W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Jezioro położone w południowej Norwegii, niedaleko granicy ze Szwecją i miasta Moss. Oddalone:
✓ ok. 6 km od Moss (lotnisko),
✓ ok. 130 km od lotniska w Oslo,
✓ ok. 520 km od Nynäshamn,
✓ ok. 535 km od Ystad.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od czerwca do października), sandacz (od czerwca do października), biała ryba (lato, jesień).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
prywatność - u gospodarza jest zazwyczaj tylko jedna grupa
mało wędkarzy na jeziorze
duża zasobność akwenu w ryby i duża różnorodność gatunków (nawet sandacz!)
piękna natura wokół
możliwość dotarcia samolotem (blisko 2 lotniska) lub samochodem (najbliższa Norwegia z możliwych, stosunkowo niedaleko od promu w Szwecji)
bliskość Oslo – możliwość wycieczki do tego ładnego miasta
Galerie zdjęć
Opinia eksperta
"Piękne jezioro, trochę podobne do naszych jezior mazurskich, z wieloma wyspami, z bardzo urozmaiconą linią brzegową i równie urozmaiconym dnem. Od jezior mazurskich różni się przede wszystkim liczbą ryb, u nas chyba nawet przed wojną nie było tyle ryb co tam obecnie! Wspaniałe łowisko dla wędkarzy lubiących łowić różne gatunki. Podczas naszego krótkiego pobytu nad tym jeziorem łowiliśmy regularnie duże liczby szczupaków, okoni i sandaczy. Po namierzeniu jednej z podwodnych górek można mieć nieprawdopodobne wyniki, np. kilkanaście sandaczy w godzinę, okraszone kilkoma kilowymi okoniami i szczupakiem na dokładkę! Niesamowite! Z czystym sumieniem polecam”.
Dariusz Małysz
Dariusz Małysz jest czołowym polskim wędkarzem, producentem uznanych na całym świecie woblerów Dorado.
Jezioro Vansjøn, południowa Norwegia Flaga Norwegia
To nasza kolejna oferta w południowej Norwegii. Jezioro Vansjøn leży w okolicy miasta Moss, niedaleko drogi prowadzącej do szwedzkiej granicy do Oslo. Dostępność komunikacyjna jeziora jest więc świetna, tym bardziej, że pod Moss zlokalizowane jest lotnisko, z którego korzystają tanie linie lotnicze.
250 kilometrów brzegu!
Sam zbiornik należy do najciekawszych, jakie moglibyśmy przetestować w Skandynawii. Nie jest typowym norweskim jeziorem o kształcie fiordu, z głębokością przekraczającą często 100 m, lecz znacznie płytszym i bardzo rozległym akwenem z niezwykle urozmaiconą linią brzegową, której długość wynosi aż 250 km! Brzegi na dużym obszarze porośnięte są bujnymi trzcinami, sporo jest wysp, zatok, podwodnych górek i raf, a także łąk z roślinnością denną bądź nenufarami. Ten charakter łowiska sprawia, że szczupak ma tu doskonałe warunki do bytowania i rozrodu. Zębate drapieżniki różnych rozmiarów są więc zdobyczą dość częstą, a biorąc pod uwagę fakt, że na jeziorze Vansjøn wędkuje niewiele osób, można je uznać za znakomitą ofertę na wędkarski urlop dla zapalonych spinningistów oraz wędkarzy preferujących lekki trolling. Podczas tygodniowego urlopu szansa na rybę metrową jest bardzo duża.
Nad jeziorem znajdziemy mnóstwo zieleni.
Norweskie sandacze
Poza szczupakiem sporo tu okonia, i to przyzwoitych rozmiarów. Żeruje on głównie na podwodnych górkach i stokach. Ale jest jeszcze coś, co odróżnia Vansjøn od innych jezior norweskich. To fakt, że występuje w nim sandacz, i to obficie. Najczęściej łowione są wprawdzie małe sztuki, nie przekraczające 50 cm, ale wprawny wędkarz dobierze się z pewnością również do większych ryb. Sandacze biorą zarówno na trolling (wobler), jak i na klasyczny spinning. Najskuteczniejsza jest oczywiście metoda opadu z zastosowaniem jako przynęt gumowych imitacji rybek, a także kogutów. Przy sprzyjającej pogodzie nie powinno być problemu ze złowieniem kilku sandaczy dziennie na osobę (takie wyniki mieliśmy na testowych połowach w lipcu 2009 r.), a nie musimy chyba nikogo przekonywać, jakim kulinarnym rarytasem jest ta ryba. Poza drapieżnikami jezioro obfituje w białą rybę oraz miętusa. Łącznie żyje w nim 14 gatunków.
