W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko morskie położone w północnej części Norwegii, oddalone:
✓ ok. 904 km od Olso,
✓ ok. 1232 km od Nynäshamn,
✓ ok. 1564 km od Karlskrony,
✓ ok. 1516 km od Ystad,
✓ ok. 388 km od Bødo.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. halibut, zębacz, plamiak, karmazyn, śledź, makrela, rekin śledziowy, łosoś (sezon trwa tutaj praktycznie przez cały rok, ale na najlepsze brania dorszy można liczyć w kwietniu, natomiast najlepszym okresem połowu czarniaków jest wczesna wiosna oraz lato, począwszy od połowy czerwca do połowy września). Uzupełnieniem morskich połowów może być wyprawa na żyjące w górskich jeziorkach: pstrągi potokowe i palie jeziorowe.
ZOBACZ FILM
Więcej o Norwegii tutaj
Galerie zdjęć
Wyspa Vega, północna Norwegia Flaga Norwegia
Przedstawiamy Państwu kolejne sprawdzone łowisko w północnej Norwegii. Vega znajduje się 260 km na południe od Mo i Rana i jest jedną z najpiękniejszych wysp, a zarazem w najmniejszym stopniu poddana presji turystycznej spośród wysp w całej Skandynawii.
Wyspa z listy UNESCO
Nawet w sezonie wakacyjnym łatwo tu znaleźć ciszę i błogi spokój, których brak na popularnej Hitrze czy przepełnionych w sezonie Lofotach. Ze względu na wybitne walory przyrodnicze oraz liczne zabytki Vega została nawet wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polecamy to miejsce zarówno zapalonym wędkarzom morskim, jak i ich rodzinom, które pragną spędzić miły, spokojny urlop. Na wyspie znajdują się dziesiątki malowniczych szlaków turystycznych, cenne zabytki architektury norweskiej oraz liczne rezerwaty przyrodnicze. Natkniemy się tu także na ruiny wojennych bunkrów i fortyfikacji. W okolicach można nurkować (woda jest turkusowa i ma miejscami 15 m przezroczystości), fotografować dziko żyjące zwierzęta (przede wszystkim ptaki, ale przy dobrej pogodzie także wieloryby i orki), a także pływać na desce i kajaku. Najwięcej jednak wyspa ma do zaoferowania wędkarzom.
.....................................
Ryby morskie, pstrągi i palie
W bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zakwaterowania znajdziemy bardzo dobre łowiska czarniaka, dorsza, halibuta i brosmy. Co najważniejsze sporo, z nich jest dobrze osłoniętych od wiatru, co sprawia, że wędkowaniu można oddawać się niemal bez względu na pogodę. Sezon wędkarski trwa tutaj przez okrągły rok, jednak sugerujemy wyjazdy w cieplejszych miesiącach, szczególnie w okresie czerwiec-sierpień. Dobrym momentem na wędkarską wyprawę będzie także kwiecień, który jest najlepszą porą na dużego dorsza. Ryby gromadzą się w tym czasie w duże tarłowe stada i masowo wchodzą do spokojnych, osłoniętych od wiatru zatok oraz fiordów. Wtedy właśnie mamy największą szansę na spotkanie z prawdziwym okazem wątłusza. Na wyspie znajduje się także kilka górskich jezior z krystalicznie czystą wodą i dużą populacją pstrąga potokowego oraz palii jeziorowej.
Dostępność łowiska
Dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewniają łodzie wędkarskie wyposażone w silniki spalinowe, echosondy i GPS. Z brzegu można także w niektórych miejscach łowić ryby, ale biorą z reguły tylko mniejsze sztuki (1-2 kg). Pstrągi w jeziorkach można łowić z brzegu lub brodząc w wodzie.
Rekomendowane metody połowu
Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak molwa czy brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki, a także rdzawce. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze, czarniaki i rdzawce. Te ostatnie znakomicie biorą również na klasyczny opad, po wyrzuceniu przynęty daleko od łodzi. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.
Limity i ograniczenia
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 15 kg zamrożonych filetów. Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne (takie postępowanie podważa sens wędkarstwa i daje mocne argumenty jego przeciwnikom), a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Dojazd na norweskie łowiska
Uwaga! Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z przeprawy promowej. W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Soroya czy Seiland), gdzie kursuje jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Oferujemy możliwość zakwaterowania w dwóch kameralnych ośrodkach węd- karskich, położonych bezpośrednio nad brzegiem morza. Dysponują one komfortowymi apartamentami o wysokim standardzie dla 4 lub 6 osób. W każdym apartamencie znajdziemy salon wypoczynkowy z TV sat., 2 lub 3 od- dzielne sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, obszerny taras z meblami ogrodowymi. Do dyspozycji osobne pomieszczenia do sprawiania ryb oraz na sprzęt i ubiór wędkarski.
Sprzęt pływający to solidne morskie łodzie Kvaerno oraz Oien z silnikami 25-50 KM, echosondami oraz GPS-em. Każda z łodzi przewidziana jest dla maks. 4 wędkarzy. Biuro Eventur Fishing zapewnia pełną informację wędkarską o łowisku oraz dokładne mapy batymetryczne.
...........
...........
...........
Atrakcje w okolicy
✓ koło polarne (możliwość otrzymania pamiątkowego certyfikatu),
✓ malowniczo położone miasto Bodö oraz Saltströmmen (niezwykłe miejsce, gdzie morska woda przelewa się niczym górska    rzeka przez wąską fiordową cieśninę w rytmie przypływów i odpływów oceanu).
Więcej informacji o Norwegii oraz reportaż z wędkarskiej wyprawy znajda państwo tutaj
Oferta wędkowania w Czarnogórze (pakiety) Eventur Fishing
Termin:dowolny ( w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolna ilość dni (optymalne pobyty 7-dniowe)
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Podgoricy/Dubrownika i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:grupki 1-6 osobowe, organizowane we własnym zakresie
Zakwaterowanie:w zależności od życzenia – domki, apartamenty lub hotele, standard dowolny
Wyżywienie:w zależności od obiektu, najczęściej we własnym zakresie, możliwe śniadania lub śniadania i obiadokolacje plus lunch nad wodą
Łowiska:rzeki i jeziora Czarnogóry w zależności od aktualnego stanu wód
Przewodnik:1-2 na grupę (w zależności od liczebności grupki)
Z uwagi na całą mnogość możliwych do zaoferowania opcji (długość pobytu, miejsce zakwaterowania, cena licencji na konkretną wodę etc.) ceny wyjazdów podamy Państwu na konkretne zapytanie. Prosimy o kontakt w tej sprawie z naszym biurem.
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Justyna: justyna@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce