W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w północnej części Norwegii, oddalone:
✓ ok. 904 km od Olso,
✓ ok. 1232 km od Nynäshamn,
✓ ok. 1564 km od Karlskrony,
✓ ok. 1516 km od Ystad,
✓ ok. 388 km od Bodø.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. plamiak, karmazyn, śledź, makrela, rekin śledziowy, łosoś (sezon trwa tutaj praktycznie przez cały rok, ale na najlepsze brania dorszy można liczyć w kwietniu, natomiast najlepszym okresem połowu czarniaków jest wczesna wiosna oraz lato, począwszy od połowy czerwca do połowy września). Uzupełnieniem morskich połowów może być wyprawa na żyjące w górskich jeziorkach: pstrągi potokowe i palie jeziorowe.
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
jedno z najlepszych łowisk halibuta poza rejonem Dalekiej Północy
łowiska bardzo zasobne w inne gatunki (np. dorsz, rdzawiec)
fantastyczne krajobrazy, wyspa dla aktywnych
świetna baza dla wędkarzy
Galerie zdjęć
WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Wyspa Vega, północna Norwegia Flaga Norwegia
PIĘKNE RYBY I JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI KRAJOBRAZOWYCH SKANDYNAWII!
Przedstawiamy Państwu kolejne sprawdzone łowisko w północnej Norwegii. Vega znajduje się 260 km na południe od Mo i Rana i jest jedną z najpiękniejszych i najmniej poddanych turystycznej presji wysp w całej Skandynawii.
Wyspa z listy UNESCO
Nawet w sezonie wakacyjnym łatwo tu znaleźć ciszę i błogi spokój, których brak na popularnej Hitrze czy przepełnionych w sezonie Lofotach. Ze względu na wybitne walory przyrodnicze oraz liczne zabytki Vega została nawet wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polecamy to miejsce zarówno zapalonym wędkarzom morskim, jak i ich rodzinom, które pragną spędzić miły, spokojny urlop. Na wyspie znajdują się dziesiątki malowniczych szlaków turystycznych, cenne zabytki architektury norweskiej oraz liczne rezerwaty przyrodnicze. Natkniemy się tu także na ruiny wojennych bunkrów i fortyfikacji. W okolicach można nurkować (woda jest turkusowa i ma miejscami 15 metrów przezroczystości), fotografować dziko żyjące zwierzęta (przede wszystkim ptaki, ale przy dobrej pogodzie także wieloryby i orki), a także pływać na desce i kajaku. Najwięcej jednak wyspa ma do zaoferowania wędkarzom.
Vega jest doskonałym miejscem do uprawiania morskiego kajakarstwa.
Ryby morskie, pstrągi i palie
W bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zakwaterowania znajdziemy bardzo dobre łowiska czarniaka, dorsza, halibuta i brosmy. Co najważniejsze, sporo z nich jest dobrze osłoniętych od wiatru, co sprawia, że wędkowaniu można oddawać się niemal bez względu na pogodę. Sezon wędkarski trwa tutaj przez okrągły rok, jednak sugerujemy wyjazdy w cieplejszych miesiącach, szczególnie w okresie czerwiec-sierpień. Dobrym momentem na wędkarską wyprawę będzie także kwiecień, który jest najlepszą porą na dużego dorsza. Ryby gromadzą się w tym czasie w duże tarłowe stada i masowo wchodzą do spokojnych, osłoniętych od wiatru zatok oraz fiordów. Wtedy właśnie mamy największą szansę na spotkanie z prawdziwym okazem wątłusza. Na wyspie znajduje się także kilka górskich jezior z krystalicznie czystą wodą i dużą populacją pstrąga potokowego oraz palii jeziorowej.
Piękne rdzawce złowione nieopodal Vegi.
Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewniają łodzie wędkarskie wyposażone w silniki spalinowe, echosondy i GPS. Z brzegu można także w niektórych miejscach łowić ryby, ale biorą z reguły tylko mniejsze sztuki (1-2 kg). Pstrągi w jeziorkach można łowić z brzegu lub brodząc w wodzie.
