W SKRÓCIE O ŁOWISKU
W skrócie o łowisku Łowisko jeziorowe o powierzchni ponad 600 ha, położone w południowej Szwecji, oddalone:
✓ ok. 315 km od portu w Nynäshamn,
✓ ok. 225 km od portu w Karlskrony,
✓ ok. 201 km od lotniska Skavsta.
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od maja do listopada), okonia (od maja do października), sandacza (od maja do listopada).
Galerie zdjęć
NAJWIĘKSZE ATUTY OFERTY
jedno z najbardziej rybnych jezior Szwecji
dawniej szczupakowe eldorado, teraz jest również dużo sandacza
tradycyjny szwedzki domek blisko wody
miły gospodarz na miejscu
spokojna wiejska okolica
oferta przeznaczona dla osób nastawionych przede wszystkim na łowienie
wielka szansa na okazy
dużo miejsc osłoniętych od wiatru
Jezioro Yxern, południowa Szwecja Flaga Szwecja
jezioro rozsławione przez filmy - w wodzie dużo metrowych szczupaków i sandacze
Głęboko ukryte w gęstych lasach Smalandii, pod względem atrakcyjności dla wędkarzy jest jeziorem absolutnie wybitnym - posiada wiele zatok, wysp, podwodnych łąk, trzcinowisk, a ukształtowanie dna zadziwia swą zmiennością.
Kraina szczupaka
Yxern przez długie lata pozostawało jeziorem wędkarsko nie odkrytym. Może ze względu na swą lokalizację - w głębi lasu, z daleka od głównych szlaków komunikacyjnych - a może z powodu innych, nie znanych nam czynników... W każdym razie gdy kilka lat temu po raz pierwszy przybyła kilka nad tę wodę filmowa ekipa czasopisma "Wędkarstwo Moje Hobby", mogła niejako z marszu nakręcić ekscytujący film o dziewiczym łowisku wielkich szczupaków. Ten, a potem kilka kolejnych filmów, oglądały setki polskich wędkarzy - zapewne również wielu z Państwa. Jak pamiętamy, na planie seryjnie padały ryby metrowe, co nawet w Szwecji nie jest zjawiskiem spotykanym na co dzień.
Yxern ma w sobie coś wyjątkowego. Nie przypomina większości innych jezior szwedzkich, gdyż okolone jest w wielu miejscach gigantycznymi bujnymi trzcinowiskami, takimi, jakie oglądać można często na południu Europy. Nie ma nad nim tak wielkiej ilości domków letniskowych, jak gdzie indziej. Jezioro ma również nietypowy kształt - dwa duże obszary "otwartej wody" w części północnej i południowej połączone są kamienistymi cieśninami i podłużnymi naturalnymi "kanałkami". Wiele też jest wąskich bocznych zatoczek. Najbardziej zdumiewający obraz zobaczymy jednak na ekranie echosondy. Dno przez cały czas "faluje", tworząc niezliczoną liczbę kantów, uskoków, górek. Miejscami wychodzi z kilkunastometrowej głębiny ostrym stokiem na 2-3 metry, do samych trzcin. Wiele jest na jeziorze obszarów płytkich, porośniętych rdestnicą, moczarką i grążelami. Dla osób zorientowanych w wędkarstwie wszystko staje się jasne: to idealna woda dla szczupaków. Ryba ta uwielbia bowiem naturalne kryjówki, a szczególnie taką konfigurację dna, gdy jest ich dużo nie tylko na płyciznach, ale również na większych głębokościach. Daje to szansę rybom na łatwe i skuteczne polowania latem i jesienią, gdy drobnica przebywa głębiej. A wędkarzom daje do ręki niebagatelny atut - łatwą lokalizację drapieżników.
Jesli chodzi o szczupaki, Yxern cały czas należy do najlepszych ich łowisk w Szwecji.
Dużo dużych
Z uwago na ów charakter dna, a także wielką obfitość pokarmu, szczupak rośnie na Yxern szybko i ma doskonałą przestrzeń życiową niemal na całym zbiorniku. Sztuki metrowe lub niewiele mniejsze łowi się więc bardzo często. Do najskuteczniejszych technik połowu należy spinning z użyciem różnej wielkości gumowych rybek (ripperów), z obciążeniem dostosowanym do głębokości łowiska. Wiosną świetne są też dżerki. Latem i jesienią spinning ustępuje często trollingowi. Jako przynęt używa się wtedy głęboko schodzących woblerów oraz dobrze dociążonych gum. Szczupaki z Yxern są generalnie bardzo silne i waleczne. W jeziorze jest ich cały czas wystarczająco dużo, aby uznawać Yxern za łowisko ponadprzeciętnej klasy. Aby w przyszłości nie zabrakło szczupaków, gospodarz zdecydował się wprowadzić w stosunku do tych ryb praktykę "no kill". I chwałą mu za to. A jeśli chodzi o rozkosze kulinarne, wędkarze mają do dyspozycji znacznie smaczniejszy gatunek.
Coraz więcej sandacza
Ostatnio przeprowadzane badania ichtiologiczne wykazały, że na Yxern coraz więcej sandaczy. Obserwacje te potwierdziły wyniki zaprzyjaźnionych z nami szwedzkich wędkarzy, którzy stosując technikę "vertical jigging" (łowienie w pionie) notowali dużą liczbę brań i skutecznie holowali ryby w przedziale 40-60 cm. Momentami trafiały im się i większe sztuki, dochodzące do 4-5 kilo. Znając umiejętności polskich "sandaczowców" jesteśmy spokojni, że stosując tradycyjne "kopyta" czy "koguty" mogą oni na Yxern osiągnąć bardzo dobre wyniki. Ale jezioro daje szansę również osobom niezbyt biegłym w połowie "mętnookich". Ryby te bowiem biorą tutaj i na trolling! Przekonaliśmy się o tym sami podczas krótkiej testowej wizyty, kiedy to w prowadzonego na trzech metrach głębokości "shad rapa" uderzył niespodziewanie dorodny sandacz...
Pomimo tej przygody jednak zdecydowanie namawiamy na łowienie ryb przy dnie, na spinning techniką opadu. Ryb tych należy szukać na obszarach z kamienistym dnem, przy podwodnych górkach i ostrych stokach. Często są zgromadzone głęboko - na 10 metrach, a nawet głębiej. Kolory przynęt i masę główek dobierzemy metodą doświadczalną - optymalne będą te, na które zanotujemy najwięcej zaciętych brań.
Dostępność łowiska
Zdecydowanie najlepsze wyniki osiągnie się wędkując z łodzi z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu nie ma sensu, tym bardziej, że utrudniają je trzcinowiska.
Rekomendowane metody połowu
Na drapieżniki zalecamy spinning z użyciem różnorodnych przynęt (np. gumy, koguty czy błystki wahadłowe), metodę dżerkową (głównie wiosną) oraz trolling z dociążeniem lub bez niego. Przy łowieniu sandaczy oraz szczupaków z opadu konieczne jest zakotwiczenie łodzi.
Limity i ograniczenia
Szczupak objęty jest praktyką "no kill". Wyjątkowo można zabrać na kolację 1-2 sztuki w rozmiarze 50-65 cm, ale tylko po uprzednim uzgodnieniu z gospodarzem. Sandacze (jeden dziennie na osobę) i inne gatunki ryb (np. okonie, węgorze, leszcze) można zabierać tylko do bieżącej konsumpcji, a nie w celu zamrożenia i wywiezienia co kraju.
Zakwaterowanie i serwis wędkarski
Wędkarze kwaterują w gospodarstwie agroturystycznym, zlokalizowanym ok 250 metrów od przystani łodziowej. W domu salon z TV, wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem i WC, na górze dwie sypialnie (łącznie 6 łóżek - dwa piętrowe i jedno podwójne). Do dys- pozycji wędkarzy aluminiowe, obszerne łodzie Linder z silnikami spalinowymi omocy 4 KM. Przy przystani miejsce do sprawiania ryb. Na miejscu mapy batymetryczne jeziora i kamizelki. Pełna informacja wędkarska o łowisku w biurze Eventur.
Domek dla wędkarzy
Łódź wędkarska
Można wynająć przewodnika
W jeziorze Yxern nadal są piękne ryby!
Jakiś czas temu w internecie pojawiła się informacja, jakoby jezioro Yxern było przełowione i nie dawało szans na dobre wyniki wędkarskie. Dziwi to o tyle, że informacja pochodziła od biura turystycznego, które w ostatnich latach wysyłało tam wędkarzy. Jeśli by tak było faktycznie, powstaje pytanie: czy o ochronę wody można było lepiej zadbać? Niech każdy odpowie sobie na nie sam.
Niezły test w październiku 2011
W naszej ofercie jezioro pojawiło się dopiero w październiku 2011 roku. Wiemy jednak, że wielu Polaków już tam wędkowało znacznie wcześniej. Jeśli chodzi o aktualny potencjał jeziora, sprawdziliśmy go sami jesienią 2011 roku. Zdjęcia z metrowym szczupakiem i ładnym sandaczem mogą Państwo zobaczyć choćby tutaj na naszej stronie. A wędkowaliśmy zaledwie przez niepełne dwa dni i to w dwie osoby. O dobrych wynikach w połowach sandaczy oraz szczupaków meldują nam również na bieżąco nasi szwedzcy koledzy.
Informacje jakoby w Yxern było słabo z rybami są moim zdaniem kompletnie nieprawdziwe. Łowię na tym jeziorze regularnie i zaręczam, że ryb jest bardzo dużo. Pogłowie szczupaka jest stabilne i regularnie łowię ryby w przedziale 80 - 115 cm. Osoby, które wątpią w zasobność Yxern, zapraszam do siebie na łódkę. To prawda, że w latach 2006 - 2009 na jeziorze było wielu polskich wędkarzy, którzy niestety zabijali wiele szczupaków. Od dwóch lat gospodarz Yxern przyjmuje tylko kilka grup rocznie (wynajmowany jest jeden domek) i obowiązuje totalny zakaz zabijania szczupaków. Jezioro bardzo szybko odradza się. Jestem pewien, że za rok - dwa będzie to jedna z najlepszych wód szczupakowych w Europie. Wszystkim odwiedzającym Yxern dam dobrą radę - nie używajcie od razu standardowych przynęt, opatrzyły się szczupakom przez te wszystkie lata! Spróbujecie czegoś innego, nietypowego. Jestem pewny, że nie będziecie żałować.
Jakob Jonasson
Czytając opinie gości
Będąc na miejscu zapoznaliśmy się wnikliwie z książką, w które goście od kilku lat opisują swoje wrażenia z pobytu. Jest tam wiele wpisów wychwalających wodę pod niebiosa jako najlepszą, na jakiej owi wędkarze w życiu łowili, ale i trochę krytycznych, pochodzących od grup, które nieszczególnie połowiły. Daty tych wpisów wskazują na różne lata - również te uchodzące za najlepsze. Świadczą więc o tym, że nawet na świetnej wodzie można trafić na gorsze tygodnie, kiedy ryby słabo żerują. Czy to świadczy o słabej jakości łowiska? Lektura tej książki przekonuje jasno, że nie. Ludzie, którzy na wędkarstwie zjedli przysłowiowe "zęby" wiedzą, że oceny można wystawiać na podstawie informacji pochodzących z wielu źródeł oraz na bazie obserwacji i statystyk długoterminowych, a nie jedno- czy dwutygodniowych.
Choć nie takie jak kiedyś - i tak jest w czołówce
W miarę naszych możliwości, staramy się rzetelnie oceniać wody. W naszej ofercie są zatem jeziora bardzo dobre, dobre i co najmniej przyzwoite. Nie wprowadzamy do niej łowisk nie rokujących nadziei na dobre połowy. Yxern jest naszym zdaniem jeziorem co najmniej dobrym, a przyszłość rysuje się w jeszcze lepszych barwach. Oczywiście ostatnie lata spowodowały spadek pogłowia szczupaka, to widać na wodzie - przyznajemy to bez żadnej dyskusji. Ale potencjał jeziora wynikający z wyjątkowych warunków biologicznych był i jest tak wielki, że nawet dzisiaj Yxern jest lepsze od 90% innych jezior w Smalandii. A za 2-3 sezony będzie znowu unikatową perełką na skalę Europy. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednią ochronę szczupaków, co już w porozumieniu z gospodarzem usilnie czynimy (całkowity zakaz zabijania szczupaków oraz znaczne ograniczenie liczby wędkarzy mogących łowić na jeziorze od 2011 roku - wędkarzom wynajmowany jest już tylko 1 domek!).
Okazowe szczupaki i dużo sandaczy
Możemy zatem śmiało zachęcać Państwa do wyjazdu nad Yxern. Jeśli chodzi o sandacze, już teraz należy do najlepszych łowisk południowej Szwecji. Duże, okazowe szczupaki zdarzają się dosyć często, małych (do 2 kilo) jest też sporo. Najbardziej przetrzebione zostały roczniki tzw. "konsumpcyjne", a więc ryby średnich rozmiarów: 2-, 3- i 4-kilowe. Potwierdzają to badania ichtiologów. Niemniej największa presja wędkarska miała tu miejsce do roku 2009. A więc już przez kilka sezonów woda mocno odpoczywa (a szczupaki nie napastowane przez zbyt wielu wędkarzy spokojnie przystępują do tarła), co ma wpływ na odbudowę populacji. Na koniec zacytujemy ostatni, krótki wpis, jaki znaleźliśmy we wspomnianej książce:
"Co za wyprawa! Wielkie szczupaki, dużo sandaczy, trochę okoni. Ryby - po to tutaj przyjechaliśmy (a nie po komary i kamienie na środku jeziora :-). Podziękowania dla Gustava i całej jego rodziny Grupa wędkarzy ze Szwajcarii (Bern)"
Ów wpis pochodzi - uwaga - z lata 2011 roku! To kolejny, obiektywny argument, bo nie pochodzący od nas, a od wędkarzy szwajcarskich, że z jeziorem nie jest wcale tak źle. Po zsumowaniu z naszymi doświadczeniami z krótkiej jesiennej eskapady i wiarygodnymi informacjami od szwedzkich wędkarzy, nie możemy podzielić krytycznych opinii.
Biuro Eventur
Oferta wędkowania - Jezioro Yxern (pakiety) Eventur Fishing
Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom + samochód bądź samolot np. na lotnisko Skavsta i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku, zwykle od 2 do 6 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro
Przewodnik:przewodnik wędkarski dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 780,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 5 osobach uczestniczących (łącznie 8 900,- PLN za 5 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.10.2015 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 5–osobowy z pościelą i sprzątaniem końcowym,
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 4-8 KM,
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
Więcej informacji o ofercie:
Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Justyna: justyna@eventurfishing.pl tel. 607 122 797


Podróże po Polsce