about us about us niedziela, 07 marca 2021
Wyprawy wędkarskieSZWEDZKIE PERŁY
(reportaż ukazał się w "Wędkarskim Świecie" Nr 05/2005)

Oto jego fragment:

AsundenAsunden odwiedziłem w ubiegłym roku późną wiosną - na początku czerwca. Szczupaki brały praktycznie wszędzie - i to jest największa zaleta tego akwenu. Można je było znaleźć zarówno na przybrzeżnych wypłyceniach (egzemplarze do 2 kg), jak i na olbrzymich, śródjeziornych plosach, na głębi sięgającej 50 metrów! Czaiły się "zawieszone" w toni w pasie o głębokości od 8 do 12 metrów. Najskuteczniejszą metodą połowu był trolling na woblery bądź martwą ukleję, podaną na systemiku Drachkovitch'a. Łowione na trolling ryby nigdy nie były mniejsze niż 2 kg, często trafiały się sztuki 3-4-kg, a największe przekraczały 5 kg. Jak twierdzą szwedzcy gospodarze, wiele grup wędkarzy z Niemiec czy Holandii łowi tu systematycznie ryby powyżej 10 kilogramów, a świetne wyniki notują też (dla nas żadne zaskoczenie!) pojawiający się tu od czasu do czasu Polacy.
Drugim popularnym drapieżnikiem nad Asunden jest okoń. W trzcinowiskach, okolicach wysp czy na ostrych kamienistych spadach można połowić jak w dawnych dobrych czasach na rodzimych Mazurach. Dwóch wędkarzy może bez trudu w ciągu 3-4 godzin "zaliczyć" kilkaset pasiastych patelniaków, wśród których trafiają się od czasu do czasu sztuki 30- i 40-cm. I wcale nie potrzeba bawić się w boczne troki czy inne polskie "wynalazki". Pasiaki biorą na normalne, typowe przynęty - najczęściej gumki prowadzone techniką opadu z podrywaniem. AsundenJedynie kolor wabika jest, jak zawsze w przypadku okoni, ważny.
Baza turystyczna nad Asunden jest wyjątkowo atrakcyjna. Nie ma tu typowych ośrodków z domkami kempingowymi, pełnych wędkarzy z całej Europy, są za to ciche i urokliwe gospodarstwa agroturystyczne, położone w odludnych miejscach, wśród lasów i łąk. Najpiękniejsze z nich to Ryda i Kärra. Ta pierwsza osada to majątek ziemski, na który składa się zespół starych szwedzkich domów i zabudowy gospodarczej o kilkusetletniej historii oraz kilka hektarów łąk i lasów. Domy są stylowo urządzone, pełne typowych wiejskich mebli i sprzętów. Posiadają kuchnie i łazienki. Na terenie osady znajduje się mała restauracja (również z mocniejszymi trunkami, co w Szwecji jest dość rzadkie) oraz dobrze wyposażony sklep wędkarski. Domy dzieli od przystani jedynie 100 metrów. Sprzęt pływający jest znakomity - aluminiowe łodzie Linder należą do najwygodniejszych i najbezpieczniejszych jednostek pływających dla wędkarzy. Na życzenie można też wybrać się z gospodarzem na trollingową wyprawę jego okazałą łodzią Buster Magnum (..)

Aby przeczytać cały artykuł zamów w redakcji archiwalny egzemplarz Wędkarskiego Świata.Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon