Wyprawy wędkarskie
Archipelag Vikna, centralna Norwegia
Norwegia
Norwegia centralna - Archipelag Vikna
Norwegia centralna - Archipelag Vikna
Norwegia centralna - Archipelag Vikna
Archipelag Vikna (320 km na północ od Trondheim) tworzy kilkanaście tysięcy szkierowych wysp i wysepek o zróżnicowanej wielkości. Jest to prawdziwy labirynt, w którym niedoświadczony węd- karz dość łatwo traci orientację.
Warto wypłynąć kutrem
Łowisko jest jednak zasobne w duże ryby, więc warto czasem trochę pobłądzić... Zresztą dzisiaj, w dobie GPS-u, znalezienie drogi na najlepsze łowiska nie nastręcza problemu. Głębokość wody pomiędzy wyspami oscyluje zazwyczaj w granicach 60-100 m, a jej przezroczystość sięga 10 m. Najlepszy sezon wędkarski to marzec (dorsz) oraz okres maj-wrzesień (wszystkie pozostałe gatunki). W łowisku nie brakuje dużych dorszy, karmazynów, dorodnych rdzawców i czarniaków. Te ostatnie mają opinię najbardziej sportowych i najsilniejszych ryb w Norwegii. Przybrzeżne łowiska zamieszkują gigantyczne stada średniej wielkości dorszy. Ich połów na spinning to czysta przyjemność przypominająca łowienie sandaczy w naszych zbiornikach zaporowych. Jednak branie dorsza jest nieporównywalnie mocniejsze, a hol dostarcza zdecydowanie więcej emocji. Podczas wędkowania w wodach archipelagu naprawdę warto skorzystać z usług przewodnika. Tutejszy specjalista jest zawodowym rybakiem oraz dysponuje dużym i wygodnym kutrem. Zabiera on wędkarzy na otwarty ocean i ustawia swoją łódź w dryfie nad najlepszymi łowiskami. Często są to dość płytkie (20-40 m), podwodne górki, które przyciągają rekordowe okazy. Stosowany w takich miejscach niezbyt ciężki sprzęt sprawia, że hol każdej większej ryby jest wspaniałym sprawdzianem dla umiejętności wędkarza. Gwarantujemy Państwu, iż decydując się w Vikna na łowienie z przewodnikiem, mamy praktycznie 100% pewności, że wyprawa przyniesie dużą rybę.
Test w 2005 roku
Oto krótka relacja Maćka Rogowieckiego z wyjazdu studyjnego na opisywane łowisko: "Archipelag odwiedziliśmy w czerwcu. Najlepsze wyniki osiągnęliśmy nie w wewnętrznych zatokach, a od strony otwartego morza. Tutejsze wody obdarowały nas wieloma pięknymi okazami. Złowiliśmy mnóstwo dorszy oraz karmazynów, trafiały się też pojedyncze, choć okazałe miętusy morskie (brosmy). Najmilej wspominamy jednak spinningowe połowy wielkich rdzawców oraz czarniaków. Brały na skalistej górce podwodnej, której szczyt wychodził 10 m pod powierzchnię wody, stoki raptownie opadały do głębokości 80 m! Miejsce to (oraz wiele podobnych) znajduje się zaledwie 20 minut drogi od domku, choć niełatwo tam na początku trafić, lawirując pomiędzy dziesiątkami wysepek. Zapewniamy jednak, iż wysiłek się opłaca. Duże ryby łowi się bowiem w Vikna bardzo często i w każdym momencie może wziąć rekordowa sztuka".
Jeziora z pstrągami
Dodatkową atrakcją łowiska w Vikna jest możliwość łowienia przy złej i wietrznej pogodzie pstrągów potokowych w okolicznych niewielkich, leśnych jeziorkach. Pstrągi nie są bardzo okazałe (przeciętnie łowi się ryby w granicach 30 cm, czasem trafia się czterdziestak), ale bardzo waleczne i pięknie ubarwione. Ich łowienie jest znakomitym zajęciem w dniach, kiedy nie można wypłynąć na otwarte morze.
Norwegia centralna - Archipelag Vikna Dorsz z górki podwodnej
Norwegia centralna - Archipelag Vikna W jeziorach są pstrągi
Norwegia centralna - Archipelag Vikna Spory karmazyn
Norwegia centralna - Archipelag Vikna Znaleźliśmy czarniaki!
Norwegia centralna - Archipelag Vikna Są i duże rdzawce

