międzynarodowe nagrody Nobla, to tutaj urodziła się Astrid Lindgren i to stąd pochodzi jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki rozrywkowej na świecie Abba.
Zaskakująco ciepłe lato
Szwecja to największy skandynawski kraj, zajmujący powierzchnię 450 tys. km kw. Położony nad Morzem Bałtyckim, graniczy od zachodu z Norwegią, a od wschodu z Finlandią. Obowiązującym językiem urzędowym jest szwedzki, tylko w niektórych regionach (głównie na dalekiej północy i wschodzie) występuje ludność lapońsko- i fińskojęzyczna. Nie ma jednak żadnych problemów z porozumieniem się po angielsku - niemal wszyscy mówią tym językiem. Narodową walutą jest korona szwedzka, która dzieli się na 100 öre. W wyniku krajowego referendum euro nie zostało wprowadzone do obiegu. Dzięki temu ceny wielu produktów nie wzrosły tak znacząco, jak w innych krajach europejskich i Szwecja przestała być dla Europejczyków krajem drogim. Gęstość zaludnienia to niecałe 19 osób/ km kw., co jest również dużym turystycznym atutem tego kraju. Największe miasta to położona na wschodnim wybrzeżu stolica Sztokholm oraz Goeteborg, znajdujący się trochę bardziej na południe po przeciwnej stronie półwyspu. Szwecja bardzo często postrzegana jest jako kraj niedostępny, o surowym i zimnym klimacie. Cóż, trudno się dziwić takim opiniom. Rzeczywiście tutejsze zimy bywają bardzo srogie, szczególnie na północy, gdzie temperatury często spadają poniżej - 20 C, a pokrywa śnieżna utrzymuje się od listopada nawet do końca kwietnia. Ale to tylko jedna strona medalu. Mało, kto wie, jak piękne i gorące potrafi być lato w Szwecji. Dzięki prądowi zatokowemu temperatury wiosenne i letnie są zaskakujące wysokie, a na południowym wybrzeżu jest nieraz tak ciepło i słonecznie jak w znanych miejscowościach wypoczynkowych południowej Europy.
Kraj stworzony dla aktywnych
Nasz zamorski sąsiad to kraj lasów i jezior. Dość powiedzieć, iż w samej tylko części środkowo północnej jest ich około 96 000. Niektóre z nich to małe kilkuhektarowe zbiorniki, podczas gdy inne łączą się w długie łańcuchy wodne, tworząc w ten sposób prawdziwe śródlądowe oceany, które swą powierzchnią wielokrotnie przewyższają mazurskie Śniardwy. To niespotykane gdzie indziej bogactwo wód - dzieło cofającego się lodowca - sprawia, że Szwecja to prawdziwa gratka dla zwolenników wszelkich sportów wodnych, począwszy od wędkarzy, poprzez nurków, a kończąc na motorowodniakach. Południe i południowy zachód kraju to w większości płaskie i mocno zalesione tereny, które przez wiele lat pozostawały pod panowaniem Duńczyków. Ulokowane są tutaj historyczne miasta, takie jak Malmö czy Göteborg, które przyciągają turystów licznymi zabytkami i niepowtarzalnym klimatem. W pobliżu południowo wschodniego wybrzeża leżą wyspy Olandia i Gotlandia - najbardziej popularne tereny wypoczynkowe kraju, które szczególnie w okresie letnim są odwiedzane przez nieprzebrane rzesze turystów.
Im dalej, tym piękniej
Część środkowa i północna to płaskie otwarte przestrzenie, w znakomitej większości porośnięte sosnowymi borami, obfitującymi w grzyby, borówki i jagody, których notabene prawie nikt tu nie zbiera. To właśnie ta część Szwecji obfituje w niewyobrażalną wprost ilość jezior i rzek. To tutaj możemy udać się na wielogodzinne piesze bądź rowerowe wyprawy, nie spotykając w tym czasie przysłowiowego "żywego ducha" na swej drodze. Posuwając się dalej na północ, dotrzemy do Laponii - regionu, w którym czas zatrzymał się dziesięciolecia temu, gdzie przyroda jest dzika i całkowicie nieskażona, przez drogi przebiegają stada reniferów, a miejscowa ludność kultywuje odwieczne tradycje. Oczywiście największą atrakcją tego obszaru są dnie i noce polarne. Na dalekiej północy w okresie letnim słońce w ogóle nie chowa się za horyzontem, przez 24 godziny rozświetlając surowe piękno Laponii. Nie mniej osobliwe są noce polarne, podczas których słońce zupełnie nie jest widoczne, a dodatkowo często występuje zjawisko zorzy polarnej. Najbardziej wysunięte na północ regiony zamieszkują Saamowie - najstarszy rdzenny lud skandynawski o arcyciekawej kulturze.Tak więc pakujmy bagaże i w drogę do Szwecji - kraju jeszcze nie do końca odkrytego, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami, mieszkańcy są gościnni i przyjaźni, a każdy turysta witany jest szerokim uśmiechem!
Szwecja w obiektywie
Szwecja - raj dla miłośników natury Zamek w Kalmarze
Szwecja - raj dla miłośników natury Szkierowy szczupak
Szwecja - raj dla miłośników natury Przydrożne pole łubinu
Szwecja - raj dla miłośników natury Bałtycki śledź w zalewie
Szwecja - raj dla miłośników natury Krajobraz północy Szwecji
Szwecja - raj dla miłośników natury Katedra w Uppsali
Szwecja - raj dla miłośników natury Sauna nad jeziorem
Szwecja - raj dla miłośników natury Posiłek w drodze
Szwecja - raj dla miłośników natury Formacje skalne Gotlandii
Szwecja - raj dla miłośników natury Jesienne grzybobranie
Szwecja - raj dla miłośników natury Na Kole Polarnym
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych