Wędkarstwo we Włoszech Flaga Włochy
Włochy to bodaj najpiękniejszy kraj Europy, od wielu lat najpopularniejszy cel polskich turystów. Decyduje o tym łagodny, śródziemnomorski klimat, wyborna kuchnia i trunki, a przede wszystkim niezliczona ilość zabytków i skarbów kultury. Jednak, jak dotąd, mało kto z Polski jeździ do Italii na ryby. A szkoda, gdyż kraj ten oferuje sporą ilość wędkarskich atrakcji, co dawno odkryli już turyści z Austrii, Niemiec, Holandii czy Czech.
Pod słonecznym niebem Italii
Północ Włoch to tereny alpejskie bogate w rzeki pstrągowe, na których w minionych latach rozgrywane były kilkukrotnie spinningowe mistrzostwa świata w łowieniu tej szlachetnej ryby. W tych zawodach spektakularne sukcesy odnieśli polscy wędkarze, zdobywając regularnie medale i tytuły. W rzekach o nieco spokojniejszym prądzie bardzo popularne jest łowienie kleni i brzan. Włosi znakomicie łowią także białą rybę - stąd pochodzi znana wszystkim wędkarzom metoda bolońska oraz spławikowi mistrzowie świata - Colombo i Tubertini. Im bardziej na południe, tym popularniejsze jest łowienie ryb w morzu. Na Sardynii, Sycylii oraz wielu innych mniejszych wyspach, a także w Kalabrii, Apulii czy Kampanii można poławiać ryby nawet z morskiego brzegu. Jednak będą to raczej mniejsze sztuki. Na prawdziwe łowy okazowych tuńczyków, marlinów, barakud czy mieczników należy wypłynąć łodzią, najlepiej z dobrze zorientowanym przewodnikiem.
Sumowe "big game"
W ostatnich latach największą atrakcją wędkarską słonecznej Italii stały się gigantyczne sumy poławiane głównie w dużej nizinnej rzece Pad. Ryby te mają tam wspaniałe warunki do rozrodu i szybkiego wzrostu, jest więc ich pod dostatkiem, a największe sztuki osiągają imponujące wręcz rozmiary. Wielkie padańskie sumy przyciągają do Italii rzesze miłośników słodkowodnego "big game", gdyż tutaj szansa na trzycyfrową rybę życia jest wyjątkowo duża.
Oto co na temat Padu mówi znany polski wędkarz i łowca sumów Marek Szymański:
"Sum dorasta do 3 metrów długości i osiąga masę 170 kilogramów. Oznacza to, że w naszej strefie klimatycznej nie ma godniejszego i bardziej wymagającego przeciwnika dla łowców okazów. Dla samej szansy złowienia trzycyfrowego suma wędkarz pojedzie na koniec świata, wyda ostatnie pieniądze, a jedynym luksusem, którego wymaga, będzie wygodna i bezpieczna łódź. Tę szansę na olbrzyma najłatwiej można zrealizować nad Padem - główną włoską rzeką wpadającą do Adriatyku niedaleko Wenecji. Jaką rzeką jest Pad? Przede wszystkim wielką i rybną. Każdego roku łowi się tu okazy 100 kilogramowe. Stawia to Pad na czele sumowych łowisk, co też podkreślają wszystkie poważne przewodniki wędkarskie. Trudno w kilku słowach określić charakter rzeki. Główne koryto Padu to typowa żeglowna, wielka rzeka nizinna. Regulacje są szczątkowe i pod tym względem Pad przypomina bardziej Wisłę niż Odrę. Ilaste dno nadaje wodzie sino zielonkawy odcień, który jedynie w czasie wielkiej wody zmienia się w typową "kawę z mlekiem". Przybory i zmącenia nie zmniejszają zbytnio liczby brań sumów. Skuteczność i powtarzalność w łowieniu sumów zależy od poznania zwyczajów tej wyjątkowej ryby, umiejętności czytania sumowych miejsc, starannego dobrania sprzętu, a także wiedzy i opanowania, niezbędnych do holu i lądowania 100-kilogramowej ryby. Najłatwiej spełnić te warunki korzystając, przynajmniej na pierwszej wyprawie, z opieki przewodnika. Pad jest rzeką praktycznie całoroczną. Jedynie w styczniu i w lutym trwa tu sumowa przerwa. Z sezonu wypada też mokry krótki czas listopadowych deszczy i dwa tygodnie wielkiej wody pośniegowej, która spływa z Alp w połowie maja. Poza tymi okresami Pad jest rzeką pełną słońca. Latem jest go nawet zbyt wiele, ale włoskie sumy znakomicie biorą również w nocy - np. na spinning. A uroku sumowej nocy i brania olbrzyma na wobler nie da się zapomnieć... przynajmniej do kolejnej wyprawy na Pad!"
Przepisy dotyczące wędkarstwa
We Włoszech wędkowanie wymaga licencji. Wszystkim naszym klientom z przyjemnością udzielamy wyczerpujących informacji na temat przepisów, okresów i wymiarów ochronnych, limitów etc. Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Podróże po Polsce