Wyprawy wędkarskie
Rejon Trondheim
Norwegia
Norwegia Centralna
 
TrondheimW rejonie środkowej Norwegii znajdziemy kilka atrakcyjnych miejsc, które pod względem wędkarskim dorównują w niektórych okresach roku (przede wszystkim wczesną wiosną oraz na jesieni) łowiskom północnej Norwegii. Jednym z najlepszych łowisk w tej części kraju jest Trondheimfjorden. W turkusowych wodach tej wielkiej zatoki żyje ponad 150 gatunków ryb, z których wiele osiąga rekordowe rozmiary. Wielką zaletą regionu jest to, że w okolicy Trondheim łowić można nie tylko ryby typowo morskie. Sporo jest tutaj górskich jezior z pstrągiem potokowym oraz palią jeziorową. Istnieje także możliwość połowu ryb w rzekach z dużym pogłowiem łososia atlantyckiego i troci (okresowo). Jest też coś dla rodzin wędkarzy. Położone w okolicy malownicze góry to duża atrakcja dla miłośników aktywnego wypoczynku. Trondheimfjord to jedno z najlepszych w tej części Norwegii miejsc na połów czarniaka oraz dużego dorsza. Czarniaki występuję w łowisku w kilku bardzo charakterystycznych miejscach, niedaleko od ośrodka, w którym zapewniamy zakwaterowanie. Średnio biorą ryby w granicach 3 - 7 kg, ale jeśli stada grubego czarniaka są w fiordzie, tylko i wyłącznie kwestią czasu jest "zaliczenie" kilku egzemplarzy powyżej 10 kg, a nawet okazu w granicach 15 kilo! Najlepszy okres żerowania czarniaka przypada na przypływ, kiedy do wewnętrznych wód fiordu napływają wielkie ławice makreli. Bardzo duża jest także populacja rdzawca, którego można łowić zarówno przy użyciu pilkerów, jak i na klasyczny spinning na płytszej wodzie. I to w bardzo bliskiej odległości od ośrodka - nie dalej jak 15 minut jazdy łodzią. W głębszych miejscach (150 - 275 m) w każdej chwili możemy spodziewać się brania rekordowej molwy (do 30 kg) oraz niewielkiego kolenia (jeden z norweskich rekinów). W łowisku występuje także halibut, ale złowienie tej wielkiej płastugi to w dużej mierze kwestia szczęścia i trafienia na krótki okres jej żerowania. Podczas trollingu łupem wędkarzy pada niekiedy gruba troć i łosoś - ryby żerujące tu na krewetkach. Tych ostatnich, z powodu niezwykle zasobnych w pokarm wód, pływają tu gigantyczne wprost ilości. Z powodu dobrej osłony przed wiatrem sezon trwa praktycznie cały rok. Najlepsze rezultaty osiągane są jednak w okresie maj-czerwiec oraz w sierpniu i wrześniu. Na dorsza polecamy także kwiecień, który choć niezbyt jeszcze ciepły i pogodny, zapewnia jednak brania największych okazów (15 - 30 kg).
Poza doskonałym Trondheimfjordem oferujemy Państwu również dwa specjalistyczne ośrodki wędkarskie ulokowane w południowej części Knottfjorden, ok. 150 km na północny zachód od Trondheim. Stanowią one doskonałą propozycję zarówno na wędkarsko-rodzinny urlop, jak i na integracyjny wyjazd firmowy, podczas którego uczestnicy mogą nie tylko wędkować wewnątrz pięknego fiordu lub na otwartym morzu, ale także jeździć konno, nurkować czy fotografować dostojne orły morskie. Wielką atrakcją okolicy są ponadto malownicze szczyty górskie, skąd rozpościera się imponujący widok na pobliskie fiordy. Istny raj dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. Naszym zdaniem każdy turysta nastawiony na aktywny wypoczynek znajdzie dla siebie w tym rejonie coś interesującego, a my dołożymy wszelkich starań żeby spełnić życzenia Klientów. W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków znajdziemy dobre łowiska czarniaka, dorsza, a przede wszystkim okazałego rdzawca, który występuje tu bardzo powszechnie. Ta piękna, sportowa ryba to cenne wędkarskie trofeum i z powodzeniem można łowić ją na spinning. Z reguły łupem wędkarzy padają sztuki o masie 2-4 kg, ale złowienie ryby ponad 5-kilogramowej nie jest rzadkim wydarzeniem. Emocje podczas holu są olbrzymie, gdyż rdzawiec to bardzo silna i szybka ryba. Kierując się w stronę otwartego morza (15 minut drogi łodzią), natrafimy na dobre łowiska dużej molwy (jedne z najlepszych w Norwegii), zlokalizowane w wąskich, skalistych ujściach fiordu o znacznej głębokości (150-250 m). Nastawiając się na te drapieżniki z martwą makrelą czy śledziem, możemy w każdej chwili spodziewać się brania ryby nawet 30-kilogramowej! Polecamy również możliwość jednodniowej wyprawy nad jedną z łososiowych rzek - np. słynną Namsen, gdzie łowi się na spinning, muchę, przynęty naturalne (z wyjątkiem krewetek) bądź z łodzi z wiosłującym przewodnikiem (metoda zwana "harling"). Na wędkarską wyprawę w rejon środkowej Norwegii polecamy przede wszystkim kwiecień oraz maj - najlepsze miesiące, jeśli chodzi o połów dorsza i rdzawca. Kolejne okresy, kiedy możemy liczyć na bardzo dobre brania, to sierpień oraz wrzesień.

Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewniają łodzie wędkarskie, wyposażone w silniki spalinowe, echosondy i GPS. Z brzegu także można w niektórych miejscach łowić ryby, ale biorą z reguły tylko mniejsze sztuki (1-2 kg). Pstrągi w jeziorkach można łowić z brzegu lub brodząc w wodzie. Ryby łososiowate w rzekach łowimy z brzegu lub brodząc w wodzie. Łososie na Namsen - również z łodzi.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 i więcej metrów) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak molwa czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 gram lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze, czarniaki i rdzawce. Te ostatnie znakomicie biorą również na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi (szczególnie w okolicy pionowych ścian skalnych). Połów pstrągów i łososi - na spinning lub sztuczną muchę. Łososi na rzece Namsen również metodą "harlingu" (rodzaj trollingu z łodzi wiosłowej prowadzonej przez przewodnika), a także na przynęty naturalne z wyjątkiem kreswetek. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity i ograniczenia

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego. Na rzece Namsen, a także innych rzekach łososiowych - zakaz połowu łososi na krewetki. Szczegółowe informacje odnośnie ograniczeń w połowie ryb łososiowatych na zapytanie w biurze Eventur Fishing.

Zakwaterowanie

Ośrodek 1 w rejonie Trondheimfjorden
Proponujemy komfortowy ośrodek wędkarski usytuowany nad samym brzegiem fiordu z bezpośrednim dostępem do łodzi. Dysponuje 8 apartamentami dla 4-5 osób. Apartamenty posiadają pokój dzienny z TV, 2 sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię, prysznic oraz WC. Weranda z meblami ogrodowymi i imponującym widokiem na morze. Na terenie ośrodka oddzielne pomieszczenie z bieżącą wodą do skrobania ryb. Anglojęzyczny gospodarz ośrodka jest jednocześnie doskonałym przewodnikiem wędkarskim. Pościel na wyposażeniu apartamentów. Najbliższy sklep spożywczy, stacja benzynowa - 5 km. Najbliższa restauracja - 10 km. Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, łosoś atlantycki) - 20 km. Mapy łowisk oraz pełna informacja o łowisku dostępne w biurze Eventur Fishing. Do Państwa dyspozycji bezpieczne i wygodne łodzie z silnikami spalinowymi - bezpośrednio przy domkach. Silniki 15-30 KM. Niektóre łodzie wyposażone w kolorowe echosondy i GPS. Na życzenie organizujemy rejsy w morze ze skipperem (przewodnikiem). Dla osób korzystających z transportu lotniczego oferujemy przewóz z lotniska do miejsca zakwaterowania. Kompleksowa informacja o łowisku oraz mapy wędkarskie dostępne w biurze Eventur Fishing.
Ośrodek 2 i 3 w rejonie Knottfjorden
Oba ośrodki oferują komfortowe apartamenty położone nad samym brzegiem morza, przeznaczone dla 4 - 6 osób. W każdym znajdziemy salon wypoczynkowy z TV, oddzielne 2-osobowe sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię, prysznic oraz WC. Ponadto weranda z meblami ogrodowymi i grillem, osobne stanowiska do sprawiania i mrożenia ryb. Na terenie ośrodków znajduje się także niewielka restauracja, sklepik wędkarski i kafeteria. Na potrzeby wędkarzy przygotowano obszerne (4,8 - 6,2 m) łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi o mocy 25 - 60 KM, echosondami i GPS. Pełna informacja o łowiskach, mapy batymetryczne oraz namiary GPS na najlepsze miejsca dostępne w biurze Eventur Fishing. Na miejscu profesjonalni, miejscowi przewodnicy wędkarscy.

Warunki pobytu w domkach - przeczytaj koniecznie

Atrakcje w okolicy

 • pola golfowe
 • szlaki spacerowe i rowerowe
 • Trondheim - jedno z głównych miast Norwegii z zabytkową katedrą
 • łososiowa rzeka Namsen oraz inne rzeki
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych