Wyspy w Szwecji Flaga Szwecja
W tej kategorii mamy w przypadku Szwecji na myśli głównie duże wyspy, czyli Olandię i Gotlandię, a nie tysiące mniejszych szkierowych wysepek rozsianych na całej długości szwedzkiego wybrzeża.
Olandia i Gotlandia - wyspy słońca
Zarówno Olandia, jak i Gotlandia leżą na Bałtyku, w południowych rejonach szwedzkiego wybrzeża. Klimat na tych wyspach jest zdecydowanie łagodniejszy niż na stałym lądzie, a liczba dni słonecznych zdecydowanie większa. Dlatego obie stanowią ważne i popularne centra urlopowe, a zaludniają się przede wszystkim w okresie letnim.
Plaże, zabytki i ryby
Na Olandii i Gotlandii jest sporo piaszczystych plaż, urokliwych rybackich wiosek, a także łąk i lasów. Nie brak również historycznych budowli świadczących o burzliwej i bogatej przeszłości tych miejsc, jak ruiny zamków, stare wiatraki, zabytkowe kościoły, typowe skandynawskie kamieniczki czy znakomicie zachowane mury miejskie (np. w Visby na Gotlandii). Olandia i Gotlandia są wymarzonymi miejscami na wędkarski urlop. Ich wybrzeże należy do najlepszych łowisk troci wędrownej i łososia w całej Europie, a niektóre zatoki, jak np. Grankullavik na Olandii, słyną z bogatej populacji szczupaka.

Podróże po Polsce