Domek w Szwecji
Inny domek w Szwecji
Łodzie wędkarskie (Szwecja)
Norweskie domki dla wędkarzy
Wnętrze domku (jadalnia)
Łódź na morzu (Norwegia)
Sauna nad jeziorem
Islandzkie mini-kutry
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim
Uprawianie turystyki w Skandynawii różni się nieco od uprawiania turystyki w innych krajach Europy i świata. Jednym z przykładów jest powszechne prawo do swobodnego korzystania z dobrodziejstw przyrody*.
Domki/apartamenty sprzątamy sami
Jak wiemy, wielką wagę przywiązuje się tutaj do ekologii, porządku i czystości, o które dbać winien każdy człowiek. To elementarny przejaw jego kultury osobistej. Stąd wynika fakt, że niektóre zwyczaje czy standardy są inne niż chociażby w Polsce. Na przykład w domkach skandynawskich nie praktykuje się zwyczaju, że po gościach sprząta gospodarz. Nasi partnerzy to w przeważającej większości małe gospodarstwa agroturystyczne, niezatrudniające rzeszy sprzątaczek, praczek etc. (jak duże hotele). Dzięki temu ceny wynajmu domków mogą być znacznie niższe. Dlatego Skandynawowie wprowadzili zasadę, że każdy sprząta po sobie w dniu wyjazdu (domek lub apartament powinien zostać oddany w takim samym stanie jaki turyści zastali w dniu przyjazdu). W nielicznych ośrodkach opłata za sprzątanie końcowe jest na miejscu obligatoryjna i nie można posprzątać domku we własnym zakresie – należy jednak wówczas i tak pozmywać po sobie naczynia i wyrzucić śmieci. Jeśli wykupili Państwo usługę sprzątania końcowego wcześniej, przy okazji zawierania umowy z biurem, należy jedynie pozmywać naczynia i wyrzucić śmieci. Sprzątanie końcowe można wykupić także na miejscu u gospodarza ośrodka – z reguły jest to opłata w wysokości kilkuset złotych (300 – 700 PLN przeliczane według kursu waluty obcej z dnia 01.05.2013) w zależności od wielkości domku/apartamentu.
W wielu ośrodkach wędkarskich jest ona obowiązkowa i bezwzględnie wymagana od przyjezdnych wędkarzy (dokładnych instrukcji dotyczących segregacji udzieli Państwu zawsze gospodarz obiektu).
Pięknie położony domek na pojezierzu Dalsland (Szwecja).
Pościel, ręczniki, ściereczki...
Następna sprawa to pościel i ręczniki. Poduszki i kołdry zastaniemy przygotowane w domkach. Ale ze sobą z kraju należy przywieźć poszewkę na poduszkę, poszewkę na kołdrę oraz prześcieradło, a także ręcznik (dotyczy głównie Szwecji i Finlandii, w Norwegii pościel z poszewkami jest zazwyczaj w cenie domku). Z kraju przywozimy także środki czystości (mydło, szampon - oczywiście można je zakupić na miejscu w każdym sklepie spożywczym), a dla pewności dobrze zabrać również papier toaletowy i papierowe ręczniki (w niektórych domkach je znajdziemy, w innych nie). Komplet niezbędnych rzeczy uzupełni ściereczka kuchenna i środek do zmywania naczyń. Podkreślamy: gospodarze nie mają obowiązku zapewniać w cenie tych elementów wyposażenia, choć w niektórych domkach znajdziemy płyn do mycia naczyń czy ściereczkę, a w większości papier toaletowy. Jeśli chodzi o pościel (poszewki i prześcieradło), można zawsze wypożyczyć je za dodatkową opłatą. Wszelkich informacji na ten temat udzielamy na zapytanie. Prosimy również przed wyjazdem (bądź przed podjęciem decyzji o wyjeździe) o zadawanie innych pytań - np. o wielkość zamrażarki. Wiemy, że dla niektórych turystów ma to spore znaczenie.
Sprzęt pływający
W przeważającej części ośrodków wędkarskich benzyna do łodzi jest płatna na miejscu według zużycia (płaci się ostatniego dnia pobytu). Paliwo zapewnia gospodarz, choć na niektórych łowiskach wędkarze mogą tankować łodzie we własnym zakresie, na specjalnych wodnych stacjach benzynowych (konieczna jest karta kredytowa lub płatnicza). Przed rozpoczęciem wędkowania należy zawsze zapytać gospodarza o dokładną cenę paliwa, jego rodzaj (niektóre, szczególnie starsze silniki mogą wymagać dodatku olejowego wlewanego do benzyny) i sposób jego uzupełniania w zbiornikach. Aby zapobiec ewentualnym późniejszym nieporozumieniom, najlepiej na bieżąco monitorować i odnotowywać każdorazowe uzupełnianie paliwa przez gospodarza (liczba litrów) w jego obecności, a na koniec po zsumowaniu sprawdzić stan swoich notatek z rachunkiem wystawionym przez gospodarza. Nie powinno być wówczas żadnych rozbieżności i zaskoczenia wysokością rachunku.
Kaucja jest często pobierana
Gospodarze zagranicznych ośrodków wędkarskich pobierają często od Klientów kaucję zwrotną za wynajęte łodzie wędkarskie (z reguły 200-300 Euro za łódź), która stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym uszkodzeniem jednostki. W przypadku braku uszkodzeń łodzi i silnika kaucja jest oczywiście zwracana turystom w dniu wyjazdu. Informujemy także, iż w niektórych ośrodkach wędkarskich (w szczególności w Szwecji) łodzie wędkarskie nie są ubezpieczone przez gospodarzy ośrodków i w przypadku poważniejszych uszkodzeń (których naprawa kosztuje więcej niż wpłacana przez wędkarzy kaucja) gospodarze obciążają rachunkiem za naprawę turystów. Poważne uszkodzenie łodzi czy silnika to absolutna rzadkość - stosując się do zaleceń gospodarza, praktycznie nie może się przytrafić (dodatkową pomocą podczas pływania po łowisku są mapy batymetryczne zapewniane przez nasze biuro oraz echosondy i GPS, które powinni zabrać Państwo z Polski).
Prawa równe dla wszystkich
Te zasady obowiązują praktycznie we wszystkich ośrodkach wędkarskich w Skandynawii, a także u osób wynajmujących prywatne domki. Warunki są takie same dla wszystkich biur podróży. Nie ma znaczenia też kraj, z którego przybywają turyści - podobne warunki ma Niemiec, Amerykanin i Polak. Pełną informację na temat obowiązujących w danym kraju przepisów porządkowych i zwyczajowych każda grupa otrzyma od nas w specjalnym informatorze, jaki przesyłamy Państwu przed wyjazdem.
* Więcej informacji na ten temat na zapytanie w naszym biurze.

Podróże po Polsce