Dostępność łowiska
Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, szczególnie na zwężeniach pod mostami, gdzie przepływ wody jest najsilniejszy. Trafiają się tam głównie mniejsze sztuki (1-2 kg), ale czasem można złowić nawet dwucyfrowego dorsza. Jednak najlepsze wyniki osiągniemy używając bezpiecznej łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym echosondą i GPS-em. Pstrągi potokowe na jeziorkach łowimy z brzegu.

Rekomendowane metody połowu

Zarówno na wodach archipelagu, jak i na otwartym morzu musimy być przygotowani na dość głębokie łowienie, a więc używać będziemy głównie pilkerów. Niemniej od czasu do czasu znajdziemy też płytsze łowiska, gdzie będzie można zastosować klasyczny spinning, lecz nieco cięższy niż przy łowieniu szczupaków bądź sandaczy. Spinningować powinniśmy zarówno techniką opadu po dalekim wyrzucie (dobre na rdzawce), jak i wertykalnie, opuszczając przynętę w okolice dna a następnie podrywając ją i opuszczając (skutecznie wabi dorsze i czarniaki). Niekiedy warto gwałtownie poderwać przynętę i szybko ciągnąć ją w stronę powierzchni wody. Wówczas często agresywnie biją w nią spore czarniaki. Znakomitymi przynętami będą duże morskie twistery na dość ciężkich główkach (od 30 g wzwyż). Najlepszą przynętą na ryby żerujące przy samym dnie (brosma, zębacz, molwa) będzie filet z makreli czy małego czarniaka. Przynętę obciążamy ciężarkiem o masie dopasowanej do głębokości łowiska lub nakładamy mięso bezpośrednio na kotwiczkę pilkera. Płastugi można łowić z dna na małże lub inne drobne organizmy morskie. Pstrągi potokowe w jeziorkach łowimy na spinning z użyciem błystek obrotowych i wahadłowych, a także na sztuczną muchę. Pełne informacje na temat technik łowienia i najlepszych przynęt otrzymają Państwo przed wyjazdem na wyprawę w biurze Eventur Fishing.

Limity i ograniczenia

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego. Pomyślmy zatem o naszej przyszłości!

Dojazd na norweskie łowiska

Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Soroya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Zakwaterowanie i serwis wędkarski

Niewielki, liczący 6 domków ośrodek wędkarski, ulokowany jest tuż na nad brzegiem wydłużonej morskiej zatoki, z dala od innych zabudowań. Oferuje zakwaterowanie w wolnosto- jących domkach dla 4-6 osób. Wszy- stkie domki wyposażone są TV sat., kompletnie urządzoną  kuchnię oraz łazienkę.  Pościel   na wyposażeniu
Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna
domku. Najbliższy sklep spożywczy, stacja benzynowa, kantor - 6 km. Najbliższa restauracja - 36 km Najbliższe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, łosoś atlantycki) - 11 km. Dla wędkarzy przygotowano łodzie wędkarskie Oien wyposażone w silniki spalinowe o mocy 15-25 KM. Dostępne również echosondy oraz GPS (dodatkowo płatne). Odległość z domków do łodzi wynosi 30-100 m. Fachowy przewodnik wędkarski na miejscu. Na życzenie organizujemy rejsy w morze ze skiperem. Na terenie ośrodka do dyspozycji Gości oddzielne pomieszczenia do sprawiania ryb wyposażone w zamrażarki. Możliwość zakupu styropianowych pojemników do transportu. Kompleksowa informacja wędkarska o łowisku oraz dokładne palny batymetryczne archipelagu są dostępne w biurze Eventur Fishing.

Atrakcje w okolicy

 • wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
 • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki,
 • obserwacja dziko żyjących zwierząt (np. łosi).
  Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna
  Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna Norwegia centralna - Archipelag Vikna
  Dojazd na łowisko - u nas wyjątkowo korzystne warunki:
 • Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
  Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
  | Projekt i realizacja: melonio.pl |
  Projektowanie stron internetowych