Zasobność zbiornika w "konsumpcyjnego" sandacza jest duża.
Dostępność łowiska
W niektórych miejscach istnieje możliwość wędkowania z brzegu (przydatne wodery), ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb daje zdecydowanie wędkarska łódź z silnikiem spalinowym.
Rekomendowane metody połowu
Na szczupaka rekomendujemy spinning przy użyciu dość lekkich przynęt (płycizny) lub cięższych (kanty z ostrymi spadkami dna, podwodne górki i rafy). Latem i jesienią dobre efekty powinien przynieść trolling. Na płyciznach warto też spróbować połowu szczupaka na sztuczną muchę, jak również poppery i dżerki. Brania są bardzo efektowne. Okonie najlepiej biorą na spinning (gumy, obrotówki), trolling (woblery) lub spławik (czerwony robak). Przy połowie sandaczy metodą przynoszącą najwięcej brań jest zdecydowanie spinning (łowienie z opadu na gumy i koguty), ale ryby te atakują także ciągnięte za łodzią woblery (trolling) - i to nie tylko przy dnie, ale także w toni. Białą rybę najlepiej łowić metodą spławikową lub na drgającą szczytówkę. Z kolei na miętusa najlepsza wydaje się martwa rybka lub filet podane na zestawie gruntowym.
Limity i ograniczenia
Zakaz zabierania ryb w celach przetwarzania i wywożenia z Norwegii. W przypadku szczupaka generalnie obowiązuje zasada no kill, ale po uzgodnieniu z gospodarzem można oczywiście zabrać jedną czy dwie ryby na kolację. Nie wolno zabierać szczupaków większych niż 80 cm. Jeśli chodzi o okonie i sandacze - można zabierać je w ilościach niezbędnych do bieżącej konsumpcji (są to regulacje biura i gospodarza ośrodka). Szczegółowe informacje na życzenie lub u gospodarza.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Zapraszamy do spędzenia miłego urlopu nad jeziorem Vansjøn. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy dwa domki będące częścią gospodarstwa agroturystycznego, położone- go na wysokim brzegu jeziora i otoczonego lasem. Zakwaterować się w nich mogą łącznie 4 osoby. Większy domek ma salon z TV, sypialnię, łazienkę i kuchnię, a także taras z meblami ogrodowymi, mniejszy salon z kominkiem i aneksem sypialnym (z łazienki i kuchni wszyscy korzystają w większym domku). Domki są oddalone od siebie o ok. 20 m.
Duży dom
Mniejszy domek
Łódź wędkarska
Na jeziorze gospodarz przygotował dwie przyzwoite pięciometrowe łódki z silnikami spalinowymi, pozwalające penetrować duże obszary tego akwenu. Dojazd do łódek samochodem, można też dojść pieszo (kilkaset metrów).
Atrakcje w okolicy:
możliwość wycieczki do Oslo
twierdza Halden
Oferta wędkowania na jeziorze Vansjøn (pakiety) Eventur Fishing
Termin:kwiecień-październik
Czas trwania:dowolna ilość dni do wyboru, poniżej kalkulacja za „klasyczny” 7-dniowy pobyt
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Oslo „Moss” i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 6 osób w domku
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro
Przewodnik:na zapytanie w biurze/td>
Cena:1 250,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 7 500,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 23.03.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6-osobowy bez sprzątania końcowego
  • poszewki na pościel i ręczniki
  • 2 łodzie wędkarskie plastikowe 4,2–4,5 m z silnikami spalinowymi (10-15 KM) i echosondami
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie płatne dodatkowo na miejscu, 100-150 NOK/osoba/tydzień
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce