W SKRÓCIE O ŁOWISKU
Łowisko jeziorowe o łącznej powierzchni 800 ha , położone w południowo-wschodniej Szwecji w regionie Östergotland, oddalone:
✓ ok. 190 km od portu w Karlskronie,
✓ ok. 330 km od portu w Nynäshamn,
✓ ok. 355 km od portu w Ystad,
✓ ok. 225 km od lotniska w Skavsta.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od maja do listopada), okonia (od maja do października).
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
bardzo rybne, kameralne i czytelne łowisko
wygodne łodzie
piękne krajobrazy wokół jeziora, cisza, spokój
dobre warunki zakwaterowania w tradycyjnych szwedzkich domach letniskowych
położenie w południowej Szwecji, stosunkowo niedaleko od promu (200-300 km)
Galerie zdjęć
Jeziora Vixen, południowa Szwecja Flaga Szwecja
Proponujemy Państwu wędkowanie na jednym z dwóch malowniczych jezior (do wyboru), które pod względem zasobności w ryby należą bez wątpienia do najlepszych w Szwecji. Owe jeziora to Norra Vixen (ok. 300 ha) oraz Södra Vixen (ok. 500 ha). Oba leżą w okolicy miasta Eksjö w południowej Szwecji.
Wyjątkowo przyjazne dla wędkarzy
Jeziora Vixen mają dość urozmaiconą linię brzegową, charakteryzującą się licznymi zatokami. Sporo jest też wysp - szczególnie na Norra Vixen. Brzegi w wielu miejscach porastają trzciny będące bardzo przyjaznym środowiskiem do życia dla wielu gatunków ryb. Dno jest również urozmaicone, miejscami kamieniste, a miejscami piaszczyste, porośnięte roślinnością zanurzoną. Głębokość oscyluje najczęściej w przedziale od kilku do kilkunastu metrów, ale są też liczne wypłycenia. Woda w obydwu jeziorach jest bardzo czysta (klasa pitnej) i ma złotozielonkawy odcień. Znajdziemy w niej wielkie bogactwo ryb - zarówno spokojnego żeru, jak i drapieżnych - a także wiele innych organizmów wodnych, jak choćby raki.
Majowa "dziewięćdziesiątka" Tomka Wieczorka.
Pierwszy test
Łowiska szczególnie polecamy wędkarzom nastawionym na szczupaki i okonie, których w dobrych okresach roku można nałowić tu naprawdę mnóstwo. Wędkarzy nie ma na jeziorach Vixen zbyt wielu, a na dodatek w zdecydowanej większości praktykują oni zasadę "złów i wypuść". Rybostan obydwu akwenów jest więc stale na poziomie kształtowanym przez samą naturę. W sezonie 2008 dane nam było wędkować na Norra Vixen zaledwie przez 5 godzin. Ale już ta jedna krótka sesja przyniosła tak doskonałe rezultaty (ponad 20 szczupaków w 2 osoby, największa ryba w granicach 90 cm!), że z pełnym przekonaniem możemy polecać to łowisko wszystkim zapalonym spinningistom - szczególnie tym, którzy kochają łowić szczupaki.
Łowisko pstrągowe może być miłym urozmaiceniem pobytu.
Drugi test
Z kolei na wiosnę 2010 roku odwiedziliśmy większe z jezior - Södra Vixen. Tym razem test trwał 3 dni i mimo kompletnie niesprzyjającej pogody (zimno, wietrznie i deszczowo) złowiliśmy około 60 szczupaków (w tym kilka ryb ponad 90 cm) oraz przypadkowo parę ładnych okoni. Na wodzie spotkaliśmy łódź przesympatycznych Czechów, którzy jezioro odwiedzają systematycznie od kilku lat. Z powodu pogody ich wyniki także były dalekie od zazwyczaj osiąganych, ale zapewnili nas o dużej populacji drapieżników w tym akwenie. Wedle ich słów złowienie "metrowca" to tylko kwestia czasu, a podczas tygodniowej wyprawy jest to bardzo prawdopodobne.