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak molwa czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze, czarniaki i rdzawce. Te ostatnie znakomicie biorą również na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Ośrodek nr. 1
Do dyspozycji klientów oddajemy 2 w pełni wyposażone domki 5-osobowe o powierzchni 72 m2 każdy. W domku znajdą Państwo, 3 oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Zakwaterowanie znajduje się tuż obok przystani łodziowej.
Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM, echosondą, GPS i ploterem.
Ośrodek nr. 2
Do dyspozycji klientów oddajemy 6 w pełni wyposażonych domków 6-osobowych o powierzchni 50 m2 każdy (4 z nich posiadają własną saunę). W domku znajdą Państwo, 3 oddzielne sypialnie, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi i grillem, dostęp do internetu „wi-fi”. Odleglość od przystani łodziowej, około 20 metrów.
Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM oraz łodzie wędkarskie „Oien” 17,5’ z silnikami spalinowymi 30 KM. Wszystkie jednostki są wyposażone w echosondę, GPS i ploter.
Ośrodek nr. 3
Do dyspozycji klientów oddajemy 2 w pełni wyposażone domki 7-osobowe o powierzchni 95 m2 każdy. W domku znajdą Państwo, 4 oddzielne sypialnie, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą., werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Łodzie znajdują się tuż obok werandy.
Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM, echosondą, GPS i ploterem.
Ośrodek nr. 4
Apartament 6-osobowy o powierzchni 82 m2 (pierwsze piętro). Znajdą w nim Państwo, 3 oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi, grill, dostęp do internetu „wi-fi”, sauna wspólna z innymi apartamentami. Łodzie znajdują się tuż obok apartamentu.
Apartament 6-osobowy o powierzchni 60 m2 (parter). Znajdą w nim Państwo, 3 oddzielne sypialnie, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi, grill, dostęp do internetu „wi-fi”, sauna wspólna z innymi apartamentami. Łodzie znajdują się tuż obok apartamentu.
Domek 4-osobowy o powierzchni 50 m2 (parter). Znajdą w nim Państwo, 2 oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi, grill, dostęp do internetu „wi-fi”, sauna wspólna z apartamentami. Łodzie znajdują się tuż obok apartamentu.
Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kaasboll” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM oraz łódź 21’ 60 KM i 17,5’ 50 KM. Wszystkie jednostki są wyposazone w echosondy, GPS i plotery.
Ośrodek nr. 5
Do dyspozycji klientów oddajemy 3 domki 8-osobowe o powierzchni 100 m2 każdy. W domku znajdą Państwo, 4 oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, 2 łazienki z prysznicem i WC, prywatną saunę, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi i grillem, dostęp do internetu „wi-fi”. Odleglość od przystani łodziowej, około 10 metrów.
Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kaasboll” 22’ z silnikami spalinowymi 80 KM. Wszystkie jednostki są wyposażone w echosondę, GPS i ploter.
Ośrodek nr. 6
Do dyspozycji klientów oddajemy 2 domki 6-osobowe o powierzchni 90 m2 każdy. W domku znajdą Państwo, 3 oddzielne sypialnie z pojedynczymi łóżkami, łazienkę z prysznicem i WC, salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, werandę z meblami ogrodowymi i grillem. Łodzie znajdują się tuż obok domków.
Ośrodek oferuje łodzie wędkarskie „Kvaerno” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM. Wszystkie jednostki są wyposażone w echosondę, GPS i ploter.
Apartamenty na wyspie Vega - widok ogólny.
Jeden z apartamentów
Łodzie wędkarskie
Wbętrze apartamentu
Atrakcje w okolicy
✓ koło polarne (możliwość otrzymania pamiątkowego certyfikatu),
✓ malowniczo położone miasto Bodø oraz Saltstraummen (niezwykłe miejsce, gdzie morska woda przelewa się niczym górska    rzeka przez wąską fiordową cieśninę w rytmie przypływów i odpływów oceanu).
Potężne wiry na słynnym Saltstraumen.
Oferta wędkowania - Wyspa Vega (pakiety) Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce