about us about us wtorek, 11 maja 2021
Wyprawy wędkarskieWarunki pobytu w domkach

Uprawianie turystyki w Skandynawii różni się nieco od uprawiania turystyki w innych krajach Europy i świata. Jednym z przykładów jest powszechne prawo do swobodnego korzystania z dobrodziejstw przyrody*. Jak wiemy, wielką wagę przywiązuje się tutaj do ekologii, porządku i czystości, o które dbać winien każdy człowiek. To elementartny przejaw jego kultury osobistej. Stąd wynika fakt, że niektóre zwyczaje czy standardy są inne niż chociażby w Polsce. Na przykład w domkach skandynawskich nie praktykuje się, że po gościach sprząta gospodarz. Nasi partnerzy to w przeważającej większości małe gospodarstwa agroturystyczne, nie zatrudniające rzeszy sprzątaczek, praczek etc. (jak duże hotele). Dzieki temu ceny wynajmu domków mogą być znacznie niższe. Dlatego skandynawowie wprowadzili zasadę, że każdy sprząta po sobie w dniu wyjazdu (chodzi głównie o odkurzenie podłóg, wyniesienie śmieci, złożenie pościeli, ustawienie sprzetów tak, jak turyści zastali je w dniu przyjazdu). Jeżeli turyści nie chcą sprzątać, powinni uiścić dodatkową opłatę za sprzątanie końcowe. Decyduje się na to niewiele grup, ale jest taka możliwość.

Druga istotna sprawa to pościel i ręczniki. Poduszki i kołdry zastaniemy przygotowane w domkach. Ale ze sobą z kraju należy przywieźć poszewkę na poduszkę, poszewkę na kołdrę oraz prześcieradło, a także ręcznik (dotyczy głównie Szwecji i Finlandii, w Norwegii pościel z poszewkami jest zazwyczaj w cenie domku). Z kraju przywozimy także środki czystości (mydło, szampon - oczywiście można je zakupić na miejscu w każdym sklepie spożywczym), a dla pewności dobrze zabrać również papier toaletowy i papierowe ręczniki (w niektórych domkach je znajdziemy, w innych nie). Komplet niezbędnych rzeczy uzupełni ściereczka kuchenna i środek do zmywania naczyń. Podkreślamy: gospodarze nie mają obowiązku zapewniać w cenie tych elementów wyposażenia, choć w niektórych domkach znajdziemy jakiś płyn do mycia naczyń czy ściereczkę, a w większości papier toaletowy. Jeśli chodzi o pościel (poszewki i prześcieradło), można zawsze wypożyczyć je za dodatkową opłatą. Wszelkich informacji na ten temat udzielamy na zapytanie. Prosimy również przed wyjazdem (bądź przed podjęciem decyzji wyjeździe) o zadawanie innych pytań - np. o wielkość zamrażarki. Wiemy, że dla niektórych turystów ma to spore znaczenie.

Te zasady obowiązują praktycznie we wszystkich ośrodkach wędkarskich w Skandynawii, a także u osób wynajmujących prywatne domki. Warunki są takie same dla wszystkich biur podróży. Nie ma znaczenia też kraj, z kórego przybywają turyści - podobne warunki ma Niemiec, Amerykanin i Polak. Niektórzy gospodarze pobierają też zwrotną kaucję za domek oraz sprzęt pływający. Oddawana jest w dniu wyjazdu chyba, że sprzęt został zniszczony bądź uszkodzony. Wówczas kaucja jest zaliczką na poczet naprawy. Oczywiście takie przypadki to absolutna rzadkość. Turyści muszą być przygotowani na kucję i posiadac odpowiednią ilość gotówki. Pełną informację na temat każda grupa otrzyma od nas w specjalnym informatorze, jaki przesyłamy Państwu przed wyjazdem.


* o szczegóły pytaj w biurze Eventur Fishing

Turystyka wędkarska Wędkarstwo w Szwecji Mapa strony © Copyright by Eventur Fishing 2003-2007 Wyprawy wędkarskie Wyjazdy wędkarskie
Created by domelon