Przystań nad jeziorem Södra Vixen.
Dostępność łowiska
Łowienie z brzegu jest miejscami możliwe, ale na najlepsze stanowiska ryb dotrzemy łodzią wyposażoną w silnik.
Rekomendowane metody połowu
Na szczupaki przede wszystkim spinning, ale również trolling bądź martwa rybka. Na okonie najlepszy będzie spinning, na ryby spokojnego żeru rekomendujemy spławik.
Limity i ograniczenia
Na obu jeziorach w stosunku do szczupaka zalecana jest zasada "catch and release". Ryby innych gatunków można zabierać w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia. Obowiązuje absolutny zakaz wywozu ryb do Polski.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Nad Norra Vixen oferujemy zakwaterowanie w 4-osobowych położonych w lesie domkach z łóżkami piętrowymi i aneksem kuchennym (zlew z bieżącą wodą). Prysznice i toalety w osobnym budynku. Na terenie ośrodka jest restauracja. Oferujemy kilkudniowe pakiety wędkarskie, ale zawsze minimum jeden dzień z przewodnikiem. Na jeziorze plastikowe łodzie wędkarskie z silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. Ponadto istnieje możliwość wędkowania na innych jeziorach w okolicy, a także na łowisku "put and take" z pstrągiem tęczowym.
Z kolei nad Södra Vixen mamy do zaoferowania dwa domy zlokalizowane w małym ośrodku wypoczynkowym, zaledwie 20 m od brzegu jeziora, z bezpośrednim dostępem do łodzi wędkarskich. Ponadto jest możliwość zakwaterowania w innym dużym domu, oddalonym od jeziora o ok. 1 km.
Aluminiowa łódź wędkarska Linder.
Dom 5-6 osobowy, duży
Obszerny dom wiejski w oryginalnej szwedzkiej zabudowie dla 5 (a maksymalnie nawet 6) osób. Wyposażony w salon wypoczynkowy, 2 oddzielne sypialnie 2-osobowe (dodatkowe łóżko w salonie), łazienkę z WC. Prysznic w innym budynku obok (10 m).
Domek 4-osobowy, mały
Niewielki domek dla 4 osób (bardzo wygodny dla 2-3 osób), położony nad brzegiem jeziora. Salonik wypoczynkowy z aneksem kuchennym, 2 sypialnie z łóżkami piętrowymi, weranda. Prysznic oraz WC znajdują się w osobnym niewielkim budynku, oddalonym o 30 m od domku.
Obok domów znajduje się zadaszone miejsce do grillowania (nad samą wodą). Nowe aluminiowe łodzie Linder 440 (maks. 3 osoby na łodzi) wraz z silnikami 4 KM (4-suwy) są zacumowane przy prywatnym pomoście tuż obok domów.
Dom 6-osobowy
Duży wolnostojący dom w tradycyjnej szwedzkiej zabudowie, położony ok. 1 km od pozostałych domów. Stoi nieopodal lokalnej drogi z małym natężeniem ruchu drogowego, ok. 250 m od brzegu jeziora i własnej przystani łodziowej. Ma 2 sypialnie (2- oraz 4-osobową), obszerny salon, w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę z prysznicem i WC. Łódź wędkarska - jak w opisie powyżej (ok. 250 m od jeziora).
Dom 5-6 osobowy
Domek 4-osobowy
Dom 6-osobowy
Nasze biuro zapewnia licencje wędkarskie oraz pełną informację wędkarską o łowisku. Na jeziorze Norra Vixen oferujemy także usługi bardzo doświadczonego miejscowego przewodnika wędkarskiego, który doskonale zna jezioro. W sprawach cen usług przewodnika prosimy o kontakt z biurem.
Oferta wędkowania - Jezioro Vixen (pakiety) Eventur Fishing

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.

Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Ola: ola@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce