Wyprawy wędkarskie
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim
Uprawianie turystyki w Skandynawii różni się nieco od uprawiania turystyki w innych krajach Europy i świata. Jednym z przykładów jest powszechne prawo do swobodnego korzystania z dobrodziejstw przyrody*.
Domki sprzątamy sami
Jak wiemy, wielką wagę przywiązuje się tutaj do ekologii, porządku i czystości, o które dbać winien każdy człowiek. To elementartny przejaw jego kultury osobistej. Stąd wynika fakt, że niektóre zwyczaje czy standardy są inne niż chociażby w Polsce. Na przykład w domkach skandynawskich nie praktykuje się zwyczaju, że po gościach sprząta gospodarz. Nasi partnerzy to w przeważającej większości małe gospodarstwa agroturystyczne, niezatrudniające rzeszy sprzątaczek, praczek etc. (jak duże hotele). Dzięki temu ceny wynajmu domków mogą być znacznie niższe. Dlatego Skandynawowie wprowadzili zasadę, że każdy sprząta po sobie w dniu wyjazdu (domek lub aparament powinien zostać oddany w takim samym stanie jaki turyści zastali w dniu przyjazdu). Jeżeli turyści nie chcą sprzątać we własnym zakresie, powinni uiścić dodatkową opłatę za sprzątanie końcowe u gospodarza (z reguły 500-700 SEK za 1 domek). Kolejną niezwykle istotną dla Skandynawów sprawą jest segregacja śmieci. W wielu ośrodkach wędkarskich jest ona obowiązkowa i bezwględnie wymagana od przyjezdnych wędkarzy (dokładnych instrukcji dotyczących segregacji udzieli Państwu zawsze gospodarz obiektu).
Pościel, ręczniki, ściereczki...
Następna sprawa to pościel i ręczniki. Poduszki i kołdry zastaniemy przygotowane w domkach. Ale ze sobą z kraju należy przywieźć poszewkę na poduszkę, poszewkę na kołdrę oraz prześcieradło, a także ręcznik (dotyczy głównie Szwecji i Finlandii, w Norwegii pościel z poszewkami jest zazwyczaj w cenie domku). Z kraju przywozimy także środki czystości (mydło, szampon - oczywiście można je zakupić na miejscu w każdym sklepie spożywczym), a dla pewności dobrze zabrać również papier toaletowy i papierowe ręczniki (w niektórych domkach je znajdziemy, w innych nie). Komplet niezbędnych rzeczy uzupełni ściereczka kuchenna i środek do zmywania naczyń. Podkreślamy: gospodarze nie mają obowiązku zapewniać w cenie tych elementów wyposażenia, choć w niektórych domkach znajdziemy płyn do mycia naczyń czy ściereczkę, a w większości papier toaletowy. Jeśli chodzi o pościel (poszewki i prześcieradło), można zawsze wypożyczyć je za dodatkową opłatą. Wszelkich informacji na ten temat udzielamy na zapytanie. Prosimy również przed wyjazdem (bądź przed podjęciem decyzji o wyjeździe) o zadawanie innych pytań - np. o wielkość zamrażarki. Wiemy, że dla niektórych turystów ma to spore znaczenie.
Sprzęt pływający
W przeważającej częśći ośrodków wędkarskich benzyna do łodzi jest płatna na miejscu według zużycia (ostatniego dnia pobytu). Paliwo zapewnia gospodarz, choć na niektórych łowiskach wędkarze mogą tankować łodzie we własnym zakresie, na specjalnych wodnych stacjach benzynowych (konieczna karta kredytowa lub płatnicza). Przed rozpoczęciem wędkowania należy zawsze zapytać gospodarza o dokładną cenę paliwa i sposób jego uzupełniania w zbiornikach. Aby zapobiec ewentualnym późniejszym nieporozumieniom, najlepiej na bieżąco monitorować i odnotowywać każdorazowe uzupełnianie paliwa przez gospodarza (liczba litrów) w jego obecności, a na koniec po zsumowaniu sprawdzić stan swoich notatek z rachunkiem wystawionym przez gospodarza. Nie powinno być wówczas żadnych rozbieżności i zaskoczenia wysokością rachunku.
Kaucja jest często pobierana
Gospodarze zagranicznych ośrodków wędkarskich pobierają często od Klientów kaucję zwrotną za wynajęte łodzie wędkarskie (z reguły 200-250 Euro za łódź), która stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym uszkodzeniem jednostki. W przypadku braku uszkodzeń łodzi i silnika kaucja jest oczywiście zwracana turystom w dniu wyjazdu. Informujemy także, iż w niektórych ośrodkach wędkarskich (w szczególności w Szwecji) łodzie wędkarskie nie są ubezpieczone przez gospodarzy ośrodków i w przypadku poważniejszych uszkodzeń (których naprawa kosztuje więcej niż wpłacana przez wędkarzy kaucja) gospodarze obciążają rachunkiem za naprawę turystów. Poważne uszkodzenie łodzi czy silnika to absolutna rzadkość - stosując się do zaleceń gospodarza, praktycznie nie może się przytrafić (dodatkową pomocą podczas plywania po łowisku są mapy batymetryczne zapewniane przez nasze biuro oraz echosondy i GPS, które powinni zabrać Państwo z Polski).
Prawa równe dla wszystkich
Te zasady obowiązują praktycznie we wszystkich ośrodkach wędkarskich w Skandynawii, a także u osób wynajmujących prywatne domki. Warunki są takie same dla wszystkich biur podróży. Nie ma znaczenia też kraj, z kórego przybywają turyści - podobne warunki ma Niemiec, Amerykanin i Polak. Pełną informację na temat obowiązujących w danym kraju przepisów porządkowych i zwyczajowych każda grupa otrzyma od nas w specjalnym informatorze, jaki przesyłamy Państwu przed wyjazdem.
* - Więcej informacji na ten temat na zapytanie w naszym biurze.
Przykłady domków i łodzi
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim Domek w Szwecji
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim Inny domek w Szwecji
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim Łodzie wędkarskie (Szwecja)
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim Norweskie domki dla wędkarzy
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim Wnętrze domku (jadalnia)
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim Łódź na morze (Norwegia)
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim Sauna nad jeziorem
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim Islandzkie mini-kutry
Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim Ośrodek wędkarski w Norwegii
Łowiska wędkarskie szkierowe w Skandynawii. Wyjazd na łowisko. Szwecja wędkarstwo. Urlop wędkarski. Wyprawy wędkarskie
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie, wykorzystywanie tekstu i zdjęć bez zgody autora zabronione.
| Projekt i realizacja: melonio.pl |
Projektowanie stron internetowych