about us about us środa, 03 marca 2021
Wyprawy wędkarskie


Archipelag Trosa
Szczupak z trzcin
Archipelag Trosa
Archipelag Trosa

Rezerwacje w systemie online >>>

Archipelag Trosa

wędkarstwo w szwecji
Szwecja


Trosa to kolejna tegoroczna (2007) nowość w naszej ofercie. Archipelag znajduje się zaledwie 45 kilometrów od Nynäshamn, więc po zejściu z promu dosłownie w kilka chwil możemy dotrzeć na miejsce. Każda wizyta w Szkierach Trosa daje wielką szansę na złowienie „życiówki”. To właśnie tutaj padło kilka szczupaków z listy dwudziestu największych szwedzkich okazów tego gatunku.

Tereny wędkarskie i metody połowu

Archipelag TrosaWystępują tu typowe łowiska szkierowe, z licznymi zatokami, trzcinowiskami, wyspami i kamiennymi rafami. Woda jest bardzo czysta, dzięki czemu doskonale widać roślinność zanurzoną, a nawet pływające wśród niej ryby. Okolica, w jakiej przyjdzie Państwu wędkować, jest niezwykle piękna i spokojna. Dziewicza przyroda oraz mała ilość wędkarzy pomagają wypocząć i oderwać się od szarej codzienności. „Sztandarową” rybą, dla której wędkarze odwiedzają to łowisko, jest oczywiście szczupak – niekwestionowany „władca” szwedzkich szkierów. Tak jak i na innych tego typu łowiskach drapieżniki tutaj fantastyczne wręcz przyrosty. W ich menu dominują śledzie, sieje i płocie, którymi szczupaki zajadają się przez większość roku. Ryby w szkierach są nie tylko duże, ale i bardzo waleczne. W zasadzie ciężko porównywać hol szczupaka ze szkierów z holem jego jeziorowego odpowiednika. W Archipelagu Trosa najlepszy okres na „zębacze” to wiosna i jesień. Wiosną najlepsze wyniki osiągnemy łowiąc na wodzie nieprzekraczającej 3 metrów głębokości, ponieważ drapieżniki intensywnie żerują na gromadzącej się na płyciznach białej rybie. Należy wówczas konsekwentnie obławiać zatokę po zatoce, szcególnie skupiając się na trzconowiskach. Najlepsze przynęty w tym okresie to niewątpliwie duże gumy uzbrojone w lekkie główki, jerki i wszelkiej maści „blachy” – obrotówki, wahadłówki czy antyzaczepowe spoony. Jesienią jest nieco trudniej zlokalizować ryby. Szukamy ich głównie przy ostrych spadkach dna, często na głębokościach dochodzących do 12 metrów. Najskuteczniejsze okazują się wtedy leniwie prowadzone, uzbrojone w ciężkie główki twistery i rippery. Ryby łowione jesienią są bardzo silne i dorodne. Pomimo mniejszej niż wiosną ilości brań złowienie "metrowca" jest wtedy bodaj nawet bardziej prawdopodobne. W Archipelagu Trosa niezależnie od pory roku powinniśmy pamiętać, że ryby często przemieszcają się w poszukiwaniu ławic śledzi lub płoci. Dlatego my też powinniśmy często zmieniać miejsca i szukać drapieżników. Po namierzeniu żerujących szczupaków z jednego miejsca można złowić nawet kilka dorodnych sztuk. W Szkierach Trosa mogą Państwo z powodzeniem łowić również sandacze. Pod tym względem ciężko znaleźć na szwedzkim wybrzeżu lepsze łowisko. Nie od dziś wiadomo, że sandacz jest rybą dość trudną do złowienia. Niemniej, gdy w łowisku jest go bardzo dużo, prawdopodobieństwoArchipelag Trosa odniesienia sukcesu znacznie się zwiększa. W Archipelagu Trosa od czasu do czasu padają sztuki przekraczające 5 kilogramów masy, ale najczęściej na wędkach meldują się ryby w przedziale 1-2 kg. Najlepszy okres na sandacza to czerwiec i lipiec oraz późna jesień. Populacje ryb drapieżnych uzupełnia jeszcze wszędobylski okoń, który z powodzeniem daje się łowić niemal przez cały rok.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski >>>

Zakwaterowanie
i serwis wędkarski


Warning: Use of undefined constant Trosa - assumed 'Trosa' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /animacja_trosa.php on line 17
970,- zł
od osoby za 7 dni*
Sprawdź szczegóły

Szczególnie polecamy
na połów:
szczupak, sandacz, okoń, troć

Podstawowe dane
Położenie:
45 km od Nynäshamn
460 km od Karlskrony
580 km od Ystad
Powierzchnia:
Łącznie ponad kilka tysięcy ha skalistych wysp, wysepek i trzcinowych zatok.
Średnia głębokość:
5-6 m
Maks. głębokość:
ponad 42 m
Rybostan:
liczny duży szczupak, sandacz, okoń, jaź, węgorz, troć, śledź, biała ryba.

Rekordy
szczupak 22,0 kg
okoń 1,94 kg
sandacz 9,00 kg
troć 8,80 kg

Sezon wędkarski
szczupak IV-VI, IX-XI
okoń cały rok
sandacz V-VI, IX-XI
troć IV-VI

Preferowane metody
Drapieżniki – dozwolona tylko metoda spinningowa oraz żywiec.
Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z silnikiem spalinowym.

Limity i ograniczenia
Zgodnie z miejscowym obyczajem z łowiska wolno zabierać tylko tyle ryb, ile jest potrzebnych do bieżącego spożycia w danym dniu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek.

*Populacja danego gatunku w łowisku

